Доступні кліматичні інвестиції для громад – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Доступні кліматичні інвестиції для громад

Складний доступ до дешевих довгострокових кредитів є однією з основних перешкод для органів місцевого самоврядування у підвищенні енергоефективності та використанні “зеленої” енергетики. Активісти Екоклубу закликають надавати більше фінансування місцевим інституціям, що матимуть статутне завдання підтримувати низьковуглецеві заходи.

19-20 червня у Києві відбувся Міжнародний форум організацій громадянського суспільства, присвячений питанням кліматичного фінансування. Представники Екоклубу виступили із пропозиціями до Кліматичного інвестиційного фонду щодо надання підтримки місцевим громадам.

Природоохоронці переконані, Україна має гігантський потенціал підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Майже всі енергоефективні заходи та більшість джерел ВДЕ на місцях уже зараз комерційно привабливі, однак складне політичне та економічне становище не дозволяють реалізовувати цей потенціал.

Водночас, завдяки децентралізації, що триває, органи місцевого самоврядування отримали більше прав, можливостей і зобов’язань. Саме вони наразі є рушійною силою змін на місцях, тому важливо вже зараз забезпечити їх перехід до траєкторії низьковуглецевого розвитку.

“Екоклуб разом із місцевими громадами створили уже два револьверні фонди* за кошти громади. Завдяки позикам, отриманим із фондів, мешканці фінансують нові об’єкти з енергоефективності та альтернативної енергетики – коментує Андрій Мартинюк, Голова Ради ГО “Екоклуб”. – Ефективність використання цих коштів дуже висока, адже вкладення постійно повертаються та можуть бути інвестовані ще багато разів у інші проекти”.

Ілля Єременко, очільник Української кліматичної мережі, зауважує, що “зусилля з включення місцевих громад до світового кліматоохоронного руху дозволяє не тільки скорочувати викиди та адаптуватися до змін клімату, а й розвиває такі громади”.

Активісти закликали підтримувати не лише інфраструктурні кліматичні проекти, а й розробити таки фінансові продукти, котрі б були підлаштовані до спроможностей та умов місцевих громад. Доступ громад до дешевого тривалого кліматичного фінансування забезпечить швидкий низьковуглецевий перехід в Україні.

Довідково: У 2018 році Кліматичному інвестиційному фонду виповнюється 10 років і за цей період ним підтримано понад 300 кліматичних інвестицій в 72 країнах, що розвиваються, на загальну суму близько 8 млрд доларів США. Ці інвестиції прискорили кліматичні діяльності шляхом розширення можливостей в області чистих технологій, доступу до енергії, стійкості до зміни клімату і стійкості лісів в країнах, що розвиваються, і країнах із середнім рівнем доходу.

*Револьверний фонд – інструмент альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах. На відміну від фінансування з місцевих чи державних бюджетів, кошти револьверного фонду значно мобільніші: ними можна розпоряджатися не лише в межах одного фінансового року, а також уникнути додаткових бюрократичних обмежень у вигляді програми фінансування та ін. Револьверний фонд передбачає поворотне надання коштів на реалізацію певних проектів. У випадку якщо проект, профінансований з револьверного фонду, став дохідним або на ньому вдалося зекономити, ці кошти повертаються до револьверного фонду та використовуються для фінансування наступних заходів.

Фото: Юлія Пашковська

Контакти: Інна Мулявка, прес-секретарка ГО “Екоклуб”,

Тел.: 0673634097,

Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org

www.ecoclubrivne.org