Сонце, біомаса та вітер – найперспективніші відновлювані джерела енергії Хмельниччини – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сонце, біомаса та вітер – найперспективніші відновлювані джерела енергії Хмельниччини

11 червня у м.Хмельницький активісти Екоклубу та Хмельницького енергетичного кластеру представили громадськості та експертам аналіз потенціалу відновлюваних джерел енергії Хмельниччини. Аналіз був розроблений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проекту «Громадська синергія». Хмельниччина – перша область України, що отримала таке детальне дослідження потенціалу відновлюваних джерел енергії. Активісти сподіваються, що отримані результати увійдуть до стратегії  розвитку Хмельницької області на 2021-2027 рр.

“Сонячна енергетика формує основу потенціалу ВДЕ в Хмельницькій області за кількістю виданих, друга за обсягами потенціалу – біоенергетика, третя – вітрова, – розповідає Степан Кушнір, представник Хмельницького енергетичного кластеру. – Загалом в Хмельницькій області діє 394 домашніх СЕС (загальна потужність 10,8 МВт), з яких у самому місті Хмельницькому 88 СЕС загальною потужністю 2, 307 МВт. Ще 192 малих СЕС має додатково з’явитись в 2019 році, що складе загальну потужність 5,4 МВт. Динаміка розвитку малої генерації з енергії сонця складає +50% від існуючої потужності. Це хороші показники. Готуючи аналіз потенціалу відновлюваних джерел Хмельницької області ми намагалися створити такий документ, що був би цікавим громадам, інвесторам та органам самоврядування для вкладень у розвиток енергетичного потенціалу”.

Разом із розвитком “зеленої” енергетики слід розвивати енергоефективність будівель переконаний Андрій Мартинюк, голова ради ГО “Екоклуб”: “Просто зараз нам потрібно звернути увагу на енергоефективність. Без цього неможлива енергетична незалежність громади. Тому усім громадам, де є ОСББ, слід вивчити умови Фонду Держенергоефективності, який створено, щоб надавати допомогу в утепленні багатоквартирних будинків. А тим, де ОСББ ще не створено – дуже радимо його створити. Таким чином можна знизити споживання тепла цими будинками у два, а то й більше, рази. Відповідно, якщо буде зменшено споживання, то буде знижена потреба в енергоресурсах”. Передусім застосовувати відновлювані джерела енергії, на думку природоохоронця, слід тим громадам, де можна об’єднати потенціал міст і сіл.

“За останні чотири роки Україна суттєво поліпшила свої позиції у сфері розвитку відновлюваних джерел енергії. У цей сектор було залучено 2, 7 мільярди євро, – коментує Валерій Коцюба, начальник управління державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. – Хмельниччина досить жваво ровзиває відновлювану енергетику, сьогодні тут реалізовано уже 62 проекти “зеленої” енергетики, з них 167 МВт сонячної енергетики, 25 малих гідроелектростанцій на 7МВт, біогазові та генераційні установки на біомасі. Найуспішнім проектом є ТЕЦ у Кам’янці-Подільському на біомасі на 45 МВт, що забезпечує на сьогодні близько 60% населення та частину бюджетних закладів (школи, садочки) тепловою енергією. Розуміння потенціалу області дозволить ще ефективніше працювати над впровадженням таких успішних “зелених” практик”.

Кілька цікавих фактів із аналізу:

  • Найбільше ГЕС в Чемеровецькому районі – 8 діючих ГЕС;
  • В Кам’янець-Подільському районі ввели в експлуатацію сонячну електростанцію потужністю 63,8 МВт. Це наймасштабніша сонячна електростанція в Хмельницькій області, яка складається з 220 тисяч сонячних панелей;
  • Найбільший проект у сфері біоенергетики, який має бути реалізовано це біопаливна електростанція в с.Печеськи Хмельницького району на 48,8 МВт потужності електроенергії та понад 130 МВт потужності теплової енергії;
  • Сфера біогазу найкраще розвивається в Теофіполь на базі цукрового заводу. Очікується, що генерація електроенергії в 2019 році досягне позначки 15 МВт;
  • На базі Хмельницького національного університету створено першу дахову СЕС понад 500 кВт (найбільша в бюджетній сфері).

Ознайомитися із аналізом за посиланням

Відео із форуму:

Виступ Михайла Гарника про сонячну енергетику

Виступ Максима Лєбєдєва про ТОВ «Хмельницька біопаливна електростанція»

Виступ Сергія Клюса про біоенергетичний потенціал Хмельниччини

Виступ Андрія Зінченка про енергокооператив “Сонячне місто”

Виступ Максима Ткачука про енергокооператив Бередівської ОТГ

Виступ Юлії Усенко про реалізацію “зелених” проектів 

Фото із форуму за посиланням

Круглий стіл пройшов у рамках проекту «Синергія дій громадськості, влади та бізнесу в форматі енергетичного кластеру задля енергетичної реформи Хмельницької області», який впроваджують Хмельницький енергетичний кластер та громадська організація «Екоклуб» під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Контакти:

Степан Кушнір,

Ел.пошта: energycluster100@gmail.com

Тел.: +38 096 94 50 251