Узимку цього року Рівненська обласна державна адміністрація виділила 1,5 мільйона гривень на проведення 18 енергетичних аудитів бюджетних закладів області. Установи отримали енергетичний сертифікат, де вказано клас енергоефективності будівлі та заходи для підвищення енергозбереження. Один із сертифікатів не пройшов перевірку експертами Держенергоефективності, а в частині з них Екоклуб знайшов недоліки.
У 2018 р. частину коштів, виділених на обласний конкурc проектів з енергоефективності*, було зекономлено. Причиною економії стала низька якість поданих проектів та відмова їм у фінансуванні. Рівненська ОДА прийняла рішення виділити ці кошти структурним підрозділам ОДА для проведення робіт з енергоаудитів та сертифікації енергетичної ефективності будівель (СЕЕБ). Договори з виконавцями цих робіт укладалися безпосередньо бюджетними організаціями області. В результаті було проведено 18 енергетичних аудитів.
Відповідно до чинного законодавства Держенергоефективності проводить перевірку окремих енергетичних сертифікатів. Відбір здійснюється шляхом випадкового відбору. Енергосертифікат, виданий КЗ “Державний історико-культурний заповідник м. Острога” отримав позначку «Перевірку не пройдено» – http://saee.gov.ua/sites/default/files/BDS_public_22_08_2019_0.xlsx
Ймовірна причина в тому, що енергоаудитор зробив неправильні розрахунки й показники енергетичної ефективності будівлі, що зазначається в енергетичному сертифікаті, відрізняються від розрахунку під час перевірки.
Екоклуб переглянув решту сертифікатів. В окремих із них ми помітили відсутність серії та номеру кваліфікаційного атестата енергоаудитора, що є порушенням.
Ми підготували листи до Держенергоефективності та Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської обласної держадміністрації із проханням ретельно перевірити усі отримані енергосертифікати. Кілька питань, які поки лишаються відкритими:
- Як будуть використовуватись результати енергоаудитів? Адже енергоаудити самі по собі не дають економії енергії. Це лише дороговкази щодо зменшення споживання.
- Наскільки якісно проведені інші енергоаудити, виконані компанією ТОВ “Енергосервіс.КОМ.ЮА”, яка виконувала енергоаудит КЗ “Державний історико-культурний заповідник м. Острога” та не пройшла перевірку Держенергоефективності?
- Чи будуть вимагати від виконавця робіт виправити документи? Чи будуть виставлені претензії за неналежне виконання договірних умов?
*17 березня 2017 року Рівненська обласна рада ухвалила рішення «Про проведення Обласного конкурсу проектів з енергоефективності». Конкурс проектів з енергоефективності – прогресивний інструмент, що дає можливість бюджетним закладам Рівненщини фінансувати заходи з енергозбереження. Екоклуб аналізує проекти, які отримали фінансування на заходи з енергоефективності в рамках конкурсу.
Детальніше про конкурс у наших матеріалах:
Як чиновники «освоїли» 4 мільйони гривень на енергоефективність?
Після заходів з енергозбереження бюджетні заклади Рівненщини споживають ще більше?
Контакти:
Інна Мулявка, прессекретарка ГО “Екоклуб”,
Тел.:0673634097,
Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org