Прес-реліз: Екологи вимагають у Президента не підписувати неправомірний закон про спорудження блоків №3 та 4 на Хмельницькій АЕС – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Прес-реліз: Екологи вимагають у Президента не підписувати неправомірний закон про спорудження блоків №3 та 4 на Хмельницькій АЕС

Екологи вимагають у Президента не підписувати неправомірний закон про спорудження блоків №3 та 4 на Хмельницькій АЕС

Однією з останніх законотворчих потуг Верховної Ради шостого скликання стало прийняття 6 вересня Закону «Про спорудження 3 і 4 енергоблоків на Хмельницькій АЕС». На додачу до багатьох природоохоронних, технічних та економічних недоліків проекту, цей Закон був прийнятий з порушеннями чинного законодавства.

Закон України “Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів …” вимагає висновок державної екологічної експертизи. Але цей документ не поданий разом з законопроектом та ніколи до цього не оприлюднювався. Цей же Закон вимагає отримувати погодження на розміщення ядерних об’єктів від органів місцевого самоврядування. У регіоні Хмельницької АЕС відразу кілька місцевих рад не погодили розміщення нових блоків. Більше того, під час інформаційного туру, який відбувся цією весною, зібрано більше 3000 підписів проти розвитку атомної енергетики (кожен файл більше 20мб: підписи з туру навколо ХАЕС, навколо РАЕС, навколо ЮАЕС)

Крім національного законодавства, прийняття законопроекту порушило і вимоги міжнародної Конвенції «Про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті». Названа Конвенція вимагає проводити консультації з сусідніми країнами, які можуть зазнати впливу у наслідок реалізації проекту. Хоча Уряд України ініціював процедуру консультацій із зачепленими країнами щодо можливого транскордонного впливу проекту будівництва енергоблоків № 3 та №4 Хмельницької АЕС, але належним чином не провів консультації з зачепленими країнами, які визнали, що проект може негативно вплинути на їх територію і почали двосторонні консультації.

Голова ради ММГО Екоклуб, Мартинюк Андрій зазначає: «При прийнятті вкрай сумнівного законопроекту зі спорудження блоків №3 та 4 Хмельницької АЕС було грубо порушено відразу кілька норм чинного законодавства. Так, не було виконано державної екологічної експертизи, а кілька місцевих органів самоврядування не погодились з розміщенням блоків у себе під боком. Консультації з сусідніми країнами щодо можливого впливу на їх територію розпочались, але так ніколи не були завершені. Тому ми дуже сподіваємось, що Президент України підтримає вимогу забезпечити неухильне виконання всіх нормативно-правових актів та застосує право вето щодо закону про спорудження ХАЕС 3,4».

Більше про проект спорудження блоків №3,4 на Хмельницькій АЕС можна дізнатись тут:

Стаття Андрія Мартинюка «Нові блоки на старий лад»

Критика Техніко-економічного обґрунтування будівництва

Відкритий лист Президенту України від НЕЦУ

Звернення до Президента України від Екоклубу

ММГО «Екоклуб»
Андрій Мартинюк
тел/факс +38 0362 267891
електронна пошта: office@ecoclubrivne.org
www.ecoclubrivne.org