Енергосервісні контракти: енергоефективність як прибуток – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Енергосервісні контракти: енергоефективність як прибуток

В Україні існує регуляторна база для використання найпопулярнішого способу фінансування енергоефективних заходів – енергосервісних контрактів. Такі контракти ще мало використовуються, але мають грандіозний потенціал. Екоклуб поширює передові практики серед держслужбовців та громадськості.

За підрахунками фахівців, бюджетний сектор в Україні споживає від 130 до 250 кВт*год/м2 у той час, як європейські країни мають значно нижчі показники в енергоспоживанні – від 50 до 80 кВт*год/м2. Один із шляхів подолання цієї прірви – ефективне впровадження енергосервісних контрактів (ЕСКО)*. Це ще один механізм, що допоможе економити в усіх секторах життя і не потребує фінансування з міського чи державного бюджету, що є ідеальним варіантом, коли немає грошей, але потрібно щось робити.

Метою тренінгу, що відбувся днями у Хмельницькому, стало роз’яснення принципів дії ЕСКО-механізму, окреслення потенційних можливостей та перешкод на шляху його реалізації. Учасники заходу, переважно держслужбовці, дізналися про перспективи економії у бюджетних закладах за допомогою ЕСКО, ознайомилися з технічними заходами, що можуть бути проведені в рамках таких контрактів, а також дискутували яким є ідеальний заклад для впровадження цього механізму.

Організатори тренінгу зазначають, що нову ідею доносити до загалу непросто. У цьому випадку бюджетна сфера слугує майданчиком для апробування механізму ЕСКО, за допомогою якого влада може нівелювати ризики та вказати напрямки руху для приватного сектору.

«Енергосервіс вирішує економічні проблеми бюджетних установ, але не соціальні. Обирати об’єкт  повинен ЕСКО», – наголошує Олексій Корчміт, один із розробників Закону «Про енергосервісний контракт». Це означає,  що умови повинні бути вигідними для бізнесу, а соціальні проблеми та установи потрібно вирішувати владі.

«Маємо цікавий факт, – коментує Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу з енергоефективності. – У Німеччині поставили завдання скоротити енергоспоживання на 20% до 2020 року і на 80% до 2050. У 90-х роках у цій країні було підписано лише 300 енергосервісних контрактів, а вже у 2007 році – 70 000 контрактів. На сьогодні ця кількість перевищує 100 000. Щодо українських реалій: тут все набагато складніше, адже ЕСКО лише входять на ринок, – зауважує експерт. – Втім, 12 травня губернатори областей України підпишуть меморандум з Держенергоефективності щодо впровадження у кожному районі кожної області по одному енергосервісному контракту. До кінця року передбачається мати 490 таких ЕСКО-контрактів, хоча якщо ми отримаємо навіть 100 – це буде шалений успіх!».

Захід відбувся за фінансування Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.

logo20auspiciante

logo1

 

 

Довідково:

*Енергосервісні контракти (ЕСКО) – це один з найбільш популярних у світі фінансових інструментів для здійснення енергоефективних заходів.  ЕСКО дозволяє оплачувати коштовні енергоефективні заходи за рахунок майбутньої економії газу, електрики і т.д. Чинне законодавство дозволяє реалізувати такі ЕСКО проекти як у багатоповерхівках, так і у бюджетних закладах.

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:

Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу з енергоефективності,

Тел.: 067 363 41 10

Ел. пошта: sakaliyk@ecoclubrivne.org