Реінкарнація ПET-пляшки – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Реінкарнація ПET-пляшки

Ми продовжуємо тему сміття і, якщо в попередній статті ми дізналися, що ж можна виготовити з паперу, то сьогодні поговоримо про  ПET-пляшки. Тим більше, вже прийшла весна і скоро багато з нас поїде на природу і зможе на власні очі побачити «мальовничі» узбіччя та узлісся вкриті пляшками різної форми та об’єму.

Зрозуміло, що сучасний побут вже важко уявити без ПET-пляшки, але не варто забувати про те, що розкладається вона десятиліттями і про те, що вона також може стати корисним ресурсом для виготовлення різноманітних речей. Насправді, особисто я навіть не здогадувалась, яка кількість речей може бути виготовлена з ПET-пляшки.

По-перше, це знову ж та сама ПET-пляшка. Але не кожна пляшка здатна до реінкарнації, як правило, для цього використовують лише пляшки з прозорого пластику. До того ж, пляшка для харчових продуктів не може бути виготовлена повністю з вторинної сировини, її вміст може становити не більше 20-30%. Тобто вторинну сировину просто додають під час виготовлення ПET-пляшки, що здешевлює виробництво і, одночасно, зменшує кількість сміття.

А от для технічних рідин можна використати тару, що міститиме до 90% вторинної сировини або й повністю виготовлена з використаних ПET-пляшок.

Більшість використаних ПET-пляшок продовжує своє життя у вигляді ПET-флексу – вторинної сировини для синтетичного волокна або гранул. Далі їх у чистому вигляді або, частіше, додаючи до первинної сировини в різних пропорціях,  використовують для виробництва різноманітних предметів.  Отже, де можна побачити нове життя ПET-пляшок:

фото2
Це форма збірної Польши, Франції, Португалії, Нідерландів та Хорватії, виготовлена з ПЕТ-пляшок фірмою Nike

 

На собі:

  • Поліестер – це синтетична тканина, що менше забруднюється, її легко прати та вона практично не мнеться. Дуже часто така тканина використовується для виготовлення спортивного одягу. І мова йде про всесвітньо відомі бренди! Такі, як: Adidas, Nike, Levi’s, , Marks&Spencer, H&M, Patagonia.
  • Штучна шерсть, яка часто використовується у поєднанні із натуральною ниткою у светрах та шарфах. Для виготовлення одного светра необхідно біля 25 пляшок.
  • Різноманітні наповнювачі верхнього одягу: синтепон, Cristallin Volume Silk та інші.

фото 3Вдома:

  • Пластикові плінтуси – можливо той, що у вас в кімнаті зроблений з пляшки, яку ви викинули минулого літа.
  • Пластикова мозаїка для ванн;
  • Стрічка для упаковки товарів. Якщо ви купували побутову техніку, то ви точно її бачили, саме такою стрічкою була стягнута коробка.
  • Ящики – різні, від великогабаритних ящиків для фруктів до упаковок для яєць.
  • Волокно для коврів та ковролінів.
  • Наповнювачі для м’яких іграшок, ковдр, спальних мішків, меблів.
  • Пластмасові меблі.

фото 4 

      На вулиці:

  • Люках для каналізації та інших мереж.
  • Урнах та контейнерах для збору сміття.
  • Тротуарній та садовій плитці.
  • Черепиці.

В авто:

  • Деякі виробники ковпаків для колес використовують пластик з вторинної сировини. Вважається, що такі ковпаки більш гнучкі, ніж з пластмаси, що є корисною для них властивістю.
  • Тканина для салону авто виготовляється з додаванням (або повністю) сировини, виготовленої з ПЕТ-пляшок.
  • Щітки для автомийок.
  • Деякі автомобільні компанії використовують матеріали з вмістом вторинного пластику під час виробництва автомобілів. Так виготовляють кришки моторів, бампери, панелі, двері авто тощо.

І це далеко не повний перелік речей, які виготовляються з пет-пляшок.

Але для того, що б пляшка змогла прослужити людям в новій іпостасі, необхідно, що б вона потрапила до цеху переробки. Що б це сталося потрібно або сортувати сміття на сміттєзвалищах (що складніше) або збирати її в окремі контейнери відразу.

Як це відбувається  в нашому місті ми попросили прокоментувати тих, хто безпосередньо займається збором пластикових відходів.

фото 5_санком_з_сайту

Андрій Мощанецький, директор «Санком-Рівне»:

Куди ви відвозите вторинну сировину, яка накопичується у ваших контейнерах?

– У наші контейнери для вторсировини можна викидати не лише пластик, а й папір, метал та інші вторинні відходи. Тому вміст цих контейнерів ми відвозимо на сміттєпереробний завод поблизу Рівного. Поки він не працює на повну силу, а здійснює лише сортування сміття. Там відділяють окремо різні види вторинної сировини (окремо папір, метал, пластик тощо).  Щодо пластику, то його сортують і за видом пластику також, наприклад, окремо сортуються ПЕТ-пляшки різного кольору і не тільки.

Як часто наповнюються контейнери?

