Чому громадам варто встановлювати децентралізовані сонячні електростанції під час війни – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чому громадам варто встановлювати децентралізовані сонячні електростанції під час війни

Чому громадам варто встановлювати децентралізовані сонячні електростанції під час війни

Енергетична інфраструктура України – одна з цілей росіян із початку великої війни. Унаслідок шести великих атак пошкоджені або знищені приблизно 70% генерації електроенергії. Масштабні руйнування неодноразово зумовлювали планові та аварійні вимкнення електрики на всій території країни. І хоч зараз фахівцям «Укренерго» частково вдається стабілізувати електроспоживання, але можливі атаки росіян та збільшення енергоспоживання взимку може загострити ситуацію. Щоб убезпечити жителів від раптових чи планових блекаутів, Екоклуб рекомендує розвивати децентралізовану відновлювану енергетику – встановлювати сонячні електростанції для лікарень, водоканалів та іншої критичної інфраструктури.  

Чим корисні сонячні електростанції для критичної інфраструктури та який досвід уже мають громади? 

Стан генерації електроенергії в Україні під час війни 

 Нині зруйновано чи пошкоджено більше 9 ГВт генеруючих потужностей, тому уряд змушений імпортувати електроенергію з Європи. Найбільше імпортували в травні: в окремі години імпорт сягав 1,7 ГВт*год, що дорівнює потужності майже двох атомних енергоблоків (1 енергоблок – 1 ГВт).  

У 2021 році в Україні електроенергію виробляли: 

– 54,4% – атомні електростанції; 

– 23,5% – теплові електростанції; 

– 7,9% – відновлювані джерела (сонячні, вітрові, біостанції); 

– 6,4% – теплоелектроцентралі; 

– 5,8% – гідроелектростанції; 

– 1,1% – інші джерела; 

– 0,8% – гідроакумулювальні станції. 

Щоб мінімізувати кількість вимкнень для споживачів, прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів про стратегію зміцнення енергетики після російських атак. У її переліку – ремонти пошкодженого обладнання, захист від дронів, енергоефективність на всіх рівнях та розгортання децентралізованої енергетики в громадах.  

В Укренерго також сформували бачення, як побудувати стійку до можливих атак енергосистему. Для цього найближчими роками потрібно розгорнути: 

– 4,0 ГВт потужностей нових вітрових електростанцій; 

– 3,8 ГВт сонячних електростанцій; 

– 1,4 ГВт потужностей газової генерації; 

– 1,1 ГВт потужностей нових ТЕС на біопаливі; 

– 0,8 ГВт потужностей установок зберігання енергії. 

Сонячні електростанції як допомога в кризових ситуаціях  

Перевага децентралізованих сонячних електростанцій у тому, що вони виробляють електрику в місці її споживання. Це дає змогу закладам критичної інфраструктури працювати стабільніше за критичних умов: живити об’єкт, коли немає електроенергії в мережі. Завдяки такому сталому рішенню жителі громади отримуватимуть далі базові, необхідні для життя, послуги.  

Із початку 2022 року Екоклуб разом із громадами встановив 23 СЕС для водоканалів та лікарень, загальною потужністю 1,31 МВт.  Наш досвід свідчить, що робота СЕС дає змогу: 

підвищувати енергетичну безпеку. СЕС із акумуляторами в Ніжинському пологовому будинку  забезпечує безперервну роботу медичного закладу під час вимкнень електрики. Завдяки обладнанню, що накопичує вироблену електроенергію, пологовий може працювати до п’яти годин без живлення із загальної мережі.  

