Куди впадатиме Горинь: у Прип’ять чи ХАЕС? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Куди впадатиме Горинь: у Прип’ять чи ХАЕС?

Куди впадатиме Горинь: у Прип’ять чи ХАЕС?

Міністерство довкілля видало позитивний висновок щодо об’єднання трьох водойм: кар’єру «Чиста вода» з річкою Горинь та кар’єром у селі Полянь (Хмельницька область). Державне підприємство “Енергоатом” планує з’єднати ці водойми “для покращення екологічного стану кар’єру “Чиста вода”. Екоклуб вважає, що таке рішення загрожує екологічному стану річки. Також Міндовкілля неповністю врахувало зауваги громадськості до звіту та під час громадських обговорень.  

Однак опис діяльності, тези, що звучали на засіданні громадських слухань, аналіз експертів свідчать, що це також створить додаткову можливість забезепечувати Хмельницьку АЕС водою. У звіті з оцінки впливу на довкілля не описано, як це вплине на екологічний стан річки Горинь, її водність. А вплив наслідків зміни клімату розробники ніяк не розглянули. Екоклуб вважає, що така діяльність може негативно вплинути на стан річки, водозабезпечення всіх споживачів та природних територій.  
Попри те, що рішення щодо об’єднання водойм ухвалили, Міндовкілля встановило вимоги для майбутньої діяльності та післяпроєктний моніторинг. Тож закликаємо Енергоатом до початку проєкту:

– опублікувати результати розрахунків впливу проєкту на гідрологічний та санітарний стан річки Горинь з урахуванням прогнозів щодо впливу наслідків зміни клімату на найближчі 10-15 років; 

– опублікувати перелік заходів щодо запобігання, зменшення, недопущення негативного впливу на стан річки Горинь; 

– надати розрахунки каламутності у річці Горинь, що виникатимуть під час втілення проєкту. 

Під час утілення проєкту: 

– дотримуватися вимоги щодо заборони збільшення обсягів водокористування з кар’єру “Чиста Вода” та річки Горинь, як порівняти з теперішнім станом; 

– не допускати погіршення санітарного стану річки Горинь; 

– не скидувати стічні води у водойми. 

Також вимагаємо Енергоатом інформувати про результати післяпроєктного моніторингу: щомісячного (під час будівельних робіт) та щоквартального (протягом двох років від початку введення об’єкта в експлуатацію), про результати контролю фізико-хімічнит а бактеріологічних показників якості води річки Горинь. Зокрема:

– щорічно моніторити вплив на популяції іхтіофауни (види риб, що мешкають у певному водному середовищі) та біоценозу (усі живі компоненти екосистеми) річки Горинь; 

– щоквартально моніторити гідрологічний стан річки Горинь та кар’єру «Чиста вода»; 

– щоквартально моніторити функційний стан рибозахисних споруд; 

– щоквартально моніторити рівень підземних вод прилеглої території;  

– постійно моніторити рівні коливання вод у річці Горинь та кар’єрі «Чиста вода»; 

– щорічно моніторити розмиття та руйнування берегів; 
 
Результати післяпроєктного моніторингу публікувати на сайті Енергоатома відкрито протягом наступного місяця за звітним періодом. Та подавати до громад для публікації на їхніх ресурсах.