Ближче до природи – і знову про прання – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Ближче до природи – і знову про прання

В попередній статті ми розглянули «традиційні» засоби для прання брудної білизни – дізналися що входить до складу порошків для прання та які гелі для прання є найбільш «лагідні» як для людини, так і до навколишнього середовища. Але можна зайти і ще далі на шляху «екологізації» прання. Звісно, такий шлях не для всіх, а для сміливців і відчайдухів – спершу думаємо ми, насправді ж, все набагато простіше, ніж здається.

Загалом, для полегшення прання працюють два основних принципи:

  • Чим довше брудна білизна очікує на прання, тим важче її буде прати. Але тут потрібен певний баланс, адже прати в напівпорожній пральній машині не раціонально як з т.з. захисту навколишнього середовища, так і з т.з. фінансів.
  • Твердість води – у м’якій воді отримати чисту білизну простіше. Напростіший побутовий спосіб визначити, яка у вас вода, – це додати в склянку гарячої води мило трошки натертого мила – якщо воно швидко розчиниться і після охолодження розчин залишиться прозорим – вода у вас відносно м’яка. Щоб пом’якшити воду для прання. можна додати до неї трохи звичайної соди.

Зрозуміло, що деякі засоби будуть потребувати додаткового часу і, на жаль, не всі з них можна використати для прання у пральній машині. Але деякі речі прати у пралці так і так не можна – тонкі тканини, такі як: шовк, деякі вироби з шерсті, сорочки, тонкі блузи тощо. До того ж є ряд рецептів, що цілком можна використати під час прання в пральній машині.

МЕТОДИ З ВИКОРИСТАННЯМ МЕНШ АГРЕСИВНИХ ХІМІЧНИХ ЗАСОБІВ

Щодо використання цих методів серед особливо стійких борців за екологічність життя точаться суперечки – адже всі ці засоби все одно додають до води певну частину шкідливих речовин. Але, принаймні, вони не містять фосфатів, цеолітів, оптичних відбілювачів, фталатів, ароматизаторів і т.д.

СІЛЬ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Де придбати: супермаркети, продуктові магазини, ринок.

Середня ціна: 5-7 грн за 1,5 кг.

Що прати: ситець, льон, бавовну.   

Як прати: руками.

Під час використання солі важливо ретельно дотриматися пропорцій. Складіть речі в тацю, залийте їх водою, потім вийміть речі але ретельно відіжміть їх в ту ж тацю. Потім додайте сіль з розрахунку 1,5 ст. л. солі на 1 літр води. Складіть речі назад в тацю і залиште на 1 годину.  Додатковою перевагою такого прання є те, що речі значно менше втрачають свій колір, порівняно зі звичайними порошками. Недоліком є те, що якщо на одязі є плями, то вони, звісно, нікуди не зникнуть.

КАЛЬЦИНОВАНА СОДА

2_сода_кальцДе придбати: магазини побутової хімії, ринок.

Середня ціна: 10-11 грн за 0,5 кг.

Що прати: льон, бавовну, не можна прати шерсть та шовк.

Як прати: у пральній машині.

Під час прання кальцинованою содою температура прання має становити не вище 50-60 градусів. Також кальциновану соду можна додавати до звичного вам прального порошку, зменшивши його кількість.  Кальцинована сода гарно відбілює тканини, тому прати нею білу постіль та кухонні рушники – одне задоволення, а от прати темні тканини не варто.

 

«ПРАЛЬНИЙ ПОРОШОК»

 Де придбати: всі інгредієнти можна придбати в супермаркетах та магазинах побутової хімії, на ринку, ароматичні масла – в аптеці.

Середня ціна:  15-20 грн за 1 кг

Що прати: ситець, льон, бавовну, не варто прати темні тканини.   

Як прати: руками або у пральній машинці.

Перевагою цього порошку є те, що його можна приготувати заздалегідь. Отже, необхідно взяти 150 г господарського мила, натертого на терці або подрібненого кухонним комбайном, 400 г кальцинованої соди, 500 г харчової соди, декілька крапель будь-якої ефірної олії за вашим смаком. Зберігати порошок варто у герметичній тарі.

При пранні у пральній машині на 5 кг брудної білизни використовується біля 125 г порошку. Температурний режим – не більше 60 градусів.

 

А тепер поговоримо про цілком природні способи прання – з використанням відварів та порошків різних рослин.

 

РОСЛИННІ МЕТОДИ

ГІРЧИЦЯ У ПОРОШКУ

3_gorchitsaДе придбати: аптеки; супермаркети, продуктові магазини, ринок – шукати потрібно у відділі спецій. Розфасовану у пакетики по 50, 100, 250 грам.

Середня ціна: 7-8 грн за 100 г.

Що прати: шовкові, шерстяні речі, погано пере бавовняні речі.   

Як прати: в пральній машині і руками.

Для прання в пральній машині необхідно засипати 50 г гірчичного порошку прямо в барабан пральної машини та встановити режим прання з температурою НИЖЧЕ 40 градусів. Можливо, буде потрібне додаткове виполіскування. У випадку сильного забруднення, необхідно трішки розвести гірчичний порошок водою та нанести цю «кашку» на місця найбільшого забруднення.

