Все починається з рідної домівки – і захист природи теж. Далеко не всі ми любимо прибирати свої оселі, але всі, в тій чи іншій мірі, мусимо це робити. Але чи дійсно ми робимо це безпечно? Хіба можна нашкодити прибиранням? Виявляється – можна. І мова навіть не про те, що надмірна жага до порядку та бажання досягти стерильності в помешканні – це одна з ознак психічного розладу, а про те, що бездумно використовуючи хімічні засоби для прибирання можна зашкодити своєму здоров’ю та здоров’ю своїх близьких.
Асортимент магазинів побутової хімії та реклама у ЗМІ спонукає нас купувати всі ці баночки, тюбики, брекетики, як містять «вдвічі (втричі, вчетверо) більше чистоти». Але за рахунок чого це досягається? Який склад цих засобів і чи справді нам потрібно така чистота, якщо йдеться про звичайну квартиру, а не про операційну?
Отже почитаємо етикетки і визначимо, яких речовин варто уникати.
ПАР (поверхневоактивні речовини) – можуть негативно впливати на стан здоров’я: викликати алергію, порушення роботи нирок, легенів, печінки. Але далеко не всі ПАР шкідливі, томи намагайтеся обирати засіб, який або містить низький вміст (менше 5% ПАР), або містиь ПАР рослинного походження.
Хлор – сильнодіюча речовина, може шкідливо впливати на серцево-судинну систему, викликати алергію, сприяти розвитку ракових захворювань. Разом з тим хлор є гарним дезинфікатором, тому доволі багато засобів для чищення ванних кімнат та туалетів містить хлор, але ці приміщення дуже часто погано провітрюються, тому шкідливий вплив хлоровмісних засобів посилюється. Доволі часто для маскування запаху хлору у засобах для чистки використовують різноманітні ароматизатори, що лише посилює небезпеку. По-перше, через вплив самих ароматизаторів, які також можуть викликати алергічні реакції, а по-друге, через приємний запах людина не відчуває небезпеки, його приємно вдихати, і, відповідно, важко контролювати кількість нанесеного засобу. Таким чином людина несвідомо може отримати значно більшу дозу шкідливої речовини.
Нафтові дистиляти можуть викликати порушення зору, нервової системи, а вони часто містяться в поліролях для меблів.
Ще, у складі засобів для прибирання, ми можемо віднайти феноли, крезоли та формальдегіди – всі вони можуть викликати подразнення шкіри, очей, дихальних шляхів, горла.
Особливу увагу необхідно приділити речовинам, що містяться в спреях (деякі засоби для чищення, освіжувачі повітря). Їх легко вдихнути і вони можуть спровокувати захворювання дихальних шляхів та, навіть, призвести до астматичних захворювань.
І хоча перелік небезпечних інгредієнтівще далеко не повний, мені здається, що ми вже так вас налякали, що сама собою напрошується думка «А може ну його, те прибирання! Від хатнього бруду ще ніхто не вмер!». Але ж це не вихід. Просто намагайтеся обирати засоби, які завдають меншого впливу на ваш організм та на навколишній світ. Тим більше, що на сьогодні на ринку українських господарчих товарів вони представлені не одним виробником.
Для того, що б отримати інформацію «з перших вуст» ми поспілкувалися з власниками магазину еко-товарів «Природне піклування».
– Передусім, чому ви почали займатися продажем саме екологічних товарів, чому це важливо для вас?
– Ми розпочали давно, біля 7 років тому. Що саме нас спонукало – важко сказати. Не з медичних причин точно, у нас в родині немає ні алергіків, ні людей з якимись особливими медичними проблемами. Просто хотілося для своєї сім’ї використовувати найкращі і найбезпечніші засоби, саме такими і виявилися не найдорожчі засоби, які розповсюджуються напівлегально через мережевий бізнес, а чисті і справжні органічні засоби, їхня безпека підтверджена міжнародними сертифікатами NaTrue, BDIH, ECOCERT, ECO, BIO, EcoControl, ECO GARANTIE. Але Рівному взагалі таких товарів не знайшлося. Так що почали замовляти для спочатку для себе, а потім вирішили запропонувати їх і нашим покуцям. І вони нас підтримали ,і завдяки їм ми працюємо і розвиваємося,
– Чи користується попитом така продукція?
