Чому спалювати сухостій – шкідливо та небезпечно? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чому спалювати сухостій – шкідливо та небезпечно?

Чому спалювати сухостій – шкідливо та небезпечно?

В Україні попри заборони спалювання сухостою залишається поширеним явищем. У 2023 році внаслідок пожеж постраждали 8 тисяч гектарів землі, повідомляє ДСНС. Спалення сухостою – незаконне і передбачає адміністративну (штраф від 3 до 6 тисяч гривень) та кримінальну відповідальності. Під час дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою може прирівнюватися до диверсій.

Серед наслідків спалення:

  • Забруднення повітря. Під час спалювання у повітря потрапляють шкідливі речовини, важкі метали, що можуть потрапляти в легені. Таке повітря підвищує ризик серцево-судинних захворювань, проблем із диханням та раку.
  • Знищення природи. Під час пожеж гинуть рослини, комахи, птахи та дрібні тварини. Особливо страждають види, що проживають у трав’янистих екосистемах.
  • Зниження родючості ґрунту. Вогонь руйнує верхній шар ґрунту, що зменшує його родючість. Це призводить до збільшення ерозії та змушує фермерів використовувати додаткові добрива.
  • Пожежі. Неконтрольовані підпали часто переростають у масштабні пожежі, що ширяться лісами, сільськогосподарськими угіддями та населеними пунктами.
  • Зміна клімату. Спалювання трави вивільняє парникові гази, що сприяє глобальному потеплінню. Це суперечить зусиллям зі зменшення викидів, що  впроваджують громади  у межах кліматичних угод й ініціатив.

Якщо бачите підпал:

  1. Якщо побачили порушників на місці, поясніть їм, чому це небезпечно.
  2. Зробіть фото/ відео та викличте поліцію.
  3. Повідомте через додаток Екозагроза
  4. Відправте скаргу у Державну екологічну інспекцію України.

Наші колеги з Екодії підготували інформаційні плакати про небезпеку паління трави. Щоб поширити інформацію про шкоду паління та корисні альтернативи, роздрукуйте плакати та розмістіть у своєму населеному пункті. Завантажуйте плакат тут.