Верховна Рада планує голосувати за законопроєкт №11146 (https://cutt.ly/iejaoTwA) про будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електростанції. Конструкції для реакторів почали проєктувати у 1970-х роках. Обладнання, яке планують закупити у Болгарії, – російського виробництва. Тому ухвалення законопроєкту у такій редакції може мати наслідки для життя та здоров’я українців. Станом на зараз не провели необхідні дослідження:
чи можливо використати збудовані у 80-х роках споруди, які не законсервували належним чином, щоб дотриматися сучасних норм безпеки; чи відповідає спроєктований на початку 2000-х років російськими інженерами реактор сучасним нормам безпеки.
чи вистачить води для охолодження чотирьох реакторів без додаткового забору води у річці Горинь, як це вплине на людей та довкілля;
Ухвалення законопроєкту без проведення ретельних досліджень та консультацій порушує принципи низки міжнародних конвенцій: ЕСПО, Орхуської, про ядерну безпеку.
Ми пропонуємо:
не ухвалювати жодних рішень щодо доцільності добудови ХАЕС 3,4 до проведення всіх досліджень, які визначать доцільність їхньої добудови та релевантність будівництва;
залучити до проведення досліджень міжнародну спільноту, яка контролюватиме процес;
інвестувати кошти у децентралізовані відновлювані джерела енергії у громадах – встановлювати сонячні електростанції для об’єктів критичної інфраструктури (СЕС уже приносять вигоди громадам, особливо під час відключень електрики). Натомість будівництво атомних реакторів триватиме біля 10 років та потребуватиме значних коштів.
Інструкція, як надіслати звернення до депутатів за кілька хвилин: https://cutt.ly/qejautwo
Закликаємо депутатів ВРУ подбати про безпеку України та відкликати законопроєкт!
«Постійні обстріли росією енергетичної інфраструктури та ядерний шантаж усього світу вкотре доводять, що безпечних реакторів не існує. На прикладі Запорізької АЕС бачимо, як легко атомні електростанції стають зброєю у руках ворога. Дії росіян на станції можуть обернутися катастрофою не лише для України, але й для сусідніх держав» – наголошує Юлія Квітка, фахівчиня з оцінки впливу на довкілля Екоклубу.
Долучайтеся до поширення звернення до депутатів.