Енергоефективність на плиті – шлях до енергозбереження лежить через кухню. – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Енергоефективність на плиті – шлях до енергозбереження лежить через кухню.

Авторка статті – Ольга Лящук

Енергоефективність – слово яке ми ледь не щодня чуємо з екранів телевізорів та з радіопередач, під час розмов на роботі і по дорозі додому, читаємо на сторінках газет та сайтів.

Більшість з нас сприймає його як гасло, як модний нині заклик до не зовсім зрозуміло чого. Більшість з нас думає – нехай енергетики і комунальники, депутати та підприємці займаються енергоефективністю, я мало що можу зробити, мої дії ні на що не вплинуть.  Така позиція простих споживачів почала змінюватись лише із зростанням ціни на комунальні послуги. Коли ми платили за газ чи електрику копійки – то і не думали про те, що варто якось зосередитися на їх економії.

А от коли ціна підросла – то і ми стали реально задумуватись про раціональне споживання. Що, насправді, дуже радує екологів, адже зменшуючи споживання енергоресурсів ми зменшуємо навантаження і наш вплив на навколишній світ.

Другий момент, про який ми думаємо коли мова йде про енергоефективність – це дорого. Енергоефективність потребує значного вкладання коштів – утеплення квартири, заміна вікон, встановлення теплового лічильника, енергоощадлива побутова техніка дійсно коштує не дешево, думаємо ми. Але, насправді, економити енергію можна і без значних фінансових затрат.

Що ж кожна родина робить кожен день? Правильно – готує їсти. Чи ви замислювались, що можна робити це економлячи ресурси? Можна! Просто варто дотримуватися простих порад, виробити в собі звичку діяти саме так, а не інакше (а психологи стверджують, що звичка напрацьовується людиною всього за 3 тижні).

Отже – приготування їжі і шлях до енергозбереження.

Розпочнемо з практики. Ми приготували обід з 3-х страв якого вистачить для сім’ї з 2-х дорослих та 2-х дітей і, швидше за все, залишиться трохи на вечерю. Ми брали однакову кількість продуктів в кожному випадку. І, за допомогою звичайного побутового лічильника газу, заміряли скільки його витрачається на приготування кожної страви.

Потім ми вирішили перевірити твердження, що використання спеціальних електроприборів значно економить енрегоресурси, а, відповідно, і гроші. Для цього ми приготували ці самі страви у мультиварці – приладі, який набуває все більшої популярності серед наших господарок та господарів.

Великим помічником на нашому шляху економії електроенергії стане спеціальний прилад – вимірювач енергоспоживання. Користуватися ним дуже просто – вмикаєте його в розетку, а тоді в нього вмикаєте прилад, споживання якого ви хочете виміряти. Саме ним ми і користувалися вимірюючи споживання електрики під час приготування страв у мультиварках.

фото1
Прилад для вимірювання споживання електроенергії побутовими приборами

 

Отже, ми готували:

Суп з курки, цвітної капусти та солодкого перцю.

1 цибулина (70 гр), 1 морквина(80 гр), 1 болгарський перець (70 гр),  4-5 картоплин (380 гр), 100 гр квасолі (замочити на пру годин), 250гр курки, 250 гр цвітної капусти, 1,5 л вода,  сіль, олія, лавровий лист, приправи за смаком.

Плов

1 цибулина (70 гр), 1 морквина(80 гр), 300 гр м’яса, 250 гр рису, 420 мл – вода, сіль, олія, часник, приправи за смаком.

Шарлотка (бісквіт з яблуками).

3 яйця, 1 ст цукру (200 гр), 1 ст борошно (220 гр), 250 гр яблук, кориця – за смаком.

Спочатку  – страви приготовані на звичайній газовій плиті. Ось які дані ми отримали:

Страва Споживання газу Вартість при ціні газу 7,188 грн за 1 м3
суп 0,104 м3 0,75 грн
плов 0,11 м3 0,79 грн
шарлотка 0,245 м3 1,76 грн

Як бачимо, найбільше газу було спожито піл час випічки у духовій шафі, а при приготуванні супу і плову споживається практично однакова кількість газу.

