Обласна державна адміністрація має розробити комплексну програму енергоефективності області на 2018-2025 роки. Уже зараз зрозуміло, що до кінця року це рішення Облради виконане не буде. Невже ОДА може лише розподіляти бюджетні кошти, як це відбувалося у 2015-2017 роках і не спроможна розробити проривну програму?
У 2017 році з обласного бюджету було виділено 10 мільйонів гривень на заходи з енергоефективності у бюджетних закладах. Додатково з місцевих бюджетів залучили близько 20 мільйонів гривень. З таким темпом, аби поліпшити енергоефективність усіх бюджетних будівель в області, орієнтуючись лише на бюджетне фінансування, потрібно 300 років.
Експерти Екоклубу переконані, що ситуація зміниться, якщо в області з’явиться та буде виконуватися комплексна довгострокова програма підвищення енергоефективності.
«Впровадження заходів з енергоефективності у бюджетних закладах скорочує споживання тепла та електрики щонайменше на 30%. Таким чином потенціал економії усіх бюджетних закладів становить щонайменше 100 мільйонів гривень у рік на наступні 10 років. Не маючи документу, що визначає куди ми рухаємося в енергоефективності, чого прагнемо та як будемо цього досягати, ми втрачаємо мільйони гривень наших податків щороку та можливості залучень приватних інвестицій в економіку області – коментує Дмитро Сакалюк із Екоклубу. – Слід якнайшвидше встановити причини затримки із розробкою програми та їх усунути».
Грошей у бюджеті критично не вистачає, зменшення вартості паливно-енергетичних ресурсів не передбачається, а отже і діяльність влади має в першу чергу бути спрямована на використання приватних коштів для впровадження енергоефективних заходів. Законодавчо уже сьогодні створено ряд умов для відповідної діяльності.
Зволікання із розробкою обласної програми енергоефективності Рівненщини – це не лише невиконання рішень обласної ради:
- це гальмування інвестицій в область у розмірі 1 мільярда гривень на рік, які зараз ідуть в Суми, Баришівку, Київської обл., інші міста України через механізм енергосервісних контрактів;
- це гальмування зменшення видатків бюджетів усіх рівнів на 100 мільйонів гривень на рік, які можна використати на збільшення зарплати медикам або вчителям;
- це гальмування розвитку економіки області через не створення 1тис. робочих місць щороку та податкових надходжень.
Екоклуб закликає розробити таку програму, котра б використала грандіозний потенціал енергоефективності на розвиток області та для охорони довкілля, а також була би привабливою для інвестицій бізнесу та приватних осіб. Ми не можемо чекати виділення коштів лише бюджету, адже їх не вистачить ніколи.
За детальною інформацією звертайтеся:
Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу з енергоефективності,
Ел.пошта: sakaliyk@ecoclubrivne.org
Тел.: 0673634110
Веб-сайт: ecoclubrivne.org