Планована Укренерго ЛЕП може зашкодити мальовничим заказникам – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Планована Укренерго ЛЕП може зашкодити мальовничим заказникам

Природоохоронці стурбовані попереднім проектом Укренерго “Будівництво повітряної лінії 330 кВ “Луцьк Північна-Тернопільська”. Спорудження лінії електропередач (ЛЕП) біля меж об`єктів природо-заповідного фонду може негативно вплинути на екосистеми заказників “Квітуча гора” та “Серетський”. 

2 березня 2016 р. у м. Дубно Рівненської області відбулося громадське обговорення будівництва ЛЕП, за допомогою якої планується постачання елетроенергії з Рівненської АЕС мешканцям Рівненської, Волинської та Тернопольської областей. У рамках проекту передбачається прокладання нової  лінії та реконструкція двох підстанцій. Природоохоронці Екоклубу взяли участь у обговоренні та підготували коментарі щодо цього питання.

“Проаналізувавши попередній проект будівництва, ми побачили, що ЛЕП буде перетинати повітряним шляхом два об`єкти природо-заповідного фонду – заказники “Квітуча гора” та “Серетський”. На сьогодні точні межі цих заказників невідомі, тому існує ризик, що під час будівництва їх території можуть бути порушені технікою, – розповів Олег Гетун, активіст Екоклубу. – Варто звернути на це увагу ще на етапі планування та прокласти ЛЕП таким чином, аби вона минала ці об`єкти”.

Еко-активіст такж звернув увагу на те, що у початковому звіті не було вказано фінансові втрати вартості земельних ділянок, через які проходитиме ЛЕП.

ТЕКСТ ЛИСТА ЕКОКЛУБУ ІЗ РЕКОМЕНДАЦІЯМИ:

Коментарі до Початкового звіту

Проведення оцінки впливу на навколишнє та соціальне середовище проекту «Будівництво ПЛ 330 кВ Луцьк північна – Тернопільська з реконструкцією ПС 330 кВ «Луцьк північна» та ПС 330 кВ «Тернопільська» на території Волинської, Рівненської та Тернопільської областей»

ГО «Екоклуб» вивчила Початковий звіт Проведення оцінки впливу на навколишнє та соціальне середовище проекту «Будівництво ПЛ 330 кВ Луцьк північна – Тернопільська з реконструкцією ПС 330 кВ «Луцьк північна» та ПС 330 кВ «Тернопільська» на території Волинської, Рівненської та Тернопільської областей» (далі Звіт) та визначила наступні проблеми природоохоронного та соціального характерів.

Природоохоронні питання 

Оскільки проектоване будівництво проходитиме в межах розташування об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) проходження траси ПЛ через заказники «Квітуча гора» та «Серетський».

Згідно Положення про заказник «Квітуча гора» на території заказника забороняється:

П.3.1.2  Будь-яке будівництво не пов’язане з охоронною території заказника.

П.3.1.3 …, будь-яке порушення ґрунтового покриву.

П.3.1.5 знищення та суттєва зміна видового складу рослинного покриву (підліску, підросту, заліснення, залуження ділянок)  – без відповідних обґрунтувань наукових закладів;

П.3.1.16 Проїзд всіх видів механізованого транспорту поза межами доріг загального користування, крім службового транспорту ДП СЛАП «Дубенський держспецлісгосп», державних природоохоронних та інспекційних служб, пожежних машин.

Аналогічні обмеження також є по Гідрологічному заказнику загальнодержавного значення “Серетський”.

При будівництві ПЛ через заказники «Квітуча гора» та «Серетський» можливе:

порушення вище зазначених пунктів, оскільки технологічно буде важко уникнути пересування будівельної техніки територією цих природоохоронних об’єктів.

При експлуатації ЛЕП слід проводити санітарну розчистку дерев і чагарників в межах санітарної зони, що не припустиме на цих територіях.

Також в Початковому звіті не відзначено імовірний негативний вплив такого будівництва в разі розширення площі цих об’єктів, або включення їх в Національні природні парки.

Соціальні питання 

В початковому звіті не зазначено механізму здійснення компенсації за зменшення ринкової вартості земель (присадибних ділянок, паїв) в межах санітарної зони ПЛ з врахуванням ринкової вартості земель у разі їх переведення у категорії «землі житлової та громадської забудови» або «землі рекреаційного призначення».  Адже наявність ЛЕП суттєво обмежить використання земель в межах санітарної зони.

ЛЕП проходить в безпосередній близькості біля населених пунктів, про що потрібно попередити кожну родину, що знаходиться в межах зони впливу ЛЕП.

Непродумане будівництво може викликати значний соціальний резонанс в процесі будівництва і експлуатації. Як приклад, може бути схоже будівництво в с. Усатове, Біляївський р-н, Одеська обл:

Рекомендуємо:

  1. Провести ЛЕП поза межами об’єктів ПЗФ та залучити науковців при проведенні робіт біля меж заказників.
  2. Розробити механізм справедливої компенсації для власників земельних ділянок або паїв, чиї землі будуть в межах санітарно-захисної зони ЛЕП.

Лист був переданий особисто представникам Укренерго. Активісти сподіваються, що їхня думка буде врахована. Вони також планують організувати експедицію та залучити ботаніків і орнітологів, аби на місці розглянути припустимість будівництва ЛЕП на цих природоохоронних територіях.

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтесь:

Олег Гетун, активіст Екоклубу,

Тел.: 0964648835,

Ел. адреса: fez412@ukr.net