Напишу чесно. Спочатку я хотіла написати довгу статтю з термінами, цифрами і описом фізико-хімічних процесів, що відбуваються у батарейці. А потім подумала, що найчастіше людина просто хоче купити батарейку та користуватися нею, а не думати в який момент, який відсоток…. А тому – пробачте, технарі, але якщо вам потрібні технічні деталі, то я ділюся з вами посиланнями на різноманітні тести різноманітних батарейок, де є і терміни, і цифри, і графіки, і таблички.
Для бажаючих отримати більше технічної інформації рекомендуємо переглянути декілька тестів батарейок:
- http://pikabu.ru/story/kakie_batareyki_vyigodnee_pokupat_1874805
- https://geektimes.ru/company/madrobots/blog/243377/
- http://menshikov-y.narod.ru/Bat_AA.htm
- http://v-dorogu.narod.ru/accum/accumtest.htm
Ємність батарейок в міліампер-годинах. Фото з сайту http://uk.shram.kiev.ua/megafaza/batteries-tests.shtml
А я пропоную вашій увазі список простих порад, як обрати батарейку, на що звернути увагу, як зробити так, щоб вона послужила вам весь свій строк та які батарейки краще обирати для різних видів техніки. Отже, ви вирішили, що вам потрібна нова батарейка. Перед тим, як бігти до магазину необхідно подумати про те, куди бігти:
Намагайтеся купувати батарейки в спеціалізованих магазинах або магазинах техніки. По-перше, ви ніколи не знаєте, скільки часу в цьому продуктовому магазині ця батарейка пролежала. По-друге, у вас є великий шанс купити підробку або просто неякісну батарейку. І, в кращому разі, вона просто прослужить вам недовго, в найгіршому – «потіче», і ваші збитки будуть залежати від вартості речі, в якій вона «це» зробила.
Тому варіант з базаром, дизелем, вуличним лотком відпадає – ні спека влітку, ні мороз взимку не додадуть батарейці зайвих годин роботи.
Тепер, коли ви знаєте, хоча б приблизно, куди бігти, необхідно визначитись за чим бігти? Зрозуміло, що за батарейкою, але якою?
Передусім необхідно знати розмір вашої батарейки – «мізинчик» ААА, «пальчик АА», кнопка чи щось інше. Якщо ви не можете визначити, яка саме батарейка підійде до вашого приладу – беріть із собою стару і покажете як зразок. Або беріть весь прилад.
Далі – тип батарейки (і, відповідно, ціна). Це залежить від того, в якому саме приладі ви будете використовувати батарейку. Тут без термінів не обійтися. Річ у тім, що робота батарейки характеризується таким поняттям, як ємність. Чим вона більше, тим довше буде працювати батарейка.
Ємність залежить від декількох факторів, але одним із визначальних є те, з чого батарейка, власне, зроблена.
Сольові – це найдешевші батарейки, але працюють вони не довго, до кінця терміну придатності їх заряд скорочується до 35% та вони практично не працюють в холоді. Але вони чудово підійдуть до використання у пультах, годинниках, брелках, калькуляторах, термометрах, вагах (настільних та кухонних). А от у, наприклад, фотоапараті використовувати їх не варто – вони можуть розрядитися буквально через декілька кадрів.
Лужно-алкалінові батарейку дорожчі, але мають більшу ємність, їх корпус краще ізольований, а тому і вірогідність протікання менша, холод на них практично не впливає. Відповідно вони краще підійдуть для ліхтариків, іграшок з моторчиком чи для тих іграшок, що видають різноманітні звуки, плеєрів, комп’ютерних мишок і т.д. А от для фотоапарата варто пошукати спеціальні алкалінові батарейки з позначкою «фото» – вони не лише будуть працювати довше, але й швидше віддають енергію, що дозволить і фотоапарату працювати трохи швидше.
