Безпритульні собаки – відкрите питання? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Безпритульні собаки – відкрите питання?

Ні для кого не секрет, що в нас склалася доволі складна ситуація із безпритульними собаками. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є стерилізація собак. Таким шляхом пішла влада м. Рівне, створивши центр стерилізації для собак при КАТП 1728. Ми поспілкувалися з директором центру Тамарою Лук’янчук, яка також є головою правління громадської зоозахисної організації «Під Егідою».

GE POCKET CAMCORDER

Як розпочав роботу ваш Центр?

– У 2006 році був прийнятий Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження», але ще декілька років поспіль в Рівному проводили відстріл собак. Тобто Закон не виконувався. Проте в 2011 році ми зустрілися з головою міста Рівне, і він нас підтримав. У липні 2012 року відстріл безпритульних тварин в Рівному був остаточно відмінений і в 2012 році була затверджена “Програма регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Рівному на 2012 – 2016 роки ”. На базі КАТП 1728 було створено центр для стерилізації собак. На реалізацію цієї програми були виділені кошти з міського бюджету та земельна ділянка площею 0,6 га для створення притулку на 250-300 тварин. Коли ми починали, в нас взагалі ніяких умов не було. Був лише шматок землі без води та без ніяких будівель. Але ми почали роботу. Це було перше «приміщення» на території.

GE POCKET CAMCORDER

Як же ви працювали, якщо у вас нічого не було?

– Спочатку місто профінансувало побудову вольєрів. Це саме ті вольєри, які ви бачите, тому, звісно, хотілося б їх відремонтувати. Місто також виділило кошти на побудову ще 23 вольєрів. Вони вже зроблені, стоять у виробника – тепер потрібно зробити бетонні площадки для їх встановлення. Мені хотілося б, щоб на початок літа ми вже мали облаштовані нові вольєри, але з огляду на бюрократичні процедуру, все це станеться не раніше липня-серпня.

В 2015 році була побудована операційна. До цього нам доводилась возити собак у спецзаклади, а зараз ми можемо проводити операції зі стерилізації на місці. Хоча постійно працюючого ветеринара в нас немає. Ми завжди шукали різні можливості. Наприклад, після проведення фестивалю «Етноколо» Палац дітей та молоді віддав нам солом’яні тюки сіна і ми маємо багато сіна, щоб підстилати собакам у вольєрі.

GE POCKET CAMCORDER

Школи Рівного робили буди для собак. Ми встановлюємо їх у вольєрах, особливо це важливо зимою, щоб собакам було тепло. (В кожний вольєр потрібно по 2 будки хоча б). Якби ще раз провели таку акцію, то наша потреба в будах на наступну зиму була би закрита.

Хлопці привезли будівельні матеріали з незаконної забудови на Пагорбі Слави – ми побудували 2 сараї та навіс для соломи – тепер маємо де зберігати запаси соломи, ганчір’я, кормів.

– Справді, прогодувати таку кількість тварин – важко, хто фінансує їх харчування?

– З міського бюджету нам виділяють кошти на харчування собакам. Їх вистачає на 5-6 місяців, в залежності від кількості собак. Решту – ми шукаємо спонсорів. Зараз собаки з’їдають біля 200-300 кг крупи на місяць. Котел ми варимо на 150 л. ПДМ організовував збір круп по школах – тоді зібрали біля 700 кг різної крупи. І це була не одноразова акція.

GE POCKET CAMCORDER

Ви здійснюєте лише стерилізацію тварин чи як притулок для тварин ви теж працюєте? 

– Головна ідея була – створити притулок тимчасового утримання, але наразі ми здійснюємо лише стерилізацію. З іншого боку, ми також займаємся пошуком нових господарів для собак, а це вже більше функція притулку.

– Яким чином ви шукаєте господарів?

– Ми поширюємо фотографії собак через оголошення в соціальних мережах – ВК, Фейсбук , на сайті OLX, маємо і свій сайт,  але не маємо людини, яка би ним займалася, а в мене часу на все не вистачає. Допомагають місцеві ЗМІ. Так «Рівне Вечірнє» багато років поширює інформацію про наших утриманців. В газеті «ОГО» та на їхньому сайті ми також розміщуємо оголошення. Нещодавно Радіо Трек запропонували свою допомогу.

