Як написати успішну заявку на фінансування енергетичних проєктів: десять порад – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як написати успішну заявку на фінансування енергетичних проєктів: десять порад

Як написати успішну заявку на фінансування енергетичних проєктів: десять порад

Гранти – чудова можливість для українських громад, які в умовах повномасштабної війни потерпають від браку фінансування. Однак допускаючи помилки під час заповнення заявок, вони позбавляють себе можливості залучити кошти на реалізацію довкіллєвих, кліматичних та енергетичних проєктів, на які складно отримати фінансування з місцевого чи державного бюджетів.

У цьому матеріалі радимо, як писати заявки у сфері відновлювальної енергетики та енергоефективності, які допоможуть отримати бажане фінансування.

Заповнюйте заявку вичерпно. Будьте готові, що грантодавці не дарують гроші всім охочим та вимагають заповнювати об’ємні форми. Щоб збільшити свої шанси на успіх, заповнюйте всі поля заявки, вичерпно та детально відповідаючи на запитання. Заявка, заповнена формально, — це «червоний прапор» для грантодавця. Така не отримає схвального відгуку, навіть якщо ідея оригінальна.

Шукайте відповідний проєкт. Існує велика кількість міжнародних донорів, які готові допомагати українським громадам у найрізноманітніших сферах. Пам’ятайте: не варто намагатися штучно «підігнати» свою проблему під вимоги грантового конкурсу (до прикладу, намагатись відремонтувати бомбосховище, подаючись на проєкт з відновлювальної енергетики, додавши серед необхідного встановлення однієї невеликої сонячної панелі). Звичайно, грантодавець може дозволити деякі супутні витрати, якщо вони належно обґрунтовані, але не забувайте про здоровий глузд.

– Чітко визначайте проблему. Більшість заявок містить пункт «Опишіть проблему». Вміння зрозуміло та детально окреслити потребу значно підвищує ваші шанси на отримання позитивного відгуку. У жодному разі не плутайте постановку проблеми із її вирішенням — це типова помилка, яка робить заявку слабшою. Грантодавець повинен розуміти проблему, щоб належним чином оцінити її рішення.

Пояснюйте свій контекст. Ця порада стосується роботи з іноземними донорами. Пам’ятайте, що заявку перевіряє жива людина, яка має поверхневе розуміння місцевих умов. Представник грантодавця не витрачатиме свій час, щоб уточнювати інформацію, оскільки часто працює з десятками чи навіть сотнями об’ємних заявок. Те, що очевидно для вас, потребує роз’яснення для сторонньої людини.

Розподіляйте роботу. Заявка складається із різних частин, кожна з яких вимагає знань у різних галузях, тож залучайте до написання різних людей із профільних сфер. Хтось краще зможе сформувати проблему, а хтось — здійснити економічні розрахунки.

Ставте реальні цілі. Грантодавці у сфері енергетики віддають перевагу прагматичним та перевіреним рішенням. Якщо ідея надто складна або вимагає надзвичайно великої кількості фінансів, то заявка не матиме шансів на успіх. До прикладу, якщо ваша ідея у тому, щоб термомодернізувати стару школу до класу ефективності “А”, то така заявка малоймовірно матиме успіх. Значно простіше збудувати енергоефективну школу з нуля, ніж намагатися утеплити стару будівлю.

Зробіть економічні розрахунки. Грантодавець готовий давати кошти на соціально значущі проєкти, але хоче бути певен, що гроші витратять ефективно. Окрім власних розрахунків, ми радимо звернутись до компанії, яка може виконати вказаний проєкт, та попросити зробити вам комерційну пропозицію. Додавши до заявки комерційну пропозицію, ви не лише отримаєте попередні економічні розрахунки, а й продемонструєте грантодавцю, що справді зацікавлені у реалізації проєкту.

Будьте точними з технічними описами. Економічні розрахунки тісно пов’язані з технічним обґрунтуванням. Будьте точними із термінологією, намагайтеся не писати про речі, яких не розумієте. Якщо потребуєте допомоги, зверніться до спеціалістів.

– Визначайте зацікавлених. Повідомляйте грантодавця про тих, хто може впливати на успішність чи неуспішність здійснення проєкту. До прикладу, намагаєтеся утеплити школу, а батьківський комітет готовий частково підтримати це рішення, — вкажіть це у заявці.

Практикуйтеся. Банальна, але дієва порада: чим більше ви пишете заявки, тим краще вони стають із часом. Особливо цінуйте відгуки грантодавців. Проаналізувавши їх, можна визначити сильні та слабкі сторони.

Запрошуємо пройти перший онлайн-курс Екоклубу “Місцеві енергетичні проєкти: як і де малому бізнесу і ОТГ знайти гроші на енергетичні проєкти і не тільки”.

Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.