Три роки Екоклуб працює над тим, аби Рівненщина отримала дієву обласну програму енергоефективності. Ми спробували пояснити вам у форматі питання-відповідь, чому це настільки важливо та вартує тих ресурсів, що їх Екоклуб щодня вкладає у розвиток енергоефективності області.
Екоклуб постійно розповідає про обласну програму енергоефективності, яка не розробляється. Що таке ця обласна програма?
Програма енергоефективності – це документ, що показує, яких цілей у сфері енергоефективності та яким чином прагне досягти обласна влада упродовж наступних 5 років.
Звучить незрозуміло і трохи нудно. Це справді так важливо?
Так. Влада витрачає більше мільярда гривень з наших податків щороку на оплату тепла та електрики лише у бюджетних установах. Насправді, ми не знаємо точної суми, але вона однозначно більше мільярда. Щоб порахувати точно, потрібно витратити кілька тижнів роботи кваліфікованого працівника, аби зібрати всі дані, звести їх в один формат та проаналізувати. Те, що цієї інформації немає у доступному вигляді, саме по собі є проблемою, оскільки платники податків не можуть зрозуміти як витрачаються їх гроші. На опалення житла області сплачуються десятки мільярдів грн за рік.
Але ж усі хочуть, щоб у квартирах, будинках та школах було тепло і була електрика. За це потрібно платити. То у чому проблема?
У тому, що ми споживаємо НАДТО багато. У набагато холоднішій Норвегії споживання тепла на 1 кв.м приміщень у 3-4 рази менше, ніж у нас. Це означає, що ми платимо постачальникам (переважно газу) купу грошей за те, щоб отримане тепло з будинків швидко переходило у атмосферу. Від цього виграють лише постачальники енергоносіїв, всі інші – втрачають.
Ну добре, а що треба робити?
Потрібно вкладати в енергоефективність величезні кошти і робити це мудро. Це означає – передусім, запровадити педантичний та прозорий облік спожитих енергоносіїв; якісно та у відповідності до стандартів утеплювати бюджетні будівлі та житло; використовувати ощадливі побутові прилади; та встановлювати ефективні котли на місцевому паливі. При цьому слід дотримуватися саме такого порядку дій. Встановлювати новий котел до утеплення будівлі та теплотрас безглуздо, адже після утеплення споживання зменшиться і виявиться, що потрібно менш потужний (тобто, дешевший) котел.
«Величезні кошти» звучить страшно. У мене їх немає. Підозрюю, що у місцевих бюджетах теж не дуже. Брати кредит під 24% річних? Хто має заплатити за утеплення?
Ні, можна інвестувати за рахунок майбутньої економії. Втричі більше споживання тепла означає, що скоротити його досить просто, без застосування надсучасних і дуже дорогих технологій. Сьогодні в Україні існують такі фінансові інструменти, що дозволяють вже зараз використати кошти, які будуть зекономлені у майбутньому.
Скажімо, якщо на опалення школи на рік витрачається 1 млн грн, то після утеплення буде 500 тис грн (а може й менше). Утеплення такої школи буде коштувати 5 млн грн. Місцева влада може укласти договір з будівельною компанією приблизно на таких умовах: перед початком утеплення компанії сплачується 2 млн грн, а решту 3 млн компанія отримує за рахунок економії протягом 6 років. Влада за 2 млн грн отримує робіт на 5 млн, а ще буде економити видатки протягом 20 років та матиме відремонтовану школу. Такий підхід називається ЕСКО – «енергосервісний контракт». Це найпопулярніший у світі спосіб фінансувати утеплення і він можливий в Україні. Є й інші способи, та тут уже і так забагато літер 😉
2 млн грн на утеплення – це, звісно, менше ніж 5 млн. Але все рівно це величезні гроші. А знайдеться багато міст та сіл, що зараз зможуть витрати по 2 млн на кожну школу, садочок та лікарню. Чи ця можливість лише для багатих сіл?
Аж ніяк. При укладанні угоди влада може вимагати сплачувати податки, що утворюються при реалізації проекту, до місцевого бюджету. А також заохочувати наймати місцевих працівників. Якщо до цього додати податки від продажу обладнання та матеріалів, то виявиться, що значну частину від 2 млн місцевий бюджет отримає назад. А ще будуть утворені нові робочі місця не десь далеко, а прямо у територіальній одиниці. Це означатиме, що величезні кошти йтимуть на розвиток місцевої економіки, а не у кишені постачальникам газу. Тобто, енергоефективні проекти не тільки скорочують споживання газу чи електрики, вони роблять міста та села багатшими.
