Міжнародна благодійна організація «Екологія Право Людина» звертатиметься до генеральної прокуратури, щоби змусити уряд оприлюднити інформацію про те, як саме будуть використані «кліматичні гроші» отримані за Кіотським протоколом. Про це «Еко Порталу» повідомила провідний юрисконсульт МБО “Екологія-Право-Людина”, координатор програми зі зміни клімату Мар’яна Булгакова.
За словами юриста, наразі про розподіл коштів говорять тільки загальні фрази. Натомість чіткого механізму їх розподілу та використання немає, а це в свою чергу може призвести до зловживань, оскільки вже на початковому етапі укладення угоди доступ до інформації про неї обмежується.
«Наша організація надіслала запит до Уряду України та до Національного агентства екологічних інвестицій, де ми запитували про те, скільки саме коштів отримає Україна, яким чином їх розподілятимуть та якими є умови міжнародної угоди щодо продажу квот. Інформації на наш запит від Уряду ми не отримали взагалі – Уряд переслав запит в Національне агентство, натомість Національне агентство повідомило – що запитувана інформація є конфіденційною», – каже Мар’яна Булгакова.
За словами пані Булгакової, інформація про умови міжнародної угоди щодо продажу квот не може бути засекреченою з ряду причин: Така інформація не віднесена до конфіденційної згідно законодавства України, ця інформація не містить комерційних таємниць. Окрім того, кошти надходитимуть на спеціальний рахунок державного бюджету, а інформація про використання державних коштів має бути відкритою та доступною».
«Прем’єр-міністр для преси назвала суму грошей, яку наразі отримала, та галузі, куди планують спрямувати кліматичні гроші. Однак, серед цих загальних фраз немає інформації про те, як саме обиратимуть ті підприємства, які отримають кошти на зменшення викидів парникових газів. Також немає досконалої процедури, яким чином може підприємство отримати „кліматичні кошти”,оскаржити рішення про відмову у наданні йому відповідних коштів, на нормативному рівні не встановлено перелік галузей, куди спрямовуватимуться кошти, не зрозуміло, хто конкретно встановлює пріоритети для витрачення отриманих коштів – сказала провідний юрисконсульт МБО “Екологія-Право-Людина”. Також проблема полягає в тому, що немає чіткого розподілу функцій між різними гілками влади в ході прийняття рішення про фінансування того чи іншого проекту, схвалення проекту та контролю за його виконанням, оскільки усі ці повноваження покладено на Національне агентство екологічних інвестицій в Україні.
Довідка:
8 травня на селекторній нараді з представниками регіональних влад глава уряду повідомила, що за продаж квот на викиди парникових газів згідно Кіотського протоколу Україна вже одержала 640 млн. грн.
«Ці 640 млн. грн. ми вже готові використовувати на нашу ключову програму, яку ми оголосили і яку проводимо, – це реконструкція, модернізація і заміна застарілих котлів, які зараз працюють на природному газі», – сказала Ю.Тимошенко.
При цьому вона зазначила, що найближчими тижнями очікується ще одне надходження коштів від продажу квот. Таким чином, загальна сума становитиме близько 2 млрд. грн.
При цьому прем`єр-міністр заявила про необхідність активізувати роботу з підготовки проектів заміни котлів на теплонасоси, щоб вже наступного тижня можна було почати виділення грошей безпосереднє на модернізацію.
За її словами, на сьогоднішній день вже складено реєстр всіх котельних, які необхідно модернізувати, – це 31 тисяча котельних і більш як 72 тисяч котлів.
У свою чергу, керівник Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів Сергій Єрмилов зазначив, що вже підготовлено кілька десятків проектів щодо заміни котлів теплонасосами. Він звернувся до представників місцевих влад з проханням активізувати роботу з підготовки цих проектів, зазначивши при цьому, що в країні не вистачає професійних інженерів, щоб можна було провести аналіз стану котельних по всій Україні.
Оригінал статті знаходиться за адресою http://eko.portal.lviv.ua/article/2009/05/13/090141.html