Чому Рівному необхідно зберегти централізоване опалення? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чому Рівному необхідно зберегти централізоване опалення?

Чому Рівному необхідно зберегти централізоване опалення?

Подолання кліматичної кризи вимагає відмови усього людства від викопних енергоносіїв. Опалення житла у містах теж має базуватися на відновлюваних джерелах енергії. Досягти цієї цілі в нашій країні можна лише зберігши центральні теплопостачання. Мешканці міст закономірно незадоволені якістю центрального теплопостачання. Першопричиною цього є недолуга популістська урядова політика у цій сфері протягом всієї історії незалежності України. Зараз міста мають прийняти виклик – зберегти центральне теплопостачання та досягти його якісних послуг.

Майже 30 років вартість центрального теплопостачання, у кращому випадку, включала лише видатки на газ чи вугілля, а також заробітну плату. Закономірно, що без амортизаційних витрат та модернізації вся відповідна інфраструктура деградувала, а люди отримували неякісне опалення та відсутність гарячого водопостачання. Лідери багатьох міст схильні відмовлятися від центрального теплопостачання, оскільки воно за поточного регулювання часто є важким тягарем для міст. У той же міста Західної Європи навпаки розвивають центральне теплопостачання оскільки воно дешевше та дозволяє простіше відмовитися від викопних енергоносіїв.

Станом на сьогодні у Рівному 14 будинків із 815 відключені від системи централізованого опалення. Питання відключення ми розглядаємо на відповідній комісії. Хаотичне відключення будинків від центрального опалення не покращує стан мереж та якість теплопостачання,зауважує Андрій Іванов, головний спеціаліст житлового відділу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Усі великі міста в ЄС залишаються на центральному опаленні, бо це наразі найефективніший спосіб опалення для багатоквартирних будинків у щільнозаселених містах. Тому треба поставити питання наступним чином: “Як зробити/модернізувати централізоване опалення до переваг індивідуального?” Технічно це легко зробити. Головне, щоб всі мешканці будинку цього хотіли. – твердить Олексій Тихонов, радник заступника голови Київської міської державної адміністрації. Як приклад, експерт наводить будинок, побудований у 1980-х роках на вулиці Величковського 2, у м. Рясне, Львівської області, де повністю реконструювали систему опалення. Було здійснено наступні заходи: 

Реконструкція системи опалення; 

Встановлені автоматичні балансувальні клапани;

Встановлені байпаси, регулятори подачі тепла на радіатори, розподілювачі тепла.

Усі ці заходи є у переліку робіт, котрі компенсує Фонд енергоефективності. Вищевказані роботи входять до переліку програми «А» та отримають у разі погодження Фондом 40 % компенсації з державного бюджету.

Андрій Мартинюк чому варто зберегти централізоване опалення у містах.

За кордоном для зменшення викидів парникових газів міста та села розвивають центральне теплопостачання. Центральне теплопостачання є критично важливою інфраструктурою для того, щоб перейти на відновлювані джерела енергії. Уявімо: якщо у кожній квартирі буде стояти котел, то перевести його на якесь опалення, що походить ж відновлюваних джерел енергії, буде незрівнянно складніше. Тому нам цю систему треба зберегти, розвивати таким чином, щоб люди були задоволені і платили менше. Бо зараз платять більше і якість послуг дуже низька, – коментує Андрій Мартинюк, виконавчий директор Екоклубу. Він переконаний: використання відновлюваних джерел енергії – це дешевше. Людям потрібно відмовитися від викопних палив: вугілля, нафти, газу. Натомість слід максимально утепляти домівки і забезпечити таке центральне теплопостачання, яке бути брати тепло від різних відходів або деревної сировини, що відновлюється.

Контакти:

Інна Мулявка, прессекретарка ГО “Екоклуб”,

Тел.: 067 363 40 97,

Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org 

www.ecoclubrivne.org 

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.