Літієві батарейки кращі від усіх вище згаданих. Вони довго працюють і довго зберігаються (біля 10 років), на них не впливає ні спека, ні холод, а також вони легші за інші батарейки (якщо ви йдете в багатоденний похід, то це може мати значення). Але мають суттєвий мінус – вони значно дорожчі за інші види батарейок. Їх найчастіше використовують у фотоапаратах, спалахах, медичних приладах, дитячих іграшках.
Існує цілий ряд інших різновидів батарейок (ртутні, срібні та інші), але вони значно менше представлені на ринку, тому заглиблюватися ми не будемо.
Хороший продавець в магазині сам підкаже вам усі вищезазначені характеристики батарейок. Якщо ж продавець не може відповісти на ваші питання, а вам з якихось причин, не хочеться шукати інший магазин, то ви можете отримати всю необхідну вам інформацію самостійно, подивившись на маркування батарейки.
Перша літера означає хімічний склад:
- С – літієва;
- L – алкалінова;
- Без літер – сольова;
Друга літера – це форма:
- R – циліндр;
- F – пласка (таблетка);
Цифра в кінці – це радіус батарейки.
Ви повинні обов’язково перевірити термін придатності батарейки. І чим «свіжіша» вона – тим краще. Намагайтеся не купувати батарейки, термін придатності в яких менше півроку. Річ у тім, що з моменту її народження в батарейці починаються хімічні процеси, які повільно, але невідворотно наближують її розрядження. (Все як у людей.) Тому, придбавши батарейку з малим терміном придатності, ви ризикуєте тим, що вона закінчить своє життя від старості і «проживе» у вашому приладі значно менше, ніж могла б.
Тому ретельно перевіряйте дату виготовлення для кожної батарейки. Дата може бути зазначена або на самій батарейці (як правило, дуже дрібним шрифтом), або ж на упаковці. В такому випадку попросіть продавця принести вам батарейку в упаковці та показати дату.
Як продовжити термін життя батарейки.
Температурний режим впливає на якість роботи батарейки! Сольові батарейки практично не функціонують на морозі. Від високої температури батарейка може «потекти» А от літієвим батарейкам – все одно.
Для забезпечення найкращого контакту, перед встановленням батарейок протріть поверхню контактів чистою тканиною або гумкою.
Якщо ваш прилад може працювати і від батарейок, і від розетки – то бажано виймати батарейки перед тим, як ввімкнути прилад в розетку.
Встановлювати одночасно батарейки різних типів в один пристрій – не можна. Батарейки втрачають від цього свій заряд швидше, ніж могли б. З цієї ж причини не варто ставити до старих батарейок – одну нову. Так, прилад, швидше за все, трішки попрацює, але не довго. Пам’ятайте, що більшість батарейок, які відслужили своє в ліхтарику, наприклад, можуть ще послужити вам в годиннику.
І загальні поради, що стосуються вибору техніки на батарейках.
Якщо у вас є вибір, то намагайтеся купувати техніку, в якій використовується поширений тип батарейок, щоб не довелося потім шукати саме ту, єдину, яку можна і не знайти або вона буде коштувати дорого.
Доволі часто в інструкції до різних побутових приладів зазначається «рекомендується використовувати лише батарейки фірми такої-то». Якщо не йдеться про специфічні батарейки (часто – акумулятори), то це не більше, ніж рекомендація. Ви можете використовувати батарейки будь-якого виробника.
Найбільш економічними з огляду на співвідношення ціна/тривалість роботи – це батарейки-«пальчики» АА. Не залишайте батарейки в приладі, яким ви плануєте не користуватися довгий термін часу.
Ну і на останок, ще дві важливі речі.
- Не викидайте батарейок!
- За можливістю – придбайте акумулятори та зарядний пристрій – ви не тільки подбаєте про природу, але й заощадите кошти! (Як обрати акумулятори та зарядний пристрій читайте в наших наступних публікаціях.
Автор Ольга Лящук