Наближаються новорічні свята – метушня, біганина, недороблені справи, недописані списки, незапаковані подарунки скоро забудуться. Відразу після того, як до хати буде принесена головна окраса цього свята, головна героїня – новорічна ялинка. Але якою ж вона буде? Зрозуміло, що з іграшками (купованими чи виготовленими власноруч), зрозуміло, що з гірляндами яскравих ліхтариків, зрозуміло, що найкраща з усіх, які були перед нею. І все ж таки – якою вона буде?
Варіантів є, як мінімум, декілька. Найбільш спірне питання – жива чи штучна має бути ялинка? І поки що однозначної відповіді немає.
Ті, хто виступає “За” дерево з лісу, стверджують, що тільки з живою ялинкою можливе справжнє свято, адже аромат хвої ні з чим не зрівняється і кожна ялинка унікальна – такої ж точно ні в кого не буде. Та й, зрештою, це те, що ми пам’ятаємо з дитинства.
Ті, хто проти, говорять про те, що святкувати біля мертвого дерева, яке росло декілька років і могло би рости собі далі – дивна традиція, якій в сучасному світі не місце. В середньому ялинка росте біля 5-7 років, коли її зрубують для того, щоб порадіти тиждень, може два. І далі вона закінчує своє життя на смітнику. І з цим справді важко сперечатися.
Хоча і захоплення штучними ялинками викликає ряд питань у екологів. Ще у далекому 2009 році канадська консалтингова компанія Ellipsos опублікувала ґрунтовне дослідження, в якому порівнювались життєві цикли штучної та натуральної ялинки. http://ellipsos.ca/lca-christmas-tree-natural-vs-artificial/
А у 2010 році подібне дослідження провела американська консалтингова компанія PE Americas на замовлення Американської асоціації Різдвяних ялинок. http://www.christmastreeassociation.org/pdf/ACTA%20Christmas%20Tree%20LCA%20Final%20Report%20November%202010.pdf
Результати обох досліджень подібні – якщо ви плануєте використовувати штучну ялинку менше 5 років, то краще купуйте кожен рік живу ялинку. Чим довше Ви будете використовувати штучну ялинку – тим менше шкоди буде завдано довкіллю.
Але деякі висновки були доволі несподіваними. Так за даними Ellipsos щодо викидів парникових газів, то штучну ялинку необхідно використовувати не менше 20 років, щоб шкода від її виготовлення та транспортування зрівнялася зі шкодою від щорічного придбання місцевих ялинок.
Але все це працює лише у тому випадку, якщо ялинка вирощена спеціально для новорічних свят – на т.з. лісових плантаціях.
Тому, якщо ви все ж таки обираєте варіант живої ялинки – прослідкуйте, щоб вона була вирощена спеціально лісниками, а не зрубана браконьєрами в лісі.
На що потрібно звернути увагу під час купівлі ялинки?
На ялинці обов’язково має бути чіп – спеціальна пластикова бірка зі штрих-кодом. Тільки чіп підтверджує, що ця ялинка зрубана законно.
Де можна придбати таку ялинку?
Ялинки продаються біля лісництв, розсадників та у спеціалізованих магазинах «Лісовичок», які працюють вздовж автомобільних доріг в різних районах області. Також закуповують ялинки підприємці, які мають право на їх подальшу реалізацію. У Рівному є кілька традиційних місць продажу ялинок, на базарі, у кожному з мікрорайонів. В принципі, не важливо де ялинку купувати, головне щоби був чіп на самій ялинці.
Чи не наносить шкоду лісу таке масове передноворічне вирубування ялинок?
Усі ялинки у лісництвах вирощуються на спеціальних плантаціях. Для них відведені окремі площі, на яких ліс, як правило, рости не буде (під лініями електропередач, наприклад. – прим. автора). Ці ялинки все одно будуть або зрубані під Новий Рік, або викопані весною для продажу на пересадку. От ви влітку квіти купуєте на базарі? Ялинки – так само для цього вирощуються.
Куди спрямовуються отримані кошти?
Всі кошти йдуть на підтримку лісового фонду. Частина з них витрачається на посадку нових ялинок на плантаціях, решта – на інші потреби лісового господарства.
Перевірити законність походження ялинки можна за серією та номером, що зазначені на бірці. Їх необхідно ввести у форму на сайті https://www.yalynka.info/
Рівненське управління лісового господарства має гарячу лінію, зателефонувавши на яку можна дізнатися, де і як можна придбати новорічні ялинки чи сосни – (0362) 26-24-92
Для киян WWF в Україні та волонтери створили карту на якій позначені місця продажу легальних та нелегальних ялинок, а також де можна придбати ялинку в горщику. https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?hl=uk-US&mid=zRPqhlnu89Vo.kKXv-6fURXnc
А ще у виборі між штучною ялинкою та живою існує цілий ряд альтернативних варіантів:
Можна купити ялинку в горщику. І це стає все більш популярно. Теоретично їх можна буде висадити у відкритий ґрунт весною. Втім, вирощування хвойних дерев справа доволі складно, до того ж рослина зазнає стресу під час переміщення в теплу квартиру. Але не має нічого неможливого! Принаймні спробувати – варто.
Можна виростити свою «ялинку» в квартирі» – деякі види кипарисів або араукарію. Цілий рік вони будуть радувати вас ароматом та зеленню, а на Новий рік Ви можете їх прикрасити гірляндами та іграшками, як і справжню ялинку!
Можна створити композицію з гілочок – і тут варіантів безліч від просто вази з гілочками до різноманітних ікебан або навіть ось таких незвичних варіантів «плоских ялинок» https://www.facebook.com/PelkaElka/?fref=nf
Можна взагалі зробити ялинку з речей, які оточують нас, наприклад, книжок, для натхнення – передивіться ці фото
Якщо ж ви вирішили купувати штучну ялинку – то обирайте ту, в якій ви можете перевірити сертифікат відповідності санітарним нормам України. Адже ялинку виготовляють з полівінілхлориду, який сам по собі безпечний, якщо виготовлений якісно. Практично це той самий ПВХ що і у пластикових вікнах, які стоять в багатьох квартирах. Але зверніть увагу – ялинка не повинна мати ніяких різких хімічних запахів.
Ще один критерій – вогнестійкість. Новий рік це час, коли запалюють багато свічок, бенгальських вогнів, використовують хлопавки, не говорячи вже про електричну гірлянду, якою ви, напевне, прикрасите ялинку – тому краще перестрахуватися. Вогнестійкість можна перевірити – попросіть голочку з ялинки в продавця і спробуйте її підпалити – якщо вона горить – не купуйте таку ялинку, голочка повинна плавитись, тоді вогонь не буде по ній розповсюджуватись.
Якою буде ваша новорічна красуня – обирати вам. Головне, щоб про захист природи та красу живого лісу ми всі пам’ятали не лише перед Новим Роком, а цілий рік!
Автор Лящук Ольга