Чого вартує опалення шкіл Рівненщини? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чого вартує опалення шкіл Рівненщини?

Представники громадської організації «Екоклуб» привертають увагу рівненської влади до проблем неналежного обліку витрат енергоресурсів, адже лише завдяки обліку можна дізнатися про реальний стан витрат енергоресурсів та енергоспоживання. Це є першим кроком до економії бюджетних коштів за рахунок енергоефективності.

4 грудня 2012 року Рівненська громадська організація «Екоклуб» презентувала власне дослідження стану енергоефективності у бюджетній сфері Рівненської області. Результати дослідження показують, що Рівненська область суттєво відстає у питаннях енергоефективності та безпосередньо у обліку витрат енергоресурсів навіть від сусідньої Волинської області. Стан обліку витрат енергоресурсів досліджено на прикладі шкіл області. Усі первинні дані дослідження отримані на основі офіційної інформації, яку протягом трьох місяців збирали та аналізували «екоклубівці».

Приблизно половина досліджених установ мають прийнятний рівень енергоефективності. Завищене споживання палива має місце у 203 установах, а споживання 20 з них є критично високим. Виявлені також і занижені показники: 70 установ мають настільки низьке теплоспоживання, що його можна досягти лише за рахунок впровадження найсучасніших енергоефективних заходів. Іншою причиною такого низького споживання може бути переривчастий режим роботи цих установ або порушення санітарних нормативів опалення.

Загалом було проаналізовано дані з 534 освітніх установ, серед яких 17 дитячих садочків, а решта – загальноосвітні школи, ліцеї та гімназії. Найбільша кількість шкіл в області опалюється автономними котельнями на газу. Хоча дешевшим виявляється використання місцевого палива, такого як торфобрикет та дрова. Заміна газового котла на твердопаливний у шкільній котельні у середньому окупиться менше ніж за два роки.

«Менше усього хочеться, щоб економили за рахунок здоров’я дітей, які змушені перебувати у приміщеннях, опалення яких не відповідає нормативам, – відзначив координатор «Екоклубу» з питань енергозбереження Ілля Єременко. – Впровадження єдиної прозорої та зрозумілої системи обліку енергоспоживання в бюджетних установах є обов’язковою передумовою подальшої роботи з підвищення енергоефективності. Сподіваємось, що наше дослідження допоможе місцевій владі зробити це якнайшвидше. З енергозбереженням так: чим раніше почнеш, тим більше зекономиш!»

Про позитивний досвід запровадження системи енергомоніторингу серед комунальних закладів міста розповів Дмитро Сакалюк із Славутського міськвиконкому. «Впроваджена у Славуті система викликала неабиякий інтерес і зараз впроваджується у м.Хмельницькому, інших містах України, Білорусі і Молдови, – зауважив пан Сакалюк. – Це і не дивно: не вимагаючи ніяких затрат, впровадження системи тільки за рахунок оптимізації адміністрування комунальних закладів дозволяє економити 1,5-3% енергоносіїв, що для багатомільйонних бюджетів міст є суттєвим». Але чи не основним завданням проведення енергомоніторингу розробники системи вважають можливість виконавчої влади оперативно планувати заходи із енергозбереження.

Позитивний досвід є і на сусідній Волині. Так, у Волинській області розроблено детальну програму підвищення енергоефективності, впроваджено дієву та прозору систему обліку енергоресурсів, а бюджет обласної програми енергоефективності в 100 разів вищий, ніж бюджет аналогічної програми в Рівненській області. Усі ці та інші приклади проаналізовані у дослідженні «Облік енергоресурсів у Рівненській області:чому не рахуємо?» як позитивна практика місцевої влади в інтересах енергозбереження з метою обміну досвідом у впровадженні подібних практик у Рівненській області.

Завантажити презентацію дослідження (1 мб)
Завантажити публікацію "Облік енергоресурсів у Рівненській області" (20308 downloads ) Завантажити презентацію системи “Енергобаланс” (2 мб)

Контактна особа:
Ілля Єременко
координатор з питань енергозбереження
Рівненська громадська організація «Екоклуб»
illia@ecoclubrivne.org
0634835122