Нова довідка від Інформаційно-ресурсного центру з ядерної енергії: радіація більш шкідлива для жінок – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Нова довідка від Інформаційно-ресурсного центру з ядерної енергії: радіація більш шкідлива для жінок

Nuclear Information & Resource Service

6930 Carroll Avenue Suite 340 Takoma Park, MD 20912
301-270-6477 nirsnet@nirs.org www.nirs.org

Жінки піддаються значно вищому ризику захворювань і смерті від раку, спричиненого радіацією. Сьогодні Інформаційно-ресурсний центр з ядерної енергії (NIRS) опублікував новий довідковий документ, який доводить, що смертельні випадки захворювання на рак серед жінок зустрічаються на 50% частіше, ніж чоловіків, при отриманні однакової дози іонізуючого випромінювання. Тобто, чоловіки теж страждають від захворювань на рак і вмирають від раків, спричинених радіаційним опроміненням. Однак дані про різницю в рівні шкоди, яку зазнають чоловіки та жінки від радіації, до сьогодні не отримали належного розголосу.

Дані, що привели до цього висновку вперше були опубліковані в звіті Національної академії наук США 2006 року “BEIR VII”. Це був сьомий звіт з серії звітів про біологічні впливи іонізуючого випромінювання. Більша уразливість жінок не була головною метою цієї публікації і занепокоєння цим фактом дотепер не поширилося.

NIRS видає цей звіт в співпраці з організаціями в “гарячих точках”: в Японії (Зелена Акція), Україні (Екоклуб) і Пенсильванії, США (Three Mile Island Alert). Англійську версію документу розміщено на сторінці http://www.nirs.org/radiation/radhealth/radiationwomen.pdf, українську: http://ecoclubrivne.org/files/radiationharmtowomen-ukr-tm.pdf

NIRS привертає увагу до цих даних тому, що люди, які живуть біля ядерних установок зазнають постійного впливу радіації, що регулярно викидається в повітря, воду і ґрунт навіть за умов безаварійної роботи. Ті ж, які живуть в зонах радіологічних катастроф, включно з Три Майд Айленд, Чорнобилем і Фукусімою, підлягають набагато більшому ризику.

“Ці дані приголомшуючі. Факт того, що на них не було зроблено наголосу самою ж Академією наук – шокуючий. Дані вказують на послідовну на 50% вищу ймовірність захворіти та померти від раку серед жінок, ніж чоловіків. Диспропорційний вплив такого рівня вражає! Потрібно робити більше досліджень і здійснювати кроки для захисту найбільш вразливих”, сказала Мері Олсон, штатний біолог NIRS, яка і підготувала видану сьогодні довідку. “Давайте уточнимо: радіація спричиняє захворюваність та смерті від раку серед чоловіків, але той самий рівень опромінення завдає більшої шкоди жінкам. Принцип обережності диктує, що спочатку потрібно захищатись, а лише тоді – вивчати.”

Добре відомо, що діти найбільш вразливі до впливу радіації. Радіація завдає більшої шкоди дітям тому, що: по-перше, менша маса тіла отримує більшу дозу від того ж рівня радіації; по-друге, під час швидкого ділення клітин у зростаючому молодому організмі ДНК більш вразливе до пошкоджень від радіації. “Відкриття того, що жінки більш вразливі ніж чоловіки, потребує подальшого вивчення”, сказала п. Олсон. “Маса тіла жінок може бути фактором, однак ми також знаємо, що репродуктивні тканини дуже чутливі до радіації. Жінки мають більший відсоток цих тканин, ніж чоловіки. Дані Національної академії наук також обмежені, вони враховують лише зовнішні джерела радіації. Однак щоб описати реальну ситуацію, потрібно враховувати і внутрішнє опромінення.”

“30 березня 1979 року, коли відбулася аварія на Три Майл Айленд, губернатор Річард Торнбург рекомендував евакуацію всіх дітей дошкільного віку та вагітних жінок в радіусі 5 миль навколо станції. Зібрані з тих пір дані про аварію вказують на значний несприятливий вплив радіації на здоров’я жінок і дітей”, сказав Ерік Епштейн, голова організації Three Mile Island Alert.

“Ця інформація надходить в дуже вирішальний момент для Фукусіми. Зараз ми маємо величезну кількість молодих жінок з дітьми, які намагаються виїхати з цієї території, але не можуть собі цього дозволити фінансово. Найбільш вразливі категорії населення – вагітні жінки, діти і жінки загалом – знаходяться у пастці, бо японський уряд не надає їм ніякої фінансової компенсації”, сказала Айлін Міоко Сміт з організації Зелена Акція в Кіото, Японії.

“Незважаючи на катастрофічні наслідки аварії в Чорнобилі, при оцінці впливу запроектної аварії на планованих 3 і 4 блоках Хмельницької АЕС наслідки применшені принаймні у 10 разів. Так, там говориться, що найбільшої шкоди від такої аварії буде завдано через необхідність видалення певної кількості молока, отриманого від корів на забрудненій ділянці. Вплив від АЕС на життя та здоров’я людей, а тим паче, жінок та дітей, фактично проігноровано. Однак, як видно з опублікованих досліджень, наслідки для жінок ще серйозніші, ніж вважалося раніше. Такі результати обов’язково повинні бути включені в Оцінку впливу на навколишнє середовище проекту ХАЕС 3,4” сказав Андрій Мартинюк із Екоклубу, м. Рівне.

“Це не “жіноча проблема”, чоловіки теж повинні бути здоровими”, сказала п. Олсон. “Однак я дуже занепокоєна тим, щоб жінки мали право знати, мали право оборонити себе і право на однакову охорону з боку закону. У випадку з іонізуючою радіацією, це не означає однакові регуляторні рівні для всіх.”

Контакти:
Ольга Лящук
м. Рівне, вул. Лісовської 5
тел/факс +38 (0362) 26 78 91
Для листів: Рівне, 33023 а/с 73
E-mail: office@ecoclubrivne.org