10 мільйонів гривень на енергоефективність вкотре витратять абияк? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

10 мільйонів гривень на енергоефективність вкотре витратять абияк?

Розподіл 10 млн бюджетних коштів на заходи з енергоефективності відбувається непрозоро та базується на неправдивих розрахунках. Так трапляється тому, що Департамент ЖКГЕЕ Рівненської ОДА уже два роки не спроможний забезпечити виконання умов конкурсу проектів з енергоефективності. 

17 березня 2017 року Рівненська обласна рада ухвалила рішення про проведення обласного конкурсу проектів з енергоефективності. На фінансування конкурсу було виділено 10 мільйонів гривень із обласного бюджету. Для 25 проектів (із загалом 54) проектну документацію розробляли дві компанії – ДП “БТС Інжиніринг” (10) та ТОВ “Орбіта Будпроект” (15).

Незважаючи на те, що ідея  проведення конкурсу на отримання коштів – хороша, прозорість та ефективність цьогорічного викликає у природоохоронців сумніви. І ось чому:

  • Організатори тричі подовжували термін подачі документів – через це реалізація частини проектів відбуватиметься в опалювальний період, що може негативно вплинути на якість проведення на робіт та збільшити їх вартість;
  • У розрахунках ефективності деяких проектів використовуються цифри, джерело походження яких не відоме. Наприклад, у проекті «Капітальний ремонт у харчоблоці із заміною електричного обладнання для приготування їжі у Острозькій центральній районній лікарні» немає жодного обґрунтованого підтвердження, що буде досягнена заявлена у 30% економія споживання енергоресурсів;
  • Екоклуб, що є членом конкурсної ради, не мав можливості у повній мірі проаналізувати подані проекти. Загалом, аналіз інформації по проектах дирекцією конкурсу був проведений за 3 робочі дні (1-й етап – оцінено 39 проектів – це приблизно 780 сторінок; 2-й етап – 15 проектів, приблизно 300 сторінок);
  • у проекті «Капітальний ремонт будівлі котельні Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Млинівської селищної ради» планується заміна газових котлів, які були встановлені у 2008 році (термін експлуатації склав 9 років), в той час як термін експлуатації таких котлів, згідно даних виробника, становить 15 років.

Активісти переконані, що аналіз подібного конкурсу, що проводився минулоріч, дозволив би уникнути помилок у 2017 році.

“Екоклуб протягом останніх 5-ти років пропонує прогресивні енергоефективні рішення для обласної влади, що приведуть до економії ресурсів: це і щоденний енергомоніторинг, і стратегічна обласна програма енергоефективності, прозорий та якісний конкурс обласних проектів, – коментує Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу з енергоефективності. – Проте зрушення відбуваються дуже повільно і переважно під натиском Екоклубу та прихильників. Ми хочемо, щоб заяви про важливість енергоефективності не залишалися лозунгами, а перетворювалися в конкретні дії та рішення, щоб департамент ЖКГЕЕ не імітував діяльність, а справді працював, щоб Рівненська область була лідером з енергоефективності не лише на папері”, – наголосив природоохоронець.

Свої критичні зауваги та рекомендації щодо проведення конкурсу проектів з енергоефективності Екоклуб висловив у відкритому зверненні до представників обласної влади.

Природоохоронці закликали чиновників дати публічну відповідь щодо досягнених результатів по реалізації минулорічних проектів (з недопущенням до конкурсу компаній, проекти яких не дали запланованого результату) та чому відбір проектів відбувся без якісного та повного аналізу. А також запропонували провести наступного року навчання для бажаючих написати проект, адже більшість цьогорічних заявок написані вкрай непрофесійно та з помилками в розрахунках.

DSC_0785 DSC_0801 DSC_0803 DSC_0808

 

 

 

 

 

 

 

За детальною інформацією звертайтеся:

Інна Мулявка, прес-секретарка ГО “Екоклуб”,
Тел.: 0673634097
Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org
Вебсайт: ecoclubrivne.org