Інтерес і аналіз своїх ресурсів – перші кроки громад до 100 ВДЕ % – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Інтерес і аналіз своїх ресурсів – перші кроки громад до 100 ВДЕ %

Україна має усі можливості перейти на 91 % відновлюваних джерел енергії до 2050 року. Зменшення викидів СО2, розвиток місцевих економік та енергонезалежність українських громад – частина із вигод такого переходу. Перший крок до цього – аналіз потенціалу «зеленої» енергетики на місцях.

12 червня під час семінару у м. Хмельницький Екоклуб розповів представникам міст та об’єднаних територіальних громад (ОТГ) про те, як  реалізувати потенціал відновлюваних джерел енергії своїх громад, можливості та перешкоди у процесі енергетичного переходу.

Активісти представили розроблену спільно із Хмельницьким енергетичним кластером методику, завдяки якій кожен зацікавлений зможе розрахувати наявні ресурси для втілення проектів сонячної енергетики, вітрової, біомаси, гідроенергетики. Як зазначила Наталія Холодова, координаторка проектів ГО «Екоклуб», методика орієнтована на людей, зацікавлених у розвитку ВДЕ в українських громадах. Для аналізу за нею не обов’язково мати профільну освіту чи практичний досвід реалізації ВДЕ-проектів. «Важливо дотримуватися послідовності кроків, що описані в методиці, та розуміти логіку процесу. Кожна територія має свої особливості – географічні, економічні, політичні, тому це узагальнена інструкція. За цієї методикою уже був проаналізований потенціал Хмельниччини, наприклад, 1,6 млн т нафтового еквівалента – потенціал сільськогосподарських відходів області. Сподіваємося, цей аналіз допоможе керівництву області та громадам безпосередньо створювати привабливі для інвесторів умови. А інші міста – надихне проаналізувати свій потенціал та переходити на чисту та безпечну місцеву енергію».

Під час заходу Тетяна Зятікова, начальниця відділу інфраструктурних проектів, енергоефективності та промоцій Житомирської міської ради, розповіла про плани та успіхи Житомира в енергетичному переході на 100 % до 2050 року. Саме Житомир першим із українських міст заявив про перехід та підписав відповідний меморандум про поступову відмову від викопного палива, що забруднює атмосферу, воду та грунт.

Галина Журавська, начальниця департаменту енергоменеджменту КП «Агентство регіонального розвитку» Славутицької міської ради, поділилася механізмами стимулювання ВДЕ на місцях, а також досвідом створення у м. Славутич кооперативу “Сонячне місто”.

Про створення кооперативу розповів і Максим Ткачук, представник Берездівської ОТГ. Завдяки активній позиції сільської ради до його створення було залучено близько 300 тис. грн від місцевих фермерів. Ще 700 тис. грн виділила сільська рада через місцеве комунальне підприємство. Це підприємство разом із фермерами стали членами кооперативу. На сьогодні кооператив готується до купівлі обладнання для виробництва паливних брикетів з соломи, яка до цього спалювалася на полях. Брикети будуть використовувати для опалення місцевої школи. Це буде приблизно на 20 % дешевше, аніж опалювати газом.

Також учасники семінару обговорили стратегічне планування як невід’ємну частину планування енергетичного розвитку громад. А також отримали відповіді на усі питання що їх цікавили та подискутували про шляхи рішень проблемних питань, що стосуються переходу на 100% ВДЕ.

Захід відбувся за фінансової підтримки українського представництва Фонду ім. Генріха Бьолля в Україні.

Методика оцінки потенціалу відновлюваної енергії (4369 downloads )

Деталі:

Інна Мулявка, прес-секретарка ГО «Екоклуб»,

Тел.: 0673634097,

Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org