Баранівська ОТГ та Тростянецька міська рада заявили про ціль перейти на 100% ВДЕ до 2050 року та підписали меморандум про наміри з міжнародною організацією 350.org, яка є членом коаліції “Енергетичний перехід”. Для досягнення цілі громади планують розвивати енергоефективність бюджетних та приватних будівель, скорочувати викиди транспорту, залучати інвестиції для втілення проектів відновлюваної енергетики.
![](https://energytransition.in.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC2921-300x200.jpg)
“У Баранівській ОТГ монтується сонячна електростанція на 10 МВт. Вона ще не працює, але ми уже бачимо вигоди для громади: лише за оренду земельної ділянки інвестор щороку платитиме 1.6 млн грн. На станції працюватиме 10-12 людей у штаті, податки із їхньої заробітної плати (близько 200 000 грн) також будуть сплачуватись у місцевий бюджет. Робота СЕС посилить енергобезпеку громади та сприятиме її інвестиційно привабливому іміджу. Це один з наших перших кроків на шляху до 100 % ВДЕ”, – переконаний Анатолій Душко, голова Баранівської ОТГ.
“Наша ціль – комфортні українські міста, а також – рівні можливості для всіх жителів громади інвестувати у розвиток енергоефективності та “зелені” проекти – коментує Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу та координатор коаліції громадських організацій “Енергетичний перехід”. – Тому ми допомагаємо муніципалітетам розробляти та впроваджувати Плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату, що ведуть до зниження викидів парникових газів та 100% енергії з ВДЕ. Коаліція “Енергетичний перехід” пропонує підтримку усім зацікавленим містам у розробці стратегії переходу на безпечну відновлювану енергетику”.
Раніше про свій енергетичний перехід на 100% ВДЕ (першим у Східній Європі) заявив Житомир.
![](https://energytransition.in.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC2993-300x200.jpg)
“Щойно завершився процес розробки сценарію переходу Житомира на 100%ВДЕ до 2050 року, який ми підтримали фінансово і експертно. Над ним працювали науковці Інституту прогнозування НАН України спільно з Житомирською міською радою. Це перший подібний сценарій для міста у Східній Європі. Українські міста показують кліматичне лідерство і їх буде щороку все більше”, – говорить Світлана Романко, керуюча директорка міжнародної організації 350.org у регіоні Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія.
На сьогодні Житомир має план дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020 року, з визначеними пріоритетами та конкретними заходами, які успішно впроваджуються. Міське освітлення повністю замінюється на світлодіодне, розпочато будівництво першої комунальної сонячної електростанції та зведення першої в Україні муніципальної будівлі з нульовими викидами, у ній буде розташовуватися новий центр надання адміністративних послуг.
Над енергетичним переходом в Україні також працюють громади Львова, Кам’янця-Подільського та Чорткова, які у 2018 році підписали меморандум з 350.org та поставили ціль перейти на 100% ВДЕ до 2050 року.
![](https://energytransition.in.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC2409-300x200.jpg)
“Перехід на відновлювану енергію дозволяє робити наші міста і громади більш соціально справедливими. Оновлення енергетичної, транспортної і іншої міської інфраструктури, яке відбувається під час енергетичного переходу, відкриває шляхи для забезпечення рівних прав і можливостей для всіх, в тому числі соціально вразливих верств населення. Від переходу на ВДЕ виграють усі”, – переконана Оксана Алієва, координаторка програми «Зміни клімату і енергетична політика», Фонд ім. Г. Бьолля, Бюро Київ-Україна
Меморандум про співпрацю також підписала Асоціація малих міст України, що налічує 160 міст-учасників з усієї країни. Виконавча директорка Катерина Проценко переконана – за експертної підтримки та супроводу Асоціації до енергетичного переходу на 100% вдасться залучити більше українських громад.
Довідково:
Коаліція “Енергетичний перехід” – об’єднання громадських організацій для сприяння переходу України до ощадливого енергоспоживання та використання відновлюваних джерел енергії. До неї входять: 350.org, Екоклуб, Екодія, Хмельницький енергетичний кластер, Еколтава, Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку.