Німецький уряд виділить один мільйон євро на проєкти «зеленого» відновлення України. Нову програму підтримки анонсував міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Габек 4 квітня на зустрічі із громадськими природоохоронними організаціями у відновленій амбулаторії в Горенці Гостомельської громади.
Розвиток децентралізованих проєктів відновлюваної енергетики (ВДЕ) на місцях – крок до енергетичної безпеки та незалежності громад. Тож Екоклуб сподівається, що анонсована ініціатива допоможе громадам та громадським організаціям разом втілювати сталі проєкти.
Участь у зустрічі взяли громадські організації Екоклуб, Greenpeace: Green reconstruction of Ukraine, Екодія, та БО «Фонд “Енергетична Дія для України». Під час події обговорили, чому відбудова України повинна бути «зеленою», як підтримати громади, які постраждали внаслідок війни та готові відновлювати соціальну інфраструктуру за прикладами сталих практик.
«Відновлення України повинне відбуватися за новими стандартами. Муніципалітети демонструють готовність втілювати ВДЕ-проєкти на місцях – це їхня енергетична безпека та незалежність. Ми, представники громадянського суспільства, активно співпрацюємо із місцевими інституціями, і показуємо це на прикладах Звягеля та Горенки. Прискорення процесу “зеленої” реконструкції залежить також від підтримки урядів країн світу», — говорить Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу.
Представники громадянського суспільства також наголосили на важливості створення налагодженого прозорого механізму передачі обладнання для відбудови муніципалітетів. Громади мають запит на розвиток енергоефективних рішень та ВДЕ-технологій (встановлення теплових насосів, сонячних електростанцій). Проте уряд не вносить таке обладнання до списків допомоги, яку просить у закордонних партнерів. Водночас надання комплексних систем для розвитку децентралізованих ВДЕ-проєктів значно спростить їхнє впровадження (обладнання для сонячних електростанцій, акумуляторів, інверторів, теплових насосів).
«Децентралізація процесу фінансування відновлення є дуже важливою. Швидше та ефективніше надсилати обладнання безпосередньо громадам. Водночас, нам потрібен прозорий механізм передачі такого обладнання в Україну. Ми також сподіваємося, що український уряд включатиме сонячні панелі та теплові насоси до списку екстреної допомоги», — вважає Денис Цуцаєв, кампейнер Greenpeace СЕЕ.
Громади, не чекаючи перемоги, уже розпочинають реконструкцію за «зеленими» принципами. Зокрема, місто Звягель (Житомирщина), де Екоклуб встановив СЕС для місцевої лікарні. Та село Горенка (Київщина), де для будівлі амбулаторії Greenpeace CEE та Екодія встановили СЕС і тепловий насос. А «Фонд “Енергетична Дія для України» разом із партнерами встановив СЕС з акумуляторами у ліцеї «Мрія» в Ірпені, а також працює над подібними проєктами в медичних закладах Київщини та Чернігівщини.
Додамо, що 3 квітня Роберт Габек зустрівся із прем’єр-міністром Денисом Шмигалем та міністром енергетики України Германом Галушенком. Під час зустрічі міністр економіки та захисту клімату Німеччини наголосив, що країна продовжуватиме підтримувати Україну фінансово, військово та економічно:
«Якщо Україна цього хоче, більш широке позиціонування енергетичної галузі також у наших інтересах. Міністерство має чимало компаній-партнерів та досвіду. Ми хотіли б об’єднати зусилля у цьому питанні».