надавати базові соціальні послуги жителям громад. Під час нещодавнього блекауту в Сумах, СЕС на водоканалі забезпечила безперебійну роботу підприємства протягом двох годин. Персонал наповнив водою резервуар та розвозив цистерни з водою для лікарень. А споживачі, які отримують водопостачання від цього водозабору, майже не відчули наслідків вимкнень електрики (потужність панелей – 100,57 кВт, акумуляторів – 81,6 кВт*год); 

економити кошти на платі за електроенергію. Завдяки роботі СЕС на водоканалі у Звягелі, яку минулоріч у жовтні допоміг встановити Екоклуб, громада зекономила орієнтовно 900 тисяч гривень на платі за електроенергію. До встановлення електростанції очисні споруди використовували 46-48% загальної кількості використаної електроенергії підприємством. Робота СЕС зменшила цей показник до 36-37% (інформація за 6 місяців експлуатації від громади); 

зменшувати вплив на довкілля. СЕС не спалюють викопне паливо (газ, нафта, вугілля), тому не викидають у повітря парникові гази під час вироблення електроенергії; 

масштабувати проєкти з відновлюваної енергетики в громаді. У 2022 році Екоклуб встановив першу СЕС для лікарні у Звягелі. Пілотний проєкт дав поштовх до розгортання інших електростанцій, тож громада також встановила: 

– у Центрі розвитку дитини «Дельфін», потужністю 24 кВт. 

– для комунального підприємства «Звягельводоканал», потужністю 150 кВт; 

– у Ліцеї № 1, потужністю 40 кВт. 

– на даху будівлі гуртожитку для внутрішньопереміщених осіб, потужністю 30 кВт.  

 Також минулоріч Звягель розробив та затвердив на сесії міської ради Програму розвитку відновлюваних джерел енергії в громаді. Це стратегічний документ, покликаний досягти сталих цілей та розв’язати проблеми з енергозабезпеченням. 

Де знайти кошти на встановлення СЕС 

Для громад, ОСББ, приватних осіб та комерційних структур доступні різні програми та механізми фінансування.  

Громади можуть залучити кредитні та грантові кошти з міжнародних  джерел та у межах пільгового кредитування. 

Міжнародні джерела фінансування:   

– Програма Європейського Союзу “U-LEAD з Європою” Сприяє розвитку територіальних громад України. Фінансує енергоефективні проєкти, зокрема  встановлення СЕС. 

– NEFCO (Nordic Environment Finance Corporation) надає фінансування територіальним громадам для встановлення СЕС. Тип фінансування може бути змішаним – пільговий кредит із грантовою складовою. 

– Програма USAID “Проєкт енергетичної безпеки” підтримує українські громади в розвитку ВДЕ. Громади можуть отримати гранти та технічну допомогу для встановлення СЕС. 

ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) втілює програми фінансування муніципальних проєктів, зокрема встановлення СЕС. У межах програми можна отримати пільгові кредити для громад.  

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) фінансує встановлення СЕС. Банк працює з різними фінансовими установами та урядами для  фінансування великих інфраструктурних проєктів, особливо, що спрямовані на підвищення енергоефективності та розвиток відновлюваних джерел енергії. 

Громади також можуть отримати кредит на встановлення СЕС від українських банків. Зокрема:  

– Укргазбанк надає “еко-кредити” для громад на встановлення СЕС.  

– Ощадбанк має програми кредитування для втілення ВДЕ-проєктів. Умови можуть містити пільгові ставки та довготермінове фінансування.  

– Укрексімбанк пропонує кредитні програми для встановлення СЕС.  

Отримати фінансування на встановлення СЕС можуть ОСББ та Житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) у межах державних та місцевих програм підтримки. Найбільш відома державна програма – ДУ Фонд енергоефективності України «ГрінДім». Особливості програми: 

– ОСББ отримують компенсацію витрат на обладнання для встановлення СЕС – сонячні панелі, інвертор, акумулятор; 

– розмір відшкодування – на рівні 70%, але не більше 1 мільйона гривень.; 

– термін втілення проєкту – 6 місяців; 

– використання обладнання передбачене лише для загальнобудинкового користування; 

– немає обмежень щодо фінансування цих проєктів з інших джерел. 
 
Місцеві програми підтримки можуть функціювати самостійно або разом із загальнодержавними. До прикладу, із 2009 року у Рівному діє «Муніципальна програма сталого розвитку». Цьогоріч внесли зміни до її умов, що дозволяють отримати кошти на втілення ВДЕ-проєктів.   