Мультиварка PANASONIC SR-TMH10
Мультиварка PANASONIC SR-TMH10

Споживання електроенергії під час приготування страв у різних моделях мультиварок.

REDMOND RMC M 30,кВт·год REDMOND RMC-4503,кВт·год PANASONIC SR-TMH10,кВт·год DEX DMC-60,кВт·год REDMOND RMC M45021,кВт·год
Суп 0,49 0,3 0,24 0,4 0,69
Плов 0,63 0,4 0,25 0,5 0,26
Шарлотка 0,19 0,2 0,08 0,1 0,12

Як бачимо, тут спостерігається зворотна картина, порівняно із газом. При випічці споживається найменше електрики. Загалом споживання електроенергії дещо варіюється в залежності від моделі мультиварки але необхідно врахувати і стиль готування господині (наприклад, як довго вона тримала мультиварку відкритою коли додавала продуки до супу чи плову).

Щоб перевести витрати електроенргії в гроші ми порахували середній показник споживання  електрики по кожній страві:

Страва Споживання ел.енергії, кВт·год Вартість (при ціні  1 кВт·год – 0,38грн)* Вартість (при ціні  1 кВт·год – 0,66 грн)**
суп 0,4254 0,16 грн 0,28 грн
плов 0,4081 0,16 грн 0,27 грн
шарлотка 0,1396 0,05 грн 0,09 грн

*Вартість електроенергії рахуємо по ціні за обсяг, спожитий до 100 кВт·год електроенергії на місяць (включно) – 0,38 грн.

** Вартість електроенергії рахуємо по ціні за обсяг, спожитий понад 100 кВт·год до 600 кВт·год електроенергії на місяць (включно) 0,66 грн.

І порівняємо отримані результати:

Страва Вартість при приготування на газу Вартість при приготуванні у мультиварці (при ціні  1 кВт·год – 0,38грн) Вартість при приготуванні у мультиварці (при ціні  1 кВт·год – 0,66 грн)
суп 0,75 грн 0,16 грн 0,28 грн
плов 0,79 грн 0,16 грн 0,27 грн
шарлотка 1,76 грн 0,05 грн 0,09 грн

Як бачимо – мультиварки в загальному лідирують у нашому змаганні із збереження коштів. Так приготувати суп в мультиварці обійдеться майже в 5 разів дешевше, а випічка в мультиварці взагалі в майже 30 разів!

фото 5

Але, я екологів, нас цікавить не лише економія коштів але і економія енергії, а це зовсім не одне й те саме.

Для визначення чи дійсно мультиварки більш ефективно використовують енергію переведемо дані споживання газу з м3 у кВт·год. В середньому для отримання 1 кВт теплової енергії витрачається біля 0,1 м3 газу за годину. Проведемо перерахунок наших даних з приготування їжі на газовій плиті та порівняємо їх з  усередненими даними, отриманими при приготуванні у мультиварках:

Страва Газова плита, кВт·год Мультиварка, кВт·год
суп 1,04 0,4254
плов 1,1 0,4081
шарлотка 2,45 0,1396

Фото 6

Як бачимо, мультиварки дійсно ефективніше використовуються енергію. Так, у випадку приготування супу, мультиварка споживає майже в 2,5 рази менше енергії, ніж під час приготування на газовій плиті. А під час випічки – в 17,5 разів!

Така різниця виникає з-за того, що мультиварки сконструйовані так, щоб втрачати якомога менше тепла. Каструля мультиварки фактично розташована в такому собі термосі, її дно ідеально співпадає за діаметром з нагріваючим елементом, та щільно до нього прилягає. Готування відбувається при переважно закритій кришці – її відкривають лише тоді, коли необхідно додати якісь компоненти страви. Все це в комплексі і працює на економію.

