“Злиття”: історія створення приміського парку в Празі (Чехія) – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

“Злиття”: історія створення приміського парку в Празі (Чехія)

“Злиття”: історія створення приміського парку в Празі (Чехія)

У рамках інформаційної кампанії про зміни кліматуЕкоклуб ділиться прикладами заходів з адаптації, що були втілені та показали свою ефективність у різних країнах світу. Якщо ви маєте такі українські або закордонні успішні приклади, поділіться з нами та ми розповімо про них нашим читачам.

Прага – найбільше місто Чеської Республіки, має близько 1,3 млн жителів. Місто має розвинену зелену та блакитну інфраструктуру. Багате біорізноманіття міста зосереджене в основному в найважливіших парках, пов’язаних між собою зеленими коридорами.

Мета створення парку:

Відродження міста через природні рішення, багатофункціональне управління вододілом на основі природних рішень, відновлення екосистем та їх функцій, покращення управління ризиками та стійкості міст до зміни клімату.

Головна ідея проєкту є «Злиття» (Soutok чеською мовою) у тому, що парк планували облаштувати в місці, де зливаються дві дуже важливі річки для столиці Чеської республіки – Бероунка та Влтава. Метафорично злиття означає також зв’язок і спільні цілі мешканців, клубів, державних адміністрацій та всіх зацікавлених сторін з різними інтересами.

Під парк виділили понад 1 300 гектарів природних та сільськогосподарських екосистем, які мають великий потенціал для рекреаційного використання.

Чехи намагалися створити умови для формування навколо прибережних зон річок ландшафтів, багатих природним біотопним різноманіттям, які водночас були би прохідними приміськими територіями, а поруч була змога вести сільське господарство, проводити господарську та спортивну діяльність. Тож мета проєкту – досягнути гармонії між підтримуваними природними процесами, економічними інтересами та діяльністю відвідувачів.

Необхідність адаптації та переваги, які отримує місто:

· Кращий захист та відновлення прибережних екосистем необхідне для зменшення частоти та інтенсивності повеней та водночас зниження ризику засухи.

· Збільшення якості та кількості зеленої та блакитної інфраструктури сприятиме зниженню температури в приміських територіях та пом’якшить наслідки зміни клімату.

· Збільшення кількості зелених насаджень, доступних для мешканців, і збереження біорізноманіття.

Додатково:

· Економічні переваги: створення зелених робочих місць, пов’язаних із будівництвом та обслуговуванням парку.

· Соціальні переваги: підвищення соціальної взаємодії, краще самопочуття для населення.

Де реалізовано:

Парк облаштували у передмісті на південному заході Праги (райони Прага 12, Радотін, Ліпенце, міста Черношице, Збраслав і Велька Чухле). Його межі визначають прибережні зони річок Бероунка та Влтава. Іншу лінію тримає невелика, але багата біорізноманіттям і біотопами річка Липанська.

Хто впроваджував:

Празький інститут планування та розвитку (IPR Praha), адміністрація та влада міста Праги, Агентство охорони природи Чеської Республіки, Управління вододілу Влтави.

Етапи впровадження:

1. Інституалізація управління парком:

· 1.1. Дослідити та запровадити нові форми для управління парком;

· 1.2. Скласти план управління парком;

· 1.3. Забезпечити юридичну визначеність для цього типу парку.

2. Виготовлення документації із землеустрою:

· 2.1. Дослідження ревіталізації річки та створення нових природних водойм;

· 2.3. Територіально-планувальне дослідження місцевості;

· 2.4. Ландшафтний генеральний план парку.

3. Негайне покращення поточного середовища:

· 3.1. Забезпечити координацію інших проєктів на території парку;

· 3.2 Провести невідкладні будівельні заходи для підтримки відпочинку на території парку.

Дії:

У 2012 році Чеська Республіка стала партнером проекту Interreg Periurban Parks Project, який об’єднує 14 партнерів з 11 країн ЄС. Усі ці партнери мали досвід та компетенції в управлінні приміськими парками.

У 2015 році місцеві муніципалітети підписали Меморандум про співпрацю для розвитку та майбутнього використання зони “Злиття”. Створено платформу SPOLEČNE NA SOUTOKU (“Разом на злиття”). Місцеві зацікавлені сторони разом із керівником проєкту Празьким інститутом планування та розвитку (IPR PRAHA) створили каталог із понад 30 проєктами у цьому районі, а також концептуальний план екосистемних послуг.

Постановою Празької міської ради у 2015 році було прийнято проект CONFLUENCE.

У 2016 році в Празі відбулася Міжнародна конференція та семінар TOGETHER AT CONFLUENCE за участю доповідачів з інших європейських приміських парків.

У 2017 році IPR PRAHA організував два спільні семінари та конференцію TOGETHER AT CONFLUENCE.

2018 року IPR Praha підготувала та обговорила із зацікавленими сторонами План дій щодо створення парку “Злиття” та розпочала створення спільної організації, яка б об’єднала муніципалітети та інші ключові зацікавлені сторони в юридичну особу Confluence Association.

Потенційні впливи/вигоди:

Наявність приміського парку розвиватиме великий потенціал збереження природних цінностей, підвищить різноманітність місцевих біотопів і сприятиме скоординованому і сталому управлінню територією, у якій мають різні зацікавлення муніципалітет та приватні структури.

Відтворюваність результату:

Проєкт є інноваційним для чеської практики планування, але найважливішим є пошук балансу між різними інтересами в одній області (сільських та міських жителів, підприємців) у цьому районі. Проєкт тестує нові методи природоохоронних рішень та підходи, які можна використовувати в інших районах Праги і не лише для відродження приміського ландшафту та пом’якшення наслідків зміни клімату.

Уроки, які важливо врахувати:

· Потрібна співпраця між різними суб’єктами та організаціями в приміському ландшафті.

· Прозорий та відкритий підхід до залучення місцевих жителів та зацікавлених сторін.

· Ревіталізація колишніх полів для громадського використання.

· Включення до ландшафтного планування цінних ділянок біотопів.

· Креативні та прості ідеї легко й швидко реалізуються та підвищують сприйняття проєкту.

· Важливість пошуку гармонії, взаємодії та балансу природних рішень для приміського ландшафту.

Джерело фінансування:

· Hlavní město Praha (місто Прага)

Контакти:

Керівник проєкту:

Інж. арх. Zdeněk Ent

Т: +420 236 004 598 Електронна пошта: ent@ipr.praha.eu soutokinfo@ipr.praha.eu

Веб-сайт: http://www.iprpraha.cz/soutok

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.