Адаптація активістам – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Адаптація активістам

Завдяки децентралізації локальні громадські організації можуть впливати на впровадження змін на місцях. Вони можуть як працювати з місцевою владою, мотивуючи до планування та більш амбітних кліматичних дій, так і виконувати роль просвітників – працювати із жителями громади, залучати їх до акцій, навчань, втілення адаптаційних та природоорієнтованих заходів. Побудова довірливих стосунків із представниками місцевої влади та жителями громади – ключ до успішних змін.  

Природозахисні громадські організації в Україні вже залучені до кліматичних дій. Команди аналізують та коментують плани дій кліматичного розвитку, законодавчі акти, втілюють на місцях проєкти, пов’язані з енергетичною сталістю та проводять заходи для місцевих жителів, де розповідають про масштаби кліматичних змін та важливість ідей сталого розвитку. Поширюючи серед населення важливість впровадження змін та залучившись підтримкою прихильників, ГО мають великі шанси бути почутими. 

Ми зібрали кілька порад, що можуть робити активісти для адаптації до зміни клімату: 

– Розповідати органам місцевого самоврядування про Угоду мерів та можливості, які вона дає, якщо громада ще не є підписантом. 

– Оцінити амбітність ПДСЕРК громади. Екоклуб розробив методику, за допомогою якої проаналізував плани дій енергетичного розвитку деяких міст України. Скориставшись нею, громадські організації можуть оцінити та запропонувати зміни в кліматичний розвиток своєї громади. 

– Оцінити енергоефективність бюджетних закладів громади. Як це зробити, читайте у методиці Екоклубу. 

– Опитати жителів громади, які прояви та незручності через зміну клімату вони відчувають. У 2020 році Екоклуб розробив дві анкети для онлайн-опитування жителів Житомира та Коростеня

– Пропонувати органам місцевого самоврядування втілювати сучасні природорієнтовані рішення. Для натхнення можна скористатись Каталогом природоорієнтованих рішень та Каталогом зелених ідей

– Дослідити кількість та якість зелених насаджень громади у співпраці з експертами та органами місцевого самоврядування. (Ось, до прикладу, досвід Києва – Зелені зони міст на варті прохолоди та Рівного – “Чому Рівне нагрівається). 

Розвивати велоінфраструктуру громади. Чистіше повітря, менше заторів, здоровіше населення – неповний список переваг, який дає популяризація велотранспорту у містах. 

– Підібрати на першій в Україні Платформі природоорієнтованих рішень варіанти заходів, які можна запропонувати до запровадження у своїй громаді.