Отже, використання спеціальної техніки (мультиварки, скороварки, пароварки тощо) дійсно дозволяє використовувати енергоносії, а, відповідно, і гроші ощадливіше.

Плов
Плов

А поки – що давайте попрактикуємось у енергозбереженні на своїй кухні:

Загальні поради

 • Закривайте посуд кришками під час приготування їжі. Так вона і приготується швидше і витрати газу чи електроенергії будуть меншими.
 • Готуйте декілька страв одночасно. Каструлі, так би мовити, будуть грітися одна від одної. Тобто якщо ви варите борщ в одній каструлі і рис в інші, то коли вони одночасно стоять на плиті – то страва приготується трошки швидше, ніж якщо ви будете робити це послідовно.
 • Зменшуйте полум’я (температуру конфорки в електроплиті)  коли вода/суп закипіли. Гарячіше 100 градусів вона все одно не нагріється, а для підтримки температури кипіння досить і меншої кількості енергоносія.
 • Спробуйте готування на парі. Найкраще для цього підходить, звісно, пароварка або мультиварка. Але і без купівлі додаткових пристроїв можна використати такий спосіб: каструлі встановлюють одну на одну, при цьому верхня каструля гріється паром, що піднімається з нижньої каструлі. Так можна варити картоплю і тушкувати овочі одночасно, наприклад.
 • Використовуйте каструлі з товстим дном. Вони краще зберігають тепло.
 • Для варіння картоплі та інших овочей використовуйте мінімум води. Ви можете нагріти воду в електрочайнику та залити окропом овочі. Так вони і швидше приготуються і в них збережеться більша кількість корисних речовин.
 • Слідкуйте щоб діаметр каструль співпадав з діаметром комфорки. У випадку газової плити – щоб кінчики полум’я торкалися дна каструлі, а не виступали з її боків.
 • На конфорці електроплити варто нагрівати відразу велику порцію води, це більш ощадливо, ніж таку ж кількість води, але меншими порціями.
 • Вимикайте конфорку електричної плити за декілька хвилин до готовності їжі.
 • Якщо ви маєте таку можливість – використовуйте спеціальні побутові прилади для приготування їжі, це не лише зекономить ваш час але і гроші.
Шарлотка
Шарлотка

Духова шафа

 • Слідкуйте за чистотою скла у дверцятах духової шафи – якщо воно чисте і прозоре то не буде потреби відкривати духовку щоб побачити чи зарум’янилась картопля, чи ні.
 • Використовуйте, по можливості, весь корисний об’єм духової шафи. Енергоефективніше спекти 20 пиріжків за раз, ніж 10 за два.
 • І пам’ятайте, що духовка ще доволі тривалий час лишається доволі гарячою, відповідно вимкнути її можна за декілька хвилин до того, як страва буде остаточно готова. Звісно, якщо це допускається рецептурою (з бісквітом, наприклад, так робити не можна, а от із м’ясною запіканкою – цілком можливо).

Чайник

 • Грійте в чайнику тільки необхідну на даний час кількість води. А ще краще – грійте воду в електрочайнику – насправді це один з найефективніших електроприборів. На відміну від звичайного чайника, він вимкнеться, як тільки нагріє воду.
 • Регулярно видаляйте накип, щоб чайник швидше нагрівав воду та споживав менше енергії. Для цього можна придбати спеціальний засіб, а можна і просто насипати пакетик лимонної кислоти та прокип’ятити її, після чого чайник промити.

Давайте виробляти корисні звички, економити енергію та гроші і отримувати моральне задоволення від того, що ми зберігаємо природу.

Ми спеціально не торкаємося теми холодильників та посудомийних машин – про це ми поговоримо в наступних статтях на нашому сайті. 

Ми щиро дякуємо користувачам форуму Спільні покупки http://spua.org/: greyhammer, dovgonoga та olyavolya за приготування страв та вимірювання енергоспоживання у мультиварках та kavalena80 за приготування страв на газовій плиті.