Відновлювані джерела енергії в Україні, що перебували на стадії розвитку, наразі обмежують або вони закриваються безпрецедентними темпами внаслідок руйнівних наслідків війни в поєднанні з негнучкими джерелами генерації.
На думку експертів, транскордонна торгівля електроенергією між ЄС та Україною може покращити ситуацію в Україні. Зокрема, йдеться про відновлення роботи неактивного польсько-українського інтерконектора Жешув-Хмельницький потужністю до 2 ГВт.
Коаліція “Енергетичний перехід” представляє спільне напрацювання із колегами з Проєкту сприяння регуляторним питанням (RAP) — брифінг «Відновлення транскордонної інфраструктури ЄС-Україна для безпечного і чистого енергетичного майбутнього».
Він містить аналіз поточної ситуації в енергетичному секторі України з акцентом на сферу відновлюваної енергетики та описом поточних можливостей.
Інтерконектор – це електричний з’єднувач, який дозволяє пропускати електрику між окремими мережами змінного струму або з’єднувати синхронні мережі. Інтерконектори дозволяють здійснювати торгівлю електроенергією між територіями. З’єднувачі можуть проходити через сухопутний кордон або з’єднувати дві ділянки суші, розділені водою.
На думку експертів, розширивши такі мережеві з’єднання з ЄС та домовившись про необхідні технічні та правові передумови для відновлення торгівлі, Україна зможе отримати економічні та технічні переваги від синхронізації з ENTSO-E (Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії).
Із розширенням транскордонної торгівлі український ОСП НЕК «Укренерго» отримає додаткові доходи від транскордонних аукціонів з розподілу потужності, збільшить рівень використання мережі, покращить власний фінансовий стан, отримає доступ до додаткових опцій гнучкості й балансування, а також регулювання частоти, тоді як виробники відновлюваної енергії будуть менше стикатися з обмеженнями. Не в останню чергу українські та польські енергокомпанії отримають доступ до транскордонної торгівлі та зможуть оптимізувати роботу своїх генеруючих активів. Оптимізована робота активів у поєднанні з посиленням конкуренції та вищою ліквідністю ринку знизить ціни для споживачів обох країн.
Завантажити повний текст публікації.
Публікація підготовлена у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.