Учасники тренінгу з теплоізоляції утеплюють власні будинки екологічно та дешево! – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Учасники тренінгу з теплоізоляції утеплюють власні будинки екологічно та дешево!

З 24 по 28 вересня у смт. Маневичі Волинської області відбувся тренінг з утеплення будинків природними матеріалами. Загалом у тренінгу взяли участь 17 чоловік з Маневицького району Волинської області та Татарбунарського району Одеської області. Організатором тренінгу виступила громадська організація Екоклуб з м. Рівне, а сам захід відбувався в рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно». Теоретичне та практичне навчання проводили досвідчені тренери: спеціаліст міжнародної організації GERES Марк Гласс з Франції та Андрій Мартинюк і Ілля Єременко з Рівненської громадської організації «Екоклуб».

Під час тренінгу учасники освоїли різні технології утеплення будинку природними матеріалами, а також технологію відновлення дерев’яних вікон. Під керівництвом тренерів учасники утеплили 2 вікна у місцевій школі та приватний будинок у селі Копилля, що дало можливість учасникам на практиці оцінити переваги натуральних утеплювачів та простоту і дешевизну технологій.

Запропонована на тренінгу технологія утеплення вікон походить зі Швеції. Вона пристосована Екоклубом до наших умов та випробувана на більше 20 об’єктах соціальної сфери. У середньому 15-30% тепла втрачається через вікна. Замість встановлення дорогих металопластикових вікон, можна дешево та легко утеплити вживані дерев’яні. Наприклад, ціна матеріалів для утеплення й ремонту одного шкільного вікна може складати від 60 до 200 грн. в залежності від його стану. У випадку теплоізоляції вікон, в котрих є щілини більше 3-5 мм, розбиті чи нещільні скла, поламані шпінгалети і т.д. економія може сягати 30-50%. Суть технології полягає у заповненні простору між коробкою та рамою вікна спеціальною силіконовою стрічкою. Дана технологія детально описана в посібнику, який отримали учасники тренінгу, та у презентації.

Сучасний ринок утеплювачів насичений штучними матеріалами, вони широко розрекламовані як найкращі рішення. Але основна перевага штучних матеріалів – простота їх встановлення. Нажаль, дуже часто вони є небезпечними для здоров’я і довкілля. Головною перевагою природних матеріалів перед штучними, звісно, є їх безпека для здоров’я та природи. Але крім неї є і практична вигода: більшість природних матеріалів, на відміну від штучних, стійкі до багаторазового намокання/висихання. Наприклад, змокла мінеральна вата назавжди зменшується в об’ємі. Природні утеплювачі здатні добре виводити вологу з приміщення, тому не доведеться думати про додаткову вентиляцію. Порівняльну таблицю природних та штучних матеріалів можна завантажити за посиланням. Посібник по теорії і практиці утеплення, розроблений міжнародною організацією GERES, можна завантажити тут

В будинку, який утеплили учасники під час практичної частини тренінгу, представлено різні методи утеплення натуральними матеріалами:

  1. Утеплення перекриття горища з використанням глини та соломи. Соломою зазвичай утеплюють ділянки горища, які не використовують мешканці будинку, оскільки таке утеплення може зруйнуватися, якщо по ньому ходити чи використовувати у інші способи.. Зверху шар соломи товщиною 40 см перекритий глиною, змішаною з піском. Товщина шару теплоізоляції (в даному випадку – соломи) залежить від властивостей матеріалу. Наприклад, стружка та/або очерет – кращі теплоізолятори ніж солома, тому їх потрібно менше для такого ж ефекту утеплення. Але солома – це дешевий та доступний матеріал.
  2. Утеплення перекриття горища дошками. Якщо горище будинку буде активно використовуватись, солом’яна ізоляції може бути пошкоджена. В такому разі з дощок роблять утеплену підлогу. На підлозі горища закріплюють несучі бруски, між ними засипається утеплювач та зверху кріпиться накриття з дощок. Але деревина дорога і для економії в такий спосіб можна утеплити лише місця проходів по горищу. Решту площі горища можна утеплити соломою та глиною.
  3. Утеплення даху соломою зсередини. На крокви прибивається короб, виготовлений із дощок. В утепленому будинку короб заповнений також соломою, але можна використовувати і інші утеплювачі. Щоб уникнути високої вологості, між самим дахом та утеплювачем потрібно лишати 4-6 см вільного простору. Також, будь-які теплоізоляційні матеріали, встановлені під дахом, повинні бути захищені гідроізоляцією. Таке утеплення даху дозволяє використовувати горище як додаткове приміщення.

Після завершення тренінгу учасники утеплять власні будинки з використанням набутих знань та проведуть моніторинг витрат на опалення будинків, за результатами якого буде визначено економію сімейного бюджету за рахунок утеплення.

Тренінг з утеплення будинків організовано за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно», який здійснює Міжнародна організація «Жінки в Європі за спільне майбутнє» спільно з партнерами.

Контакти:

Ілля Єременко
координатор з енергозбереження
0634835122
illia@ecoclubrivne.org

Оксана Майборода
координатор проекту «Увімкни сонце – живи комфортно»
067 363 62 26
office@ecoclubrivne.org