Якщо це все так вигідно, то де черга пропозицій від бюджетних закладів ЕСКО-компаніям? Чому нічого не відбувається?
Чудове питання! Ми точно не знаємо. Очевидно, перешкоди комплексні:
– Брак досвіду та знань в управлінців закладів.
– Небажання змінювати існуючі практики і схеми.
– Слабкий запит зі сторони суспільства.
Ага, то для вирішення цих питань і потрібна обласна програма?
Саме так! Обласна програма енергоефективності має забезпечити створення дуже привабливих умов для вкладання коштів у енергоефективність. Привабливі умови – це коли кожен, починаючи від пенсіонера і закінчуючи міжнародними фінансовими інституціями, зможе впевнено і легко інвестувати (тобто, вкладати власні гроші і заробляти на цьому) в енергоефективність області. Це велика, але досяжна ціль. Для її досягнення потрібна цілеспрямована робота обласної влади, яка й має бути запланована у обласній програмі.
Теперішня обласна програма теж вкладає гроші у енергоефективність. Що з нею не так?
Вона використовує лише кошти обласного та місцевих бюджетів. Їх дуже мало. З такими темпами фінансування, аби утеплити лише бюджетні заклади Рівненщини, потрібно буде років 100. І це ми не говоримо про приватне житло, промисловість та транспорт.
Тому обласна програма має використовувати бюджетні кошти не на оплату повної вартості енергоефективних заходів, а на те, щоб ці заходи оплачували усі бажаючі вкласти інвестиції, починаючи з пенсіонерів і закінчуючи міжнародними банками. Так працює влада у всіх розвинених країнах. І влада нашої області має вимірювати успіхи не в кількості витрачених коштах, а в зекономленій енергії. Для постановки і досягнення таких цілей і потрібна комплексна багаторічна програма. Без неї цілі будуть надто малі і ніколи не призведуть до кардинальної зміни ситуації.
З тим, що влада має створювати привабливі умови для інвестицій у енергоефективність бюджетних закладів, зрозуміло. Але хіба вона може якось впливати на житло, промисловість та транспорт? Вони ж повністю приватні.
Влада може впливати на ці сектори, створюючи умови, у яких вони працюють. Для прикладу: закупівля за бюджетні кошти лише енергоефективних товарів та послуг, навчальні програми, приваблення інвесторів, створення простих та прозорих процедур, розробка фінансових інструментів для окремих сегментів, презентація потенціалу енергоефективності області і багато іншого. Як бачимо на прикладі успішних колишніх радянських республік (Литва, Естонія), підтримка місцевими владами розвитку енергоефективності є однією з основних рушійних сил їхніх економік. Країни, міста та села заробляють на енергоефективності та розвиваються завдяки їй. Нам слід робити так само.
Лишилося одне питання. Чому цим займається природоохоронна організація?
Надмірне використання викопних палив призвело до зміни клімату. Зараз це друга світова проблема після тероризму. Якщо ми прямо зараз не скоротимо викиди парникових газів радикально, то наші діти і внуки житимуть у набагато гіршому світі. Енергоефективність – найкращий спосіб скорочення, який, до того ж, розвиває нашу державу.
Стало цікавіше! Як мені долучитися до всього цього?
Щоб зробити Рівненщину процвітаючою, потрібно ще дуже багато працювати. Для дієвої програми енергоефективності Екоклубу потрібні продуктивні ідеї та сили для їх просування. Ми радо вітаємо носіїв того і іншого. А ще можна просто членом Екоклубу. Щомісяця ми проводимо лекції для ОСББ, творчі майстер-класи, зустрічі із чиновниками, заняття для дітей про енергозбереження. Підписуйся на розсилку новин Екоклубу, аби дізнаватися про плановані події та відвідувати їх.
Статті схожої тематики:
Чи спроможна Обласна державна адміністрація розробити комплексну програму енергоефективності?
10 мільйонів гривень на енергоефективність вкотре витратять абияк?
Енергоефективність для годиться
Екоклуб увійшов до робочої групи по розробці обласної програми енергоефективності
Рівненських чиновників закликали не пасти задніх в енергоефективності