– В залежності від місця розташування контейнера та від сезону. По різному в різний час. Так, зимою контейнери заповнюються повільніше, а влітку – швидше, у періоди свят також контейнери наповнюються швидше. Це, передусім, пов’язано зі споживанням жителями напоїв з ПЕТ-пляшок.

Існує думка, що машини, які забирають сміття, час від час зсипають все сміття в одну машину, і вміст контейнера для збору вторсировини змішується зі звичайним сміттям.

– Ми постійно проводимо роз’яснювальну роботу з водіями. Якщо ви помітили такі випадки, телефонуйте до нас і ми проведемо переконливу бесіду з водієм.

??????????????

Білик Світлана, економіст КАТП 1728:

В районах, які обслуговує ваше підприємство, з’явились нові контейнери для збору побутових відходів. Вони встановлені на кожному майданчику?

– Поки що ні, на сьогодні в нас є 40 контейнерів для збору пластику, 10 для скла та 10 для паперу. Вони закуплені за кошти природоохоронного фонду міського бюджету.

– Куди ви відвозите вторинну сировину, що накопичується у ваших контейнерах?

Пластик ми відвозимо на підприємство на Млинівській, там вони сортують пластик за різними типами, ущільнюють його і переробляють. Змішані відходи, що потрапляють в один контейнер відвозимо на сміттєзвалище, де їх сортують на сміттєпреробному заводі, який поки що працює, як сміттєсортувальний. Також на сміттєзвалищі працює приватний підприємець, який наймає людей, що відбирають пет-пляшки зі змішаного сміття.

– Як часто наповнюються контейнери?

– Ми вивозимо контейнери для вторсировини раз у тиждень. Але, наприклад, був випадок, коли до нас зателефонувала мешканка з вулиці Князя Романа і повідомила: «Ваш контейнер для пляшок вже повний, треба забрати». Звісно, ми відразу його забрали.

Тобто люди відповідально ставляться до сортування?

– Так, люди ставляться до цього з розумінням, вони сортують сміття. Контенери свідомо заповнюються відповідним сміттям. Загалом, більшість вже розуміє, що сміття забруднює планету і намагаються зменшити свій вплив, хоча б зменшуючи кількість сміття шляхом переробки.

Приватний підприємець, співвласник пункту з прийому вторсировини на Північному Ілля Васильєв «Диво Природи»:

“Я свій перший пункт відкрив на Садових Ділянках. Просто нам з братом набридло, що все це сміття, пляшки, валяється по лісах і полях. Спочатку ми просто з братом ходили і прибирали, а потім подумали про те, що більшість з того сміття можна переробляти. Зараз я приймаю папір, картон, ПЕТ-пляшку, скляні пляшки, цупкий поліетилен, свічні огарки. Далі здаю це все оптовому покупцю, а вже він відправляє на переробку. З ПЕТ-пляшок, я знаю, роблять черепицю. Є такі маленькі установки і підприємці працюють, скло відправляється на склозавод, з паперу багато чого роблять. Середню кількість зданої  вторсировини оцінити важко, по різному буває. Але от макулатури, для прикладу, до 300 кг на тиждень здають. Основний контингент тих, хто приносить, звичайно, специфічний, але часом і прості люди приносять. Звісно, на дачах працювати простіше, ніж в місті, бо там можуть за раз принести те, що в місті збирається тиждень. Хтось прибирає дачу від мотлоху – і викидають тоді багато”.

фото 7

До того ж існує одне важливе правило, яке ви маєте виконати до того, як вкинути пляшку у контейнер – ви повинні відкрутити пробку. Пробки виготовляються з іншого виду пластику, тому збираються окремо. До того ж пляшку із закрученою пробкою важко спресувати, відповідно вона займає значно більше місця. І пробку все одно доведеться відкручувати, для цього на підприємствах з переробки змушені наймати окремий персонал, який займається винятково відкручуванням пробок з ПЕТ-пляшок  або купувати спеціальні преси з шипами. А це значно сповільнює виробничий процес та вимагає вкладання додаткових коштів.

Пробки при цьому бажано не викидати окремо, а також здавати в пункти прийому. Для прикладу, в Україні все більших обертів набуває акція по збору кришок на протези для учасників АТО. І хоча існують різні погляди на організаторів цієї акції, позитивним є те, що на проблему окремого збору кришок взагалі звернули увагу.

Є й такі, хто не викидає ПЕТ-пляшки, а вважає їх цінним ресурсом для реалізації власних ідей. І чого тільки не придумає робити з ними бурхлива фантазія окремих умільців – це і човни, і теплиці, і штори, і меблі, і підсвічники, і карнавальні костюми. За цим посиланням ви можете підглянути купу чудових (і не дуже) ідей використання пластикових пляшок та кришок від них в побуті, а в цьому – як можна використати пластикові пляшки у себе на дачі.

Сподіваємось, що наведені приклади другого життя ПЕТ-пляшки переконали вас у важливості окремого збору пластикових відходів. І тепер ви не будете кидати ПЕТ- пляшки в контейнер для загального сміття, а зробите декілька додаткових рухів для того, щоб наша планета стала хоч трохи чистішою.

Автор – Лящук Ольга.