– Чи багато собак вдається таким чином прилаштувати?

– О, мене дуже радує динаміка в цьому питанні. Коли ми тільки починали за 3 місяці 2012 року біло прилаштовано лише 3 собаки, за весь 2013 рік – 17, 2014 – 21, а в 2015 вже 50 і ось, за 3 місяці 2016 року вже 25 собак знайшли своїх господарів! Загалом, люди задоволені – наші собаки стерилізовані, як правило, вакциновані (від сказу всі – за державний кошт, а деякі і від ентериту та чумки – за спонсорські кошти). Ми даємо характеристику собаці, вони в нас дорослі – вже видно їх характерні риси та особливості, тому простіше підібрати саме ту собаку, яка вам потрібна. Більшість собак забирають в села. Часом буває, що собаку повертають – але це рідкість, і всіх їх ми потім влаштували в інші сім’ї і вони вже не поверталися.

GE POCKET CAMCORDER

– Чи ви співпрацюєте з іншими організаціями, подібними до вашої?

– Ми постійно шукаємо можливості простерилізувати якомога більшу кількість собак. Так, два рази до нас в місто приїздили ветеринари з Міжнародного благодійного зоозахисного проекту «FOUR PAWS (4 лапи)». Міський голова підписав з ними меморандум про співпрацю, КАТП 1728 заключало з ними договори, а наша організація «Під Егідою» під час першого візиту знайшла кошти для проживання їх працівників. Завдяки цій співпраці було не лише простерилізовано додатково 235 собак в 2014 році та 232 в 2015, а й ми багато чому навчилися. Нам показали, як правильно організувати роботу нашого центру, наш ловець вчився в них методам відлову собак на вулицях.

(Будиночок, в якому розташована операційна та адміністрація)

– А скільки собак було простерилізовано за час вашої роботи?

– Кількість їх постійно зростає, адже в нас, все ж таки, покращуються умови роботи. Так в 2012 було простерилізовано 46 собак, а в 2013 – 127, в 2014 – 147 та в 2015 – 230. Цього року ми вперше заклали кошти на стерилізацію 50 кобелів. Адже їх ми стерилізуємо переважно якщо на них поступили скарги щодо агресивності. Також 140 собак простерилізовано коштом організації «Під Егідою».

– А як собаки потрапляють до вас?

– В нас є мережа волонтерів по місту, вони виявляють собак на вулицях і допомагають нам з відловом. Також буває, що люди самі телефонують та повідомляють, що в них в дворі або на вулиці бігає собака. Ми забираємо їх до себе і стерилізуємо, вакцинуємо і, якщо на собаку не було скарг, що вона агресивна – відпускаємо на ті самі вулиці. Звісно, якщо не знайшли їй господаря за той час, поки вона була у нас.

GE POCKET CAMCORDER

– Чого вам не вистачає?

– Нам хотілося б, що б цей Центр став справжнім притулком. Але це більше мрії поки що. На сьогодні дуже не вистачає працівників. Так в нас лише 1 доглядач за собаками, а мало би бути хоча б двоє. Хотілося б мати свого ветеринара. І не лише тому, що тоді ми б змогли стерилізувати більшу кількість собак, а й тому, що до нас часто потрапляють собаки, які мають поранення після аварій, та й просто через життя на вулиці. При тому штаті, що в нас є зараз – хтось один захворів чи пішов у відпустку – і робота гальмується.

– Чим городяни могли б вам допомогти?

– Ну, по-перше, – увагою до цієї проблеми. Ви можете взяти собаку з притулку або стати опікуном для собаки, яка перебуває у нас. Тобто ви можете приходити доглядати за «своєю» собакою, гуляти з нею. Собаки дуже вдячні за такі вчинки. Поширювати інформацію про собак, які шукають господарів. Ви можете допомогти в оформленні оголошень, наповненні нашого сайту. Ви можете просто прийти до нас і допомогти своїми руками – поремонтувати, побудувати інвентар та допомогти в облаштуванні Центру. Ви можете допомогти і матеріально, як фінансовим внеском, так і продуктами або речами, які, можливо вам вже не потрібні. Список потрібних речей ви можете знайти за посиланням.

Автор – Ольга Лящук