– Загалом – так, є люди, які постійно користуються винятково органічними засобами, а є люди, які роблять це ситуативно: коли в родині з’являється дитина, деколи вже через проблеми зі здоров’ям, але є й такі, хто свідомо обирає те, що наносить меншу шкоду собі і природі. На перший погляд може видатись, що екологічні засоби дорожчі, але насправді це не так, бо велика кількість – це концентрати, у них немає баластних речовин, їх треба зовсім трішки для ефективного використання, а це, відповідно, і зменшення навантаження на природу при виготовленні, економія води, менше ризиків виникнення алергії та інших негативних реакцій.
– На сьогодні вибір різноманітних засобів для догляду за будинком справді доволі широкий. Як не заплутатись в цьому різноманітті?
– Прийдіть до нашого магазину і ми вам підберемо безпечний засіб і за невеликі гроші (сміється). Мало хто без спеціальної освіти може розібратися зі складом миючих чи косметичних засобів, бояться слова ПАР (поверхнево-активні речовини), але вони бувають не тільки синтетичні, але і природного походження – у нас є мильні горіхи, є засоби для прання та прибирання на основі мильних горіхів, на основі похідних натуральних рослинних олій (кокосової, пальмової, соняшникової). Також варто звертати увагу на наявність екологічних сертифікатів. Їх емблеми, зазвичай, зображуються на упаковці. В Європі та США давно розроблена система таких сертифікатів і існує контроль за дотриманням їх вимог. В Україні така система лише розвивається, але ви можете шукати на упаковці зеленого журавлика – це знак нашої, української, екологічної сертифікації”.
Від себе додамо, що при виборі засобу для чистки зверніть увагу на те, що ці засоби не мають бути дуже яскраві за кольором, з різким запахом, чим менш насичений колір і менш помітний запах – тим менше додали хімічних барвників, стабілізаторів та підсилювачів запаху. Зрозуміло, що природні компоненти теж мають свій запах, ті ж ефірні олії, але вони не настільки насичені і не такі різкі.
На сьогодні на ринку Україні достатньо непогано себе зарекомендували таки виробники, як: Ringuva, AlmaWin, Winni’s, Sodasan. З українських виробників нещодавно «Фрекен Бок» отримав екологічний сертифікат на екологічну серію своєї продукції. Торгові марки TORTILLA, De La Mark, Royal Powder, група компаній «Ельфа», Green and Clean успішно пройшли процедуру української екологічної сертифікації та інші.
Але можна піти ще далі і спробувати використати такі засоби для чищення, як звичайна сода та оцет.
Оцет допоможе вам продезинфікувати підлогу (додайте 3-4 столові ложки на піввідра води), помити вікна без розводів (2 чайні ложки оцету на літру води), він гарно очищує кахель, навіть унітаз можна помити з допомогою оцету. Головне – не забудьте провітрити приміщення після прибирання.
Сода теж стане вам у пригоді, якщо ви поставили пляму на меблях чи килимі, вона може відтерти помальований пластмасовий столик та стільчик.
Спеціальні ароматичні лампи та саше принесуть у ваш дім натуральні аромати лаванди, апельсину, кипарису, лимону та інших ароматичних рослинних олій.
Можна скористатися рослинними компонентами, наприклад, екстрактом мильних горіхів. Це чудовий засіб для чищення плям на м’яких меблях, килимах. З їх допомогою можна спокійно помити дитячі іграшки та підлогу. І навіть ювелірні прикраси теж можна почистити з їх допомогою.
Ще один спосіб уникнути надмірного використання хімічних засобів для прибирання – це пароочисники. Вони не так давно з’явилися на українському ринку, але встигли себе непогано зарекомендувати. Як правило, вони продаються з набором різноманітних насадок, які дозволяють прибрати навіть в незручних місцях. Своїй ефективності вони завдячують тим, що прибирання відбувається за допомогою гарячого пару під невеликим тиском.
А можна взагалі не користуватися ніякими додатковими засобами окрім води.
Не варто кожного разу мити підлогу з додаванням хімічних засобів. Для вологого прибирання, зазвичай, цілком достатньо буде просто чистої води. Головне – мити підлогу хоча б раз на два дні.
І пам’ятайте, що використовуючи екологічні засоби та методи прибирання своєї оселі ви не лише піклуєтесь про свій маленький дім, а й по всю нашу велику і спільну планету.
Автор Лящук Ольга