17 жовтня депутати Рівненської міської ради виділили з міського бюджету 18 мільйонів гривень і проголосували за ще 18 мільйонів кредиту для закупівлі малогабаритних дизельних автобусів. Рішення ухвалили без жодних розрахунків та обґрунтувань. Екоклуб вважає, що це гальмуватиме розвиток електротранспорту громади – великогабаритних низькопідлогових тролейбусів, що екологічніші, містять більшу кількість пасажиромісць, ефективніші для міських умов.
Перед ухваленням рішення громада мала б підготувати проєкт Плану сталої мобільності, що містив би інформацію про охоплення транспортом усіх районів громади. Згодом – обговорення проєкту з громадськістю. І лише опісля – голосування та затвердження документу, що аргументує важливість закупівлі додаткового транспорту, що відповідає сталому розвитку (тролейбуси, великогабаритні низькопідлогові автобуси).
Востаннє Рівненська громада оновлювала тролейбусний парк у 2019 році. Тоді закупили 1 тролейбус. Водночас низка українських міст розвивають тролейбусні парки навіть під час війни (деталі в інфографіці).
Нагадуємо, що Рівне ухвалило План дій сталого енергетичного розвитку та клімату – документ, що визначає сталий розвиток громади. Рішення про купівлю дизельних маршруток суперечить цілям документу.
Яким має бути транспорт у місті?
– Доступним для маломобільних груп населення.
– Надійним – курсувати прогнозовано та прибувати вчасно.
– Пасажиромістким. Маршрутки із 20-55 посадковими місцями незручні та непридатні для маломобільних груп населення.
– Регулярним – інтервали руху не більше 15 хвилин.
– Нешкідливим для здоров’я містян – дизельні двигуни спричиняють шкідливі для здоров’я викиди на відміну від електричних тролейбусів.
– Кліматично дружнім – продукувати менше парникових газів.
– Електричним та рентабельним. Рентабельність пасажирського транспорту на електриці на 15-20% вище, ніж транспорт з двигуном внутрішнього згорання за рахунок витратних матеріалів.
– Цифровізованим – із системою електронних квитків.
Закликаємо міську раду ухвалювати рішення згідно з ухваленими стратегічними документами, що визначають сталий розвиток громади, та лише після розробки Плану сталої мобільності.