Мінприроди спільно з активістами та місцевими громадами напрацьовували локальні кліматичні стратегії.
14-15 червня члени Української Кліматичної Мережі (УКМ) за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України провели семінар «Врахування змін клімату в розвитку громад». Запит на створення локальних стратегій розвитку, які б включали дієві заходи зі скорочення викидів парникових газів та адаптацію до відчутної зміни клімату все гостріше постає в українських громадах. Адже, тема події об’єднала енергоменеджерів як великих міст, так і не великих ОТГ, бізнес, громадські організації та експертів з усієї країни. Семінар відвідала і представниця Мінприроди, яка розповіла про Національні плани України для протидії зміні клімату.
Експерт Екоклубу з енергозбереження та Голова Української Кліматичної Мережі – Ілля Єременко представив учасникам іноземний приклад ефективних енергетичних планів, що включали «зелені» та інноваційні рішення у розвитку європейських міст. Кампейнерка у напрямку сталої енергетики міжнародного кліматичного руху 350. org в регіоні СЄКЦА (Східна Європа, Кавказ, Центральна Азія) – Юлія Мельник поділилася планами переходу України на 100 % відновлюваної енергії до 2050 року. Такий енергетичний перехід стане єдиною можливою альтернативою для країни у процесі протидії зміні клімату, поступовому скороченню парникових газів, та прийде на зміну використання викопного «брудного» палива.
Представники Миргороду, Житомира, та Вінниці, що є прогресивними містами України у питаннях реалізації «зелених» рішень у громадах поділилися досвідом з учасниками. Наприклад, Житомиряни представили нову кліматичну стратегію свого міста, а Миргород – плани та інноваційні рішення своєї громади у процесі реалізації Плану дій сталого енергетичного розвитку.
До жвавого обговорення долучилися такі, раніше не активні у питаннях низьковуглицевого розвитку міста, як Полтава, Пирятин, Запоріжжя. Учасники з цих міст наголосили на невідкладності чіткого курсу з адаптації до змін клімату у своїх громадах.
Окрім опрацювання дієвих прикладів в Україні щодо протидії зміні клімату, енергоменеджери, представники місцевих рад напрацювали конкретні сценарії та заходи для переходу обласного центру, ОТГ та не великого українського міста на повне забезпечення енергії з відновлюваних джерел: сонця, вітру та біомаси.
Основним результатом є спільні напрацювання Мінприроди, УКМ та представників локальних громад на тему того, які заходи та дії мають бути втілені, аби на місцях ефективно реалізовувалася кліматична політика. Серед них наступні:
- Місцеву громаду очолює натхненний і вольовий лідер, який об’єднає команду;
- Безперервне і комплексне навчання громади – екологічна освіта, обміни досвідом, навчання кадрів;
- Громадські організації активно співпрацюють з громадами з екологічних питань, пропонують консультаційну допомогу;
- В кожному українському місті є «агенти змін», що наочно демонструють та пояснюють, які є проблеми у громади, ризики та втрати від бездіяльності щодо зміни клімату;
- Чітке розуміння проблеми у надмірному споживанні енергоресурсів;
- Просвітництво на локальному рівні: екологічна освіта, наочні приклади та залучення експертів, обмін досвідом між областями;
- Сприяння міжнародному обміну досвідом у питанні низьковуглицевого розвитку: навчальні міжнародні тури;
- Політична воля керівництва громади;
- Залучення громади до вирішення важливих політичних рішень щодо адаптації до кліматичних змін: громадські обговорення з місцевими депутатами;
- Наявність фахівців, які зможуть ефективно втілити кліматичні стратегії – залучення зацікавлених сторін до процесу реалізації;
- Громада розуміє необхідність змін та дій для протидії зміні клімату;
- Чіткий вектор місцевої влади, що враховує думку громади та направлений на скорочення викидів СО2;
- Міцна команда посадовців та політична воля у прийнятті рішень для сталого розвитку громади;
- Мотивація, компетенція та єдність в громаді на шляху до протидії зміні клімату.
Підводячи підсумки Ілля Єременко підкреслив: «Щоб наша країна змогла протидіяти відчутній зміні клімату та адаптувалася до вже існуючих наслідків , треба чітко вирішити та прийняти політичне рішення, як на рівні кожної громади, так і на рівні держави, що Україна до 2050 року має намір перейти на відновлювані джерела енергії. Це технічно, економічно можливо та вигідно для громад. Про це свідчить вже наявний досвід європейських міст».
По закінченню семінару УКМ сформовано лаконічні підсумки спільної роботи, а також напрацьовані рекомендації з сесії на тему «Що і хто має робити, щоб міста могли займатися кліматичною політикою».