Для прання руками можна використати такий рецепт: на 1 л води додати 15 г гірчичного порошку  та залишити на 2-3 годин. Потім розчин ретельно процідити і випрати речі. Нагадуємо, що під час виполіскування шерстяних речей варто додати 1 ч.л. нашатирного спирту на 1 л води, а для шовкових – 1 ст. л. оцету на 1 л води.

КІНСЬКИЙ КАШТАН

4_каштаныДе придбати: зібрати в парку.

Середня ціна: безкоштовно.

Що прати: бавовняні речі, льон.   

Як прати: в пральній машині і руками.

Безкоштовність сировини компенсується необхідністю попередньої підготовки цього миючого засобу. Отже, необхідно зібрати каштани та висушити їх. Зняти коричневу шкірку, оскільки вода може забарвити одяг, і дрібно змолоти каштани – комбайном або кавомолкою.

Для прання необхідно залити порошок гарячою водою та спінити руками. Розчином  також можна прати в пральній машинці, наливаючи його прямо в барабан. Або додаючи порошок каштана до звичайного порошку та, відповідно, насипаючи останнього менше. Каштан гарно пере білі речі.

КВАСОЛЯ

5_квасоляДе придбати: ринок, овочеві магазини, супермаркети.

Середня ціна: 18-30 грн за 1 кг в залежності від сорту.

Що прати: бавовняні речі, шерсть.   

Як прати: в пральній машині і руками.

А цей спосіб приємно поєднує в собі приготування смачної вечері для родини та прання.  На 1 л води беремо 200 г квасолі і відварюємо її. Квасолю залишаємо на вечерю, а відвар зливаємо, проціжуємо через марлю, і йдемо прати. Прати можна вручну, а можна додати в барабан пральної машини. От тільки доведеться вмикати додаткове виполіскування, адже необхідно додати оцет – 1 ст. л. на літр води.

 

КАРТОПЛЯ

6_картопляДе придбати: ринок, овочеві магазини, супермаркети.

Середня ціна: 5-7 грн  за 1 кг.

Що прати: бавовняні речі, шерсть, не варто прати білі речі.   

Як прати: в пральній машині і руками.

Це ще один спосіб «два в одному». Беремо приблизно 2 кг картоплі. Натираємо на тертушці або кухонним комбайном, віджимаємо сік. З картоплі смажимо деруни, а в картопляний сік додаємо гарячу воду і перемо білизну. При останньому виполіскуванні додаємо оцет. Якщо ви плануєте прасувати речі, то не варто використовувати цей спосіб для білих тканин, оскільки вона може пожовтіти.

 

МИЛЬНІ ГОРІШКИ

7_мильні_горішкиДе придбати: магазини екологічних товарів, найпростіше – через інтернет, наприклад:

http://ecomagic.com.ua/milnii-orehi/2124-myilnyie-orehi.html

http://zdorovalavka.com.ua/mylnye-orekhi-05kg-khelaplant

http://www.bereginya.od.ua/shop/proizvoditeli/spice-exim-nepal

Середня ціна: 170 грн за 1 кг.

Що прати: бавовняні речі, шерсть, шовк, практично будь-які тканини.   

Як прати: в пральній машині та руками.

Це екзотичний для наших країв спосіб прання. Так перуть речі в Індії. Але і в нас він набуває популярності. І хоча їх називають «горіхами» – насправді це ягоди із кісточкою, тому деякі господині відзначають, що випрана мильними горіхами білизна має аромат сухофруктів.

Під час прання у пральній машині покладіть декілька горішків у мішечок, а його – у барабан пральної машини. Прати ними можна на різних температурних режимах але чим нижча температура, тим довше можна користуватися ягодами, адже при високих температурах виділення сапоніну (миючої речовини) відбувається інтенсивніше. На 3 кг білизни необхідно, в середньому, 6-8 горішків. Виправши речі, ви можете дістати горішки, просушити і використати їх ще раз. При пранні руками – покладіть горішки прямо у тацю з одягом. Врахуйте, що звичної нам піни буде мало, але на якість прання це не вплине.

МИЛЬНЯНКА (МИЛЬНИЙ КОРІНЬ)

Unicode

Де придбати: магазини екологічних товарів, аптеки, найпростіше – через інтернет, наприклад:  http://mir-trav.com.ua/p30191960-mylnyanka-lekarstvennaya-kornevischa.html або http://www.fitomed.com.ua/shop/herbs/141005/

Середня ціна: 20-30 грн за 50 г.

Що прати: шовк, шерсть.   

Як прати: руками.

Це, мабуть, найскладніший спосіб прання серед усіх запропонованих. Перед пранням необхідно приготувати розчин: на приблизно 1 кг речей потрібно біля 50 г мильного кореня. Його необхідно розламати, залити 0,5 л окропу та дати настоятися протягом доби, декілька разів перемішуючи. Далі його необхідно кип’ятити протягом 1 години і процідити через марлю. Отриманим розчином можна прати речі. Потім їх необхідно ретельно виполоскати. До того ж цей розчин не можна зберігати – він швидко псується.

Як бачимо – варіантів прання без використання сучасних порошків та гелів з незрозумілими інгредієнтами цілком можливе. І доволі багато способів дозволяють робити це без особливого клопоту, до того ж значно дешевше.

Можливо, таке прання і не стане вашою повсякденною звичкою але спробувати, принаймні, варто. А раптом вам сподобається? І природа скаже вам «Дякую!».

Авторка: Ольга Лящук