Подолання кліматичної кризи вимагає відмови усього людства від викопних енергоносіїв. Опалення житла у містах теж має базуватися на відновлюваних джерелах енергії. Досягти цієї цілі в нашій країні можна лише зберігши центральні теплопостачання. Мешканці міст закономірно незадоволені якістю центрального теплопостачання. Першопричиною цього є недолуга популістська урядова політика у цій сфері протягом всієї історії незалежності України. Зараз міста мають прийняти виклик – зберегти центральне теплопостачання та досягти його якісних послуг.
Майже 30 років вартість центрального теплопостачання, у кращому випадку, включала лише видатки на газ чи вугілля, а також заробітну плату. Закономірно, що без амортизаційних витрат та модернізації вся відповідна інфраструктура деградувала, а люди отримували неякісне опалення та відсутність гарячого водопостачання. Лідери багатьох міст схильні відмовлятися від центрального теплопостачання, оскільки воно за поточного регулювання часто є важким тягарем для міст. У той же міста Західної Європи навпаки розвивають центральне теплопостачання оскільки воно дешевше та дозволяє простіше відмовитися від викопних енергоносіїв.
Станом на сьогодні у Рівному 14 будинків із 815 відключені від системи централізованого опалення. Питання відключення ми розглядаємо на відповідній комісії. Хаотичне відключення будинків від центрального опалення не покращує стан мереж та якість теплопостачання, – зауважує Андрій Іванов, головний спеціаліст житлового відділу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Усі великі міста в ЄС залишаються на центральному опаленні, бо це наразі найефективніший спосіб опалення для багатоквартирних будинків у щільнозаселених містах. Тому треба поставити питання наступним чином: “Як зробити/модернізувати централізоване опалення до переваг індивідуального?” Технічно це легко зробити. Головне, щоб всі мешканці будинку цього хотіли. – твердить Олексій Тихонов, радник заступника голови Київської міської державної адміністрації. Як приклад, експерт наводить будинок, побудований у 1980-х роках на вулиці Величковського 2, у м. Рясне, Львівської області, де повністю реконструювали систему опалення. Було здійснено наступні заходи:
Реконструкція системи опалення;
Встановлені автоматичні балансувальні клапани;
Встановлені байпаси, регулятори подачі тепла на радіатори, розподілювачі тепла.
Усі ці заходи є у переліку робіт, котрі компенсує Фонд енергоефективності. Вищевказані роботи входять до переліку програми «А» та отримають у разі погодження Фондом 40 % компенсації з державного бюджету.
За кордоном для зменшення викидів парникових газів міста та села розвивають центральне теплопостачання. Центральне теплопостачання є критично важливою інфраструктурою для того, щоб перейти на відновлювані джерела енергії. Уявімо: якщо у кожній квартирі буде стояти котел, то перевести його на якесь опалення, що походить ж відновлюваних джерел енергії, буде незрівнянно складніше. Тому нам цю систему треба зберегти, розвивати таким чином, щоб люди були задоволені і платили менше. Бо зараз платять більше і якість послуг дуже низька, – коментує Андрій Мартинюк, виконавчий директор Екоклубу. Він переконаний: використання відновлюваних джерел енергії – це дешевше. Людям потрібно відмовитися від викопних палив: вугілля, нафти, газу. Натомість слід максимально утепляти домівки і забезпечити таке центральне теплопостачання, яке бути брати тепло від різних відходів або деревної сировини, що відновлюється.
Контакти:
Інна Мулявка, прессекретарка ГО “Екоклуб”,
Тел.: 067 363 40 97,
Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org