В річницю Революції Гідності Екоклуб у Рівному провів Форум з енергоефективності, аби підштовхнути нашу область до діяльності, спрямованої на здобуття енергетичної незалежності. Енергоефективність – це перше і найважливіше, до чого має прагнути держава, область та місто, щоб не залежати від енергетичних поставок інших держав, створювати нові робочі місця та скорочувати викиди парникових газів.
Захід зібрав понад 60 учасників, на ньому були присутні активні рівняни, голови ОСББ, представники місцевого бізнесу, чиновники, депутати Верховної Ради, а також експерти з енергоефективності.
[widgetkit id=7043]Під час Форуму природоохоронці презентували учасникам заходу громадські вимоги до Обласної програми з енергоефективності Рівненщини на 2016-2020 рр. Керівник ГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк наголосив: «Уже біля року Рівненська область не має програми обласної програми з енергоефективності. Минулого року разом із усіма зацікавленими сторонами ми розробили громадські вимоги до цієї програми, аби зробити її спроможною до побудови дієвої та амбітної обласної енергетичної політики. Однак ці вимоги на сьогодні не виконуються. Замість бути проактивними, як наприклад Волинь, ми продовжуємо пасти задніх у сфері енергоефективності. Нам уже зараз необхідна обласна програма, яка б містила вимірювані показники і не орієнтувалася на державне фінансування» – підкреслив природоохоронець.
Дмитро Сакалюк, координатор проектів в Екоклубі, представив аналіз Плану дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР), розробленого для Рівного в рамках Угоди мерів. «ПДСЕР – хороший документ, що сьогодні наявний лише у 13% міст України. Він показує, де ми є та куди рухаємося у сфері споживання енергії. Проте, коли план приймається уже із виконаними індикаторами, це є профанацією», – підсумував експерт.
Ознайомитися із презентацією Дмитра
Добірка найцікавіших тез учасників подіумних дискусій:
Надія Гладкевич, генральний директор ПрАТ «РЕНОМЕ»: Мислити масштабами енергоефективності, а не масштабами держбюджету
Ми працюємо у напрямі енергоефективності і в Рівному, і в Луцьку. І бачимо дуже різний підхід. На Волині орієнтуються на кредитні кошти, орієнтуються на вигоду для бізнесу. В Рівному ОДА орієнтується переважно на бюджетні кошти, тому і дії її обмежені. Якщо ми будемо долучати інші джерела фінансування, експертів до їх пошуку, то і результат буде інший. Крім того, фундації не йдуть, якщо не бачать прозорість процесу.
ОСББ ж перед прийняттям рішень про реалізацію якихось технічних заходів має обов’язково проводити енергетичний аудит. За результатами аудиту слід розробляти проекти технічних рішень і проводити будівельну експертизу таких рішень. Інакше ОСББ може витрачати кошти не надто ефективно.
Олексій Рябчин, депутат ВРУ, голова підкомітету з енергозбереження та енергоефективності ВРУ: Держава повинна бути лідером у впровадженні енергоефективних рішень!
Україна ратифікувала Паризьку угоду і це величезне досягнення оскільки. Вимоги угоди мають бути враховані у всіх галузевих стратегіях розвитку. Зміна клімату друга загальносвітова проблема, на першому місці – глобальний тероризм. Енергоефективність – перший і обов’язковий напрям для скорочення викидів парникових газів. Шлях по цьому напряму в нашій державі дозволить залучити інвестиції, технології та задіяти наш інженерний потенціал.
Ми зараз у Раді працюємо над запровадженням енергетичних сертифікатів будівель. Сьогодні стало звичним для побутової техніки мати наклейки, вказують клас енергоефективностф. Такі ж сертифікати повинні мати і будівлі. Запроваджувати їх потрібно починаючи із бюджетних закладів, з указанням того скільки витрачається на утримання цієї будівлі. Лідуюча роль з підвищення ефективності споживання енергії повинна бути у держави.
На щойно завершених кліматичних переговорах, до речі, громадськість на них представляв активіст Екоклубу Ілля Єремнко, стала помітною нова велика тенденція – кожна країна розвиває зелені, сталі міста. Хто зможе зловити цей тренд – той і виграє. Сподіваюся побачити Рівне серед таких переможців.
Анна Шумейко, менеджерка енергетичного сектору Реанімаційного пакету реформ: Енергоефективність на першому місці!
Для системних змін в сфері енергоефективності ми повинні вкладати щороку близько 100 мільярдів гривень. Також повинні бути дієві та доступні програми для населення. Теплі кредити – це перша програма, яка запрацювала, вона дуже проста але вона створила довіру. Зараз ми маємо створити кілька різноформатних національних та місцевих фінансових інструментів стимулювання енергоефективності, котрі б ставали у нагоді залежно від особливостей проекту або заходу.
Тетяна Бойко, координаторка енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА»: Для ОСББ життя малиною не стало
Закон про ОСББ був і батогом (якщо ви не створите ОСББ – то буде управляюча компанія)і цукерочкою (спрощення роботи нових ОСББ). З одного боку мав створитися ринок відповідальних власників, а з іншого – ринок комунального-житлових послуг. Останнього не сталося бо закон про ЖКГ не був прийнято. Та за оцей період було створено на третину більше ОСББ, ніж за всі попередні роки. Якщо стане 30% власників – ОСББ, то цей процес стане незворотній. Надіюся, він уже є незворотним бо незважаючи на всі негаразди, це одна з найбільших дієвих реформ після Революції гідності. Життя ОСББ не є малиною, однак це найдієвіша можливість впливати на долю будинку та власні рахунки.
Сергій Кошарук, заступник голови Волинської ОДА: Можна чекати на державне фінансування, але потрібно працювати на місцях
Треба задати параметри вимірювання успіху і наполегливо йти до них. Якщо Волинська та Рівненські області будуть працювати разом у напрямку енергоефективності, то результати будуть масштабніші. На Волині створено цілий ряд програм підтримки енергоефективності, у яких співпрацюють і обласні, і міські, і місцеві бюджети. Обласна програма підвищення енергоефективності має бути координуючим документом, яка зв’язує разом ініціативи на локальних напрямках .
Захід відбувся за фінансової підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні