Друге життя використаного паперу. – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Друге життя використаного паперу.

На жаль, сміття є невід’ємною частиною нашого життя. Тому ми знову повертаємось до цієї теми. У попередній статті ми говорили про те, як зменшити використання пластикових кульочків, а сьогодні поговоримо про папір. Так, саме про папір, який ми використовуємо щодня і в дуже великій кількості. Причому, мова йде не лише про ті сім’ї, де є діти (а, як відомо, одна 2-х річна дитина може з легкістю знищити цілу пачку паперу за, приблизно, 5 хвилин, поки батьки відволіклися налити собі чаю), а й про всіх тих, чия діяльність ніби то й не пов’язана із друком і писаниною.

Річ у тім, що достатньо великий відсоток паперу викидається через те, що ми не думаємо, що все це теж може бути корисним – мова йде про маленькі клаптики паперу для нотаток, про упаковку круп, сухих сніданків, ліків, тролейбусні квиточки, втулки від туалетного паперу, паперові рушники і т.д. – список можна писати на декількох сторінках. Весь цей дріб’язок потрапляє у смітник. За деякими даними, у 1 тонні побутового сміття міститься біля 20-40% паперових відходів. Проблема в тому, що, на відміну від скла, відокремити хоча б якусь частину цієї паперової маси для переробки, після того, як вона змішалася з іншим сміттям – не можливо. Тому вкрай важливо збирати макулатуру окремо.

Можливо, якщо ви будете знати, що конкретно можна зробити з макулатури, вам буде легше усвідомити важливість цього питання.

Отже, більше всього макулатури потребує виготовлення гофрованого картону, що використовується для упаковки різноманітної продукції.

Гофрований картон
Гофрований картон

Виробництво гофрованого картону є найбільшим споживачем макулатури, а основним її компонентом є старі картонні ящики й коробки З використанням макулатури також виробляють тарний картон, картон для коробок та різноманітні упаковки – коробки, картонні прокладки, пакувальні коробочки, піддони тощо.

фото3_яйця

Коробочки для яєць, що закриваються та прокладки для яєць (саме ті, з які ми вибираємо яйця під час покупки), теж виготовляють з макулатури. Ще з макулатури роблять власне папір. Наприклад, газетний. При цьому це не означає, що на ньому друкують саме газети. Газетним, зазвичай, називають тонший папір сірувато-бежевого кольору.  Його використовують для нотаток, записів та друку книг, блокнотів ну і, звісно, газет.

Все більшим попитом в Україні (у світі це давно поширено) користується папір з вторсировини для офісних потреб. Далеко не кожен раз, коли ви роздруковуєте якісь матеріали для роботи, вам необхідно робити це на білосніжному папері. Якщо це робочий документ, документи для внутрішнього користування, ви можете скористатися папером, що частково виготовлений з макулатури. Подумайте про це не лише тоді, коли поставите коробку для збору макулатури, а й коли будете замовляти нову партію паперу для  вашого офісу.

фото 4

На жаль, в Україні виробництво такого паперу не налагоджено, але придбати його у світових  виробників цілком можливо: XEROX Recycled А4 (вартість120 грн за пачку), Office Depot recycled Mondi  (75 грн за пачку), Nautilus SuperWhite Recycled Mondi (66 грн за пачку), BOGUS (64 грн за пачку).

Фото з сайту http://ofis-grup.prom.ua
Фото з сайту http://ofis-grup.prom.ua

Також, з офісного приладдя, з макулатури сировини можна придбати ручки, олівці, папки,  блокноти, папір для нотаток, лінійки. Придбати таку продукцію можна, наприклад, в таких магазинах, як http://ofis-grup.prom.ua/g539614-tovary-izgotovlennye-vtorsyrya, http://smallgreenstore.com/, http://www.a4greenoffice.kiev.ua/ та ряду інших.

фото 6

Агенція «Фарбований лис» пропонує друк фірмових логотипів або інших написів на ручках з вторсировини, друк запрошень, блокнотів, брошур, візитівок на переробленому папері або папері з вмістом макулатурної сировини http://lyst.in.ua/menu_ua.php?id_news=12

Окрім цього, з макулатури виробляють сумки, саше, конверти та багато інших подібних товарів.

фото 7 серветкиЩе одним аспектом використання макулатури можна назвати гігієнічний. Так, саме з макулатури виготовляють більшість сортів туалетного паперу, серветок та паперових рушників, одноразовий посуд. Причому використання макулатури дозволяє зменшити витрати на виробництво цих товарів, за деякими оцінками, на 30-50 %.

фото 8Дещо несподіваним виявилось, що макулатура – відмінна сировина для виготовлення теплоізоляційних матеріалів, наприклад ековати, що на 81% складається з переробленого газетного паперу. Коефіцієнт цього матеріалу становить 0,037-0,042 Вт/(м*K), він має хороші звукоізоляційні властивості, практично не містить шкідливих для людини речовин, тому може використовуватись в житлових приміщеннях.  Ековата задувається в необхідні місця сухим або вологим способом, а тому під час такого утеплення не утворюються шви і значно зменшується вірогідність утворення так званих «містків холоду».

З недоліків  ековати варто відзначити те, що з часом її теплоізолюючі властивості погіршуються, насамперед через поглинання вологи, а тому використовувати ековату варто лише в тих конструкціях, де вона буде провітрюватись та висихати, її також не можна використовувати у безпосередній близькості до димоходів, камінних труб через потенційну небезпеку її займання.

Плюсом також є той факт, що такий вид теплоізоляції виробляється в Україні. За даними сайту http://www.sng-plus.com.ua/page/ru/ekonomte-44/, вартість 1 кг ековати становить 12 грн/кг, тому при стандартній щільності утеплювача 35кг/м3 вартість утеплення 1 м3 становить 420 грн.

З макулатури також виробляють плитний тепло- і звукоізоляційний матеріал (волокнисті та полімерно-паперові плити), що використовується, як і ековату, для облицювання приміщень – як житлових, так і офісних, чи складів.

Макулатура також слугує основою для виготовлення  таких покрівельних матеріалів, як  руберойд та пергамін – це листки картону просякнуті бітомом і дьогтем та їх сумішами.

Фото з сайту http://poradumo.pp.ua/svoimu-rukamu/1443-papye-mashe-virobi.html
Фото з сайту http://poradumo.pp.ua/svoimu-rukamu/1443-papye-mashe-virobi.html

Ну а зовсім скоро підвіконня помешкань наших бабусь прикрасять стаканчики з розсадою, які теж можуть виготовлятися з макулатури.

Також варто не забувати про те, що для вас сміття – для когось цінний ресурс. Так використаний чистий папір може слугувати сировиною для чудових дитячих виробів, які не лише будуть сприяти розвитку дитячої моторики та уяви але й будуть змалечку привчати нове покоління до бережливого ставлення до природних ресурсів.  А офісний папір, текст на якому надрукований лише з однією сторони, з задоволенням приймуть, наприклад, дитячі садочки, де на його зворотній стороні діти будуть вчитися малювати та писати.

Сподіваємось, що інформація про те, які корисні речі можна зробити із сміття, хоч трохи надихнула вас на збір макулатури та уважне ставлення до того, що ми викидаємо. В м. Рівне, практично в кожному районі, в кроковій доступності є пункти прийому макулатури. І хоча ціна за неї не висока (в середньому 2,50 грн за 1 кг) – ми ж робимо це не для отримання фінансової вигоди. Якщо ж ви не маєте змоги дійти до пункту прийому, то намагайтесь викидати макулатуру не в загальний ящик для сміття і виносити її в суху погоду. Тоді обов’язково знайдуться ті, хто винесе її, разом з картонними ящиками зі смітника.

Авторка: Ольга Лящук