Рогатин та Богуслав встановили сонячні електроcтанції для стабільнішої роботи водоканалів – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Рогатин та Богуслав встановили сонячні електроcтанції для стабільнішої роботи водоканалів

Рогатин та Богуслав встановили сонячні електроcтанції для стабільнішої роботи водоканалів

Відсутність електропостачання – загроза для водоканалів, що попри вимкнення повинні надавати послуги споживачам. Коли немає електрики, не працює необхідне обладнання, тому споживачі можуть залишитися без питної води. Щоб водоканали працювали стабільніше під час блекаутів, громади забезпечують їх альтернативними джерелами енергії – сонячними електростанціями. Також завдяки СЕС підприємства економлять кошти на платі за електроенергію. 

У межах проєкту «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» консорціум громадських організацій співпрацює з 19 громадами, в яких для критичної інфраструктури втілюють проєкти з відновлюваної енергетики. Серед таких – СЕС для водоканалів у Рогатині та Богуславі. 

Як працювали водоканали під час вимкнень електроенергії? Чи продовжували отримувати послуги споживачі? З’ясували в Андрія Рижана, директора Дочірнього підприємства “Рогатин – Водоканал”, та Олександром Чуприною, директором Богуславського житлово-комунального підприємства. 

Андрію, розкажіть, як працював водоканал під час вимкнень? 

Водоканал частково припиняв працювати, коли почалися блекаути. Але цю проблему ми розв’язали, купивши генератори. Вони працюють на насосній та очисній станції, водозаборі, й у приміщенні з персоналом підприємства.  

Найбільше генератори потрібні каналізаційній станції, бо вона має працювати що дві години – інакше буде затоплення. Світло вимикали на 5-6 годин, тому інакше ми би не впоралися.  

Наш регіон потерпав від вимкнень електроенергії і до повномасштабного вторгнення через природні негоди. Водозабору потрібна електроенергія фактично 12 годин на добу, щоб закачати воду зі свердловин. 

В ідеальному випадку насосні станції мають бути забезпечені генераторами  потужністю близько 100 кВт. Такий показник зумовлений частим вмиканням насосів. 

Олександре, а як працювало підприємство в Богуславі? 

Минулоріч зима була складною для роботи комунальних підприємств. Під час перших блекаутів підприємства не працювали, згодом були систематичні вимкнення.  

Очисні споруди в місті мають обмежені резервуари та відстійники. Ми переймалися, що відстійники переповняться і ми не зможемо відкачати воду. Тому був ризик підтоплення міста. Попри це персонал далі надавав послуги населенню завдяки дизельному генератору. Але він споживає багато пального, що суттєво впливає на бюджет підприємства. 

Андрію, у чому була потреба встановити СЕС у Рогатині? 

Водоканал повинен працювати у будь-якому випадку, тому, окрім генераторів, важливо забезпечити підприємство іншими альтернативними джерелами енергії. Тому що біологічне очищення стоків – безперервний процес, що потребує постійного елеткроживлення. Коли немає електроенергії, то він порушується. 

Сонячна електростанція, потужність якої 36,2 кВт, а ємність акумуляторів – 41 кВт*год, зменшить потребу в електроенергії для водоканалу. А ще забезпечить безперебійне електропостачання впродовж 1-2 годин після вимкнення світла. Тобто ми і далі надаватимемо послуги для споживачів.  

Олександре, а чому Богуслав вирішив встановити СЕС? 

Як я розповідав, ми повинні бути готовими до будь-яких критичних ситуацій, щоб очисні споруди продовжували функціювати. Наш водоканал надає послуги для 85% населення громади, тому це рішення також і про підвищення якості послуг для споживачів.  

Також до повномасштабної війни ЖКП надавало послуги для кількох великих підприємств у громаді, зокрема консервного та масляного заводів, що споживали велику кількість електроенергії. 

Наскільки суттєвою є робота СЕС для водоканалу у Богуславі? 

СЕС, потужність якої 73,71 кВт, покриває 30% потреби електроенергії. У піковий час споживання станція виробляє 55 кВт*год електроенергії, і забезпечує потреби насоса, що подає воду для містян. Тому це суттєвий внесок у стабільнішу роботу водоканалу. Але потужності наявної СЕС недостатньо, щоб покрити всі потреби. 

А ще ціни на електроенергію постійно зростають, із травня цього року ми сплачуємо на 50% більше. Тепер ми зможемо заощаджувати кошти на платі за електрику із загальної мережі. Також СЕС працює у парі з генератором, що споживає велику кількість палива: за годину він споживає 10 літрів. Тому це суттєва економія. 

Очікуване річне вироблення електроенергії завдяки СЕС складе понад 85 тисяч кВт*год. Так водоканал заощаджуватиме майже 4 мільйони гривень щорічно за цьогорічним тарифом. 

А як щодо СЕС у Рогатині, чому вона важлива зараз? 

Зараз ціна за послуги водоканалу висока, до того ж, її потрібно  додатково збільшити. Оскільки це гібридна СЕС, що має акумулятори, наше підприємство працюватиме безперебійно за умов вимкнень електрики. 

За попередніми розрахунками, станція генеруватиме понад 38 тисяч кВт*год електроенергії на рік. Водоканал економитиме на платі за  електроенергії майже  250 тисяч гривень щорічно. 

Олександре, чи плануєте у майбутньому втілювати інші проєкти ВДЕ? Для яких об’єктів у Богуславі? 

Зараз шукаємо можливості, щоб підсилити наявну сонячну електростанцію. Хочемо встановити СЕС на очисних спорудах, щоб забезпечувати всі потреби підприємства в електроенергії.  

А які плани у Рогатинської громади? 

Екоклуб розробив техніко-економічні обґрунтування для 2 об’єктів громади – водозабору та головної очисної станції. Маючи технічну документацію та отримавши вживані сонячні панелі, ми плануємо втілити наступні проєкти. 

Ми провели місцевий енергомоніторинг, за його результатами маємо перелік об’єктів, що найбільше споживають електроенергію. Серед них є центральна районна лікарня. У майбутньому хочемо термомодернізувати її і встановити сонячну електростанцію, щоб покрити її потреби. 

Проєкт «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» виконує Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини.