Удар по ядерній енергетиці – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Удар по ядерній енергетиці

Удар по ядерній енергетиці
прес-реліз

Учора, 24 жовтня 2012 року, представники Екоклубу передали звернення Віталію Кличку, яким привернули увагу до небезпечного проекту будівництва енергоблоків №3,4 Хмельницької атомної електростанції (ХАЕС). Це відбулося під час агітаційного виступу лідера партії «УДАР» в м. Рівне.

Екологічні активісти сподіваються, що політик зверне увагу на проблеми реалізації проекту ХАЕС 3,4, а саме: його небезпечність, економічну недоцільність, посилення енергетичної залежності України та порушення права людей на безпечне довкілля.

До політиків екологи вирішили звернутися у зв’язку з суттєвими порушеннями, які були допущені при прийнятті Закону України № 5217-VI «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції».

Так, не було виконано державної екологічної експертизи відповідно до вимог чинного законодавства. Розміщення енергоблоків № 3,4 ХАЕС погоджено не у всіх адміністративно-територіальних одиницях регіону, що порушує права територіальних громад, які виступили проти такого будівництва у себе під боком. Україною не дотримано вимог Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо), чим створено передумови для можливості оскарження зацікавленими сторонами відповідних порушень на міжнародному рівні.

Координатор Екоклубу з енергозбереження Ілля Єременко зазначив: «Україна вже має встановлені надлишкові енергетичні потужності та колосальний потенціал енергозбереження, розвиток якого буде неможливий паралельно з будівництвом нових енергоблоків. Крім того, створюються додаткові ризики для населення, пов’язані з продовженням терміну роботи старих блоків, на виведення з експлуатації який немає коштів».
«Будівництво енергоблоків № 3,4 ХАЕС знизить енергетичну безпеку України, поглибивши залежність від єдиного постачальника ядерного палива – Росії. Більше того, нові блоки будуть профінансовані за кошти російського кредиту Україні, який потім доведеться повертати за рахунок платників податків» – зазначає Тарас Грицюк, координатор проектів Екоклубу. «Численні дослідження доводять небезпеку для здоров’я населення навіть безаварійно працюючих АЕС, а аварії спричиняють надзвичайно велику шкоду для життя та здоров’я людей та довкілля» – завершує Тарас.

«Верховна Рада України нового скликання повинна зрозуміти усі проблеми, пов’язані із санкціонуванням будівництва ХАЕС 3,4, та скасувати нелегітимне рішення своїх попередників» – говорить Оксана Майборода, юрист Екоклубу.

Нажаль, особисто з паном Віталієм активістам не вдалося зустрітися, але лист звернення люб’язно погодилася передати керівник рівненського обласного виборчого штабу «Удар» Куривчак Наталія Петрівна.

Текст звернення

Контактна особа:
Майборода Оксана
office@ecoclubrivne.org,
тел. 067 363 62 26