Села Молдови процвітають завдяки відновленню водойм – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Села Молдови процвітають завдяки відновленню водойм

Села Молдови процвітають завдяки відновленню водойм

У рамках інформаційної кампанії про зміни кліматуЕкоклуб ділиться прикладами заходів з адаптації, що були втілені та показали свою ефективність у різних країнах світу. Якщо ви маєте такі українські або закордонні успішні приклади, поділіться з нами та ми розповімо про них нашим читачам.

Наріжним каменем молдовської економіки є сільське господарство. Нині молдовські аграрії стикаються зі стрімким виснаженням водних ресурсів. У далекостроковій перспективі це становить велику небезпеку для здоров’я населення, захищеності екосистем та економічного добробуту.

Щоб запобігти майбутньому скороченню водних ресурсів, уряд Молдови за підтримки ПРООН та уряду Австрії ініціював проєкт «Підтримка плану Молдови з адаптації до змін клімату». Цей проєкт розрахований на середньо- та довгострокову перспективу.

Проєкт стосується сфер енергетики, сільського та водогосподарства та має на меті підвищити ефективність економічного планування. Щодо водного сектору проєкт визначає шість пріоритетних районів у Молдові, у які спрямовують малі гранти для місцевих адміністрацій. Ці гранти покликані допомогти адаптуватись до змін на місцях.

Віктор Бурковскі, власник і керівник великої овочевої ферми на півночі Молдови:

«Посуха є кліматичним ризиком, який викликає особливе занепокоєння як для мене, так і для всіх фермерів у Молдові. Велика частина опадів у вигляді дощу втрачається через випаровування або стікає в річки перед використанням. Тому важливо керувати кількістю опадів завдяки їх уловлюванню у водойми та використання у сільськогосподарському виробництві, зокрема, для зрошення польових та закритих овочевих культур, вирощування персиків та абрикосів».

Способи реалізації

Завдяки малим грантам, запустили два пілотні проєкти з відновлення водойм. У Синжерейському районі на півночі країни, щоб відновлювати запаси підземних вод, використовують талу та дощову воду. Це дозволяє стабільно зрошувати сільськогосподарські культури, навіть під час спеки та засухи. Проєкт ефективно забезпечує водними ресурсами понад 3 500 жителів села Циплешть.

У Каларашському районі в центральній Молдові відновлені водойми використовують для зрошення 6 гектарів овочевих полів та 14,5 гектарів тепличних площ. Поля та теплиці під’єднані до акведука*, що забезпечує їх водою за технологіями крапельного та дощового зрошення. Для 800 жителів села Буда ця вода є безцінною.

Результати

Проєкти забезпечили сільськогосподарські угіддя належною іригацією, зменшили ерозію ґрунту, і загалом підвищили ефективність праці. Повний успіх пілотних проєктів планують розвивати, подібні програми реалізовуватимуть по всій Молдові. Цей кейс демонструє важливість водного менеджменту в умовах змін клімату. Ці нові заходи допоможуть захистити життєво важливий аграрний сектор Молдови та забезпечать процвітання бізнесу та громад.

Валеріу Агапіе, керівник селянського господарства Раду Агапі в селі Буда Каларашського району:

«Деякий час тому наш приватний бізнес був під загрозою через несприятливі кліматичні умови – зокрема посуху – і ми відчайдушно шукали рішення.Тепер, після будівництва водосховища, яке дозволить збирати та зберігати дощову воду та забезпечити зручне та надійне водопостачання, ми будуємо плани на виробництво цього року та на наступні роки. Проект допоміг зберегти бізнес і добробут нашої громади».

За результатами пілотного проекту розробляють плани щодо розширення використання подібних технологій у сільських громадах по всій Молдові. Розширення проектів управління водними ресурсами є ефективним способом зниження кліматичної вразливості та забезпечення продовольчої безпеки сільських громад та всієї країни. Ці нові заходи допоможуть захистити життєво важливий аграрний сектор Молдови та забезпечать процвітання бізнесу та громад.

Вивчені уроки

Управління водними ресурсами є важливою частиною комплексної стратегії адаптації до мінливого клімату в Молдові. Невелика інфраструктура збирання може сприяти забезпеченню доступності води для рослинництва влітку, коли невелика кількість опадів зазвичай дуже інтенсивна протягом коротких періодів, але не існує під час сезонних посушливих періодів і посух.

Основні моменти проекту

Проект, який підтримує ПРООН, працює в сільському господарстві, енергетичному та водному секторах, щоб сприяти більш ефективному плануванню та бюджету для адаптації до зміни клімату.

Завдяки відновленню водосховищ у двох віддалених районах зрошення є життєздатним, ерозія ґрунту зменшується, а врожайність сільського господарства зростає.

Реконструйовані водойми допоможуть збільшити врожай овочів у двох сільських районах на 30-40 %.

Проект спрямований на підвищення прибутковості та конкурентоспроможності 1 602 фермерських домогосподарств, зниження рівня бідності та підвищення рівня життя цих сільських громад Молдови.

59 чоловіків і 11 жінок пройшли навчання для підвищення обізнаності про ризики зміни клімату.

*Акведук – споруда для подачі води до населених пунктів або зрошувальних полів з вищого місця, у вузькому сенсі – міст чи естакада з водоводом (трубою чи каналом) для переведення трубопроводів або каналів через балки, річки та дороги. 

Джерело статті

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.