Якщо у вас є діти, то ви, звичайно знаєте, який найгірший подарунок можна подарувати дитині – це електронна іграшка, в яку забули купити батарейки. Тому у дбайливих батьків є спеціальна коробочка з батарейками «на майбутнє» різних фасонів (звісно, якщо ви взагалі дозволяєте свій дитині гратися електронними іграшками).
Є така коробочка і у тих, в кого в квартирі є годинники, і ваги, і ліхтарики і т.д. і т.п. Або ж час від часу ви пишете великими літерами на листочку БАТАРЕЙКИ!!!! І ліпите їх на найпомітніше місце та все одно забуваєте їх вчасно придбати.
Але якщо ви купуєте батарейки, то, відповідно, старі – викидаєте. І от в цьому то і є одна з найбільших екологічних проблем пов’язаних із побутовим сміттям. На кожній батарейці (можна перевірити) намальований знак – перекреслений контейнер, а це означає, що викидати такі батарейки до звичайного сміттєвого відра не можна. Батарейки належать до першого класу токсичності.
А чому не можна? Погляньмо з чого ж складається батарейка. Головних елементів в батарейки три: катод, анод та електроліт. Існують різні типи батарейок – сольові, вугільно-цинкові, срібні, лужно-марганцеві, хлорид-цинкові та інші. Об’єднує їх одне – всі ці речовини небезпечні як для людини, так і для навколишнього середовища.
Що ж відбувається із старою батарейкою?
Сміттєве відро, куди ви викинете батарейку, відправиться на сміттєвий полігон. І буде там довго і нудно розкладатися забруднюючи ґрунт та воду. А вода буде просочуватись за межі полігону і, з часом потрапить у річку, в якій ви прийдете поплавати влітку або з якої будуть забирати воду для водопостачання вашого міста. Але це ще не все. Ртуть потрапить до столу мікроорганізмів, що живуть у воді, а мікроорганізми з’їсть риба, яка живе у воді. І ви поїдете на рибалку і, наловивши рибки, пригостите своїх домашніх цією рибкою і сполуками важких металів з тієї батарейки, яку ви колись викинули у смітник.
Загальновідомим є те, що 1 батарейка може забруднити біля 400 л води або 20 квадратних метрів ґрунту. І це лише одна! А, навіть, у середній дитячій машинці їх дві.
А от якщо батарейка потрапила на завод, де її перероблять, то всі її складники зможуть ще послужити людині. З використаної батарейки можна зробити нові батарейки. Її складові можуть використати в чорній металургії, машинобудуванні (електродвигуни) та, навіть, в стоматології.
Що ж робити?
Головне – не викидати батарейки в смітник!
Збирайте їх окремо. Заведіть собі спеціальну коробочку, а ще краще – встановіть у вашому під’їзді контейнер для збору відпрацьованих батарейок. В ролі контейнера може бути і просто пластикова пляшка з широким горлом. Тоді всі мешканці будуть мати змогу викидати батарейки в нього.
А що ж робити з контейнером? Коли коробочка чи контейнер буде повним ви зможете віднести його до пункту прийому відпрацьованих батарейок. І тут є декілька варіантів. Ви можете напряму відправити зібрані батарейки до підприємства “Аргентум” (м.Львів), що здійснює їх переробку. або ж у м. Дніпропетровськ, активістам руху “Экоднепр”, які власне і започаткували ініціативу по збору батарейок “Батарейки, здавайтесь!”. Занести до контейнерів для відпрацьованих батарейок, що розміщується ініціативними громадянами/організаціями/підприємствами. Насправді, їх вже не так мало в наших містах. Наприклад, в м. Рівне їх вже 35. І ось їх список з адресами.
Приєднатися до однієї з громадських ініціатив:
Всеукраїнська волонтерська мережа «Батарейки, здавайтеся!». На сайті розміщена карта пунктів прийому батарейок у всій Україні. Більше того, ви можете внести ваш контейнер для збору батарейок в реєстр та інформація про нього відобразиться на мапі.
Спільнота на Фейсбук Утилізації батарейок в Україні.
Всеукраїнська екологічна ліга, Національний молодіжний центр «Екологічні ініціативи» та Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» проводять всеукраїнську громадську природоохоронну кампанію «Батарейкам – утилізація!». За цим посиланням ви знайдете адресу, за якою можна зареєструватися для участі у цій кампанії та/або завантажити інформаційні наліпки на контейнери для збору батарейок та інші.
Олег Гетун, активіст, який переймається долею відпрацьованих батарейок, каже:
«Ми, в офісі Екоклубу, збираємо відпрацьовані батарейки. Що цікаво, це те, що частина з тих батарейок, які люди викинули, насправді, робочі. Ми перевірили біля 2000 батарейок і з них біля 25% ще цілком можна використати, а 6-7% – майже нові батарейки. (Детально з результатами експерименту можна ознайомитись за посиланням – http://ecoclubrivne.org/goodbattery/) Ми зібрали всі ці батарейки окремо, частину віддаємо до дитячого будинку в Олександрію, решта залишилася у нас в офісі. Ви можете прийти і обміняти ваші непрацюючі батарейки на ті, які вам ще послужать. Ми також можемо навчити вас перевіряти батарейки. А спрацьовані батарейки ми відправляємо у Львів на спеціалізоване підприємство з їх переробки».
А як щодо державного регулювання?
Нажаль, з т.з. державного регулювання поки що зроблено мало. Навіть в законі «Про хімічні джерела струму» мова йде в основному про джерела струму ємністю більше 7 Ампер-годину але більшість побутових батарейок мають меншу ємність. А оскільки батарейки не є відходами, а вторинною сировиною, то і Закон « Про відходи» не регулює поводження з ними. Разом з тим, на базі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з березня цього року розпочалась робота проекту Twinning «Впровадження системи управління відходами електронного та електричного обладнання (WEEE) Україні».
Однією з задач цього проекту є сприяння збору та утилізації батарейок, розробка та впровадження екологічно чистих та економічно доцільних методів переробки, просвітницька робота як з виробниками так і з споживачами. Натомість ніщо не заважає місцевій владі проявити ініціативу і, якщо не організувати збір батарейок самостійно, то хоча б, підтримати ініціативних громадян.
Гарним варіантом скорочення кількості використаних батарейок – використовувати замість них акумулятори. Звісно, доведеться витратити кошти на придбання зарядного пристрою та самих акумуляторів. Натомість потім не потрібно буде купувати нові батарейки та думати кути подіти відпрацьовані. А акумулятори, що відпрацювали свій ресурс, також необхідно викинути до спеціального контейнера.
Про особливості правильного вибору акумуляторів та батарейок читайте у наших наступних статтях.
Автор Лящук Ольга