Інший приклад – створення додаткових програм відшкодування у громадах у межах програми “ГрінДІМ”. ОСББ та житлово-будівельні кооперативи можуть отримати компенсацію розміром 70% від Фонду Енергоефективності та частину з міського/обласного/районного бюджетів.  
 
“Це логічний крок, оскільки встановлення СЕС для багатоквартирних будинків – нова можливість для жителів багатоквартирних будинків, тому мешканці не поспішають брати участь. Дофінансування пілотних проєктів із міських бюджетів допоможе пришвидшити участь ОСББ у програмі “ГрінДІМ””, – розповідає Михайло Лук’яник. 

Банківські кредитні програми спрощують втілення проєктів із встановлення СЕС для ОСББ та ЖБК: дозволяють на пільгових умовах залучити фінансування початкового внеску ОСББ, і не чекати, доки всі мешканці оплатять свою частину. Комплексна програма енергоефективності Рівненської області компенсує відсоткову ставку за користування такими кредитами. 

Встановлення СЕС стало більш доступним і для власників приватних будинків. У червні 2024 року ухвалили програму Фонду розвитку підприємництва, яка передбачала надання через мережу банківських установ безвідсоткових кредитів на встановлення СЕС для приватних будинків.  

Обмеження: 

– потужність СЕС не більше 10 кВт; 

– сума кредиту – до 480 тисяч гривень; 

– термін кредитування – до 10 років; 

– площа будинку – до 250 м.кв. 

– будинок перебуває у власності заявника. 

Для підприємницького середовища є чинні державні (Укргазбанк, Приватбанк, Ощадбанк) та міжнародні програми підтримки щодо встановлення СЕС. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) також пропонує нову програму підтримки ВДЕ для підприємств. 

“Ріст вартості електроенергії та її дефіцит демонструє хорошу динаміку участі у програмах. До прикладу, Фонд Енергоефективності за три місяці роботи отримав вдвічі більше заявок на участь у програмі “ГрінДІМ” від ОСББ та ЖБК, ніж це було за три місяці роботи програми Енергодім у 2019 році”, – наголошує Михайло Лук’яник.  

Як громади розвивають децентралізовані СЕС 

У межах конкурсу «Відновлювані джерела енергії для стійкої України», що виконує GIZ за дорученням уряду Німеччини, консорціум громадських організацій дібрав 16 громад, в яких встановлять 15 сонячних електростанцій та 1 тепловий насос (ознайомитися з переліком громад)

Зараз Екоклуб допомагає встановлювати СЕС для: 

– міської лікарні №2 у Житомирі. Там більше ніж рік працює СЕС, потужність якої – 20 кВт. Завдяки її розширенню медзаклад економитиме більше коштів на платі за електроенергію. Зекономлене громада може використати на закупівлю ліків або необхідного медичного обладнання. 

– очисних споруд у Рогатині. 

– очисних споруд у Богуславі. 

– амбулаторії у Теофіполі. 

У межах проєкту Екоклуб також встановлює тепловий насос для цілодобового гарячого водопостачання в будівлі центру розвитку дитини «Дельфін», що у Звягелі. Це єдиний дитячий садок у місті, що має басейн для діток. Минулоріч на території центру встановили СЕС для нагріву води басейну в неопалювальний період. А тепловий насос нагріватиме воду влітку. 

Екоклуб разом із громадами встановить більше за 30 СЕС для водоканалів та лікарень до кінця цього року. Ми охоче консультуємо громади, які зацікавлені в розвитку чи масштабуванні ВДЕ-проєктів, проводимо навчання та вебінари, грантові конкурси. Щоб першими дізнаватися про можливості, підписуйтеся на щодвотижневий енергетичний та кліматичний дайджест. 

Більше про втілені проєкти в громадах дізнавайтеся тут

Проєкт «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» виконується GIZ за дорученням уряду Німеччини.