Вода – мабуть, один з найголовніших скарбів нашої планети. Банальний факт – без води неможливе життя. Багато містян додадуть – без водопровідної води – неможливе життя. Адже міському жителю уявити похід до колодязя для того, що б хоча б вмитися – це вже ціла пригода. Напевне, саме з-за цього люди з водопроводом менш схильні думати про збереження води, ніж ті, кому приходиться носити її відрами. Після того, як дістанеш пару відер з колодязя – не будеш лити воду не думаючи. Тому наша стаття сьогодні більш орієнтована на щасливих власників водопровідної мережи. Їх щастя захмарюється лише раз на місяця, коли вони отримують рахунки на воду. А ми спробуємо трошки допомогти їм розігнати хмаринки.
Отже, як писали у відомій рекламі «Ранок починається не з кави». Ми прокидаємося і йдемо в туалет. В туалеті все зрозуміло – унітаз і бачок. Чи можна тут зекономити воду? Можна!
Змініть бачок на більш сучасний – з двома кнопками спуску води. Для маленьких справ – спускається менша кількість води, для великих – більша. Об’єм бачків різний, залежить від моделі, але в середньому – 6-8 літрів. Отже при «половинному» спусканні води ви можете зекономити 3-4 літри води.
Можна, просто покласти цеглину або пляшку з водою в середину бачка, що б зменшити його об’єм. Але тоді доведеться, у разі необхідності, спускати воду декілька разів.
І, звісно, необхідно слідкувати за тим, що б бачок не пропускав воду. Якщо вода постійно підтікає навіть дуже тонкою цівочкою, то втрати води можуть бути досить великими – до 100 літрів води на добу! Буває, що цівочка води, що витікає з бачка така маленька, шо її неможливо помітити. Тому проведіть експеримент – покладіть на ніч у бачок таблетку очищаючого засобу, який фарбує воду у синій колір. А зранку перевірте – якщо вода в унітазі набула голубого відтінку – значіть вода підтікає. І усуньте підтікання негайно!
Існують і зовсім радикальні рішення. Все більшої популярності, особливо в Європейських країнах, набувають унітази із вбудованою в бачок раковиною для миття рук. Тоді вода, яка витрачається для миття рук збирається в бачку і потім використовується для змивання унітазу. Якщо води не вистачає – то бачок набере її з водопроводу. Це зручно і з точки зору гігієни – не треба нікуди йти для того, що б помити руки, все відбувається в одному приміщенні.
Але поки що в нас придбати такий комплект доволі складно, а тому підемо до ванної кімнати.
І тут першим ділом звернемо увагу на змішувачі. Най економнішим варіантом є кульковий змішувач з важелем. Головна його відмінність від звичного нам крана в тому, що коли ви добавляєте, наприклад, гарячу воду, і повертаєте важіль, то він перекриває подачу холодної води на такий же об’єм , на який ви додали гарячої. А у разі використання звичайного крана ви просто збільшуєте кількість води, що виливається з крану.
Зверніть увагу чи у вас встановлені аератори на кранах. Це пристрій, який змішує воду з повітрям, виглядає як невелика насадка на кран і придбати його можна в сантехнічних магазинах. В залежності від моделі він дозволяє економити 10-40% води з-за того, що підтримують хороший напір води, не витрачаючи її додаткового об’єму . На душі він теж має бути встановлений.
А тепер поговоримо про заходи з економії води, які взагалі не вимагають від вас вкладання будь-яких коштів. Вони прості.
Виключайте воду, коли чистите зуби. Наберіть воду у стакан, адже за 3 хвилини з крану може витікати до 50 літрів води. І так само виключайте воду під час гоління та інших косметичних процедур.
Кожна ванна має свій об’єм але, в середньому, звичайна ванна має об’єм від 140 до 250 літрів. Подумайте, чи варто кожного разу витрачати біля 200 літрів води, якщо можна помитися під душем – і витратити, приблизно, в два рази менше? Особливо, якщо не забувати виключати воду коли ви намилюєтесь або миєте голову або наносите скраб. Але, якщо ви хочете розслабитись, прогрітися і провести у воді довший час – тоді економніше буде набрати ванну.
Після водних процедур – підемо снідати на кухню. Ми вже пам’ятаємо про крани – вони справні, з кульковим змішувачем та аератором.
Ставимо чайник, щоб випити чаю і наливаємо лише потрібну нам кількість води, не більше! Це дозволить нам зекономити не лише воду але й електроенергію.
Помиємо собі фруктів на сніданок то їх краще мити не під проточною водою, а у мисці. І перед споживанням сполоснути кип’яченою водою.
В мисці також варто мити посуд – мити її під струменем води марнотратство! Якщо маєте можливість – закривайте стік для води у раковині – та мийте посуд в ній. За хвилину відкритого крану можна втратити 5-25 літрів води, а в мисці – 3-4 літри. А от споліскувати посуд варто під проточною водою. Просто робіть це швидкими рухами і не вмикаючи сильного напору.
Найкраще ж з миттям посуду та економією води впорається посудомийна машина. Її перевага полягає в тому, що вода для мийки циркулює в середині самої машини, а не весь час зливається –набирається.
Ми виміряли використання води та електрики у двох посудомийних машинах:
ELECTROLUX ESF 2300 OW це компактна посудомийна машина розрахована на 6 комплектів посуду. Для того щоб помити посуд вона витрачає 9 літрів води та 0,3 кВт електроенергії на весь цикл миття.
Друга машина більшого розміру – BEKO DFS 2531. Вона розрахована на 10 комплектів посуду. Для того щоб помити посуд вона витрачає 13 літрів води та 1 кВт електроенергії на весь цикл миття. А при митті посуду руками я витратила таку ж кількість води лише для того, що б помити 9 тарілок! Вигода – очевидна, навіть, якщо не враховувати, витрачений на миття посуду руками час.
Але під час користування посудомийкою варто пам’ятати, що найбільш ефективно вона буде працювати при повному завантаженню. Отже не вмикайте посудомийку, коли там лише кілька тарілок. Складіть посуд і після сніданку і після обіду, а лише тоді вмикайте. Щоб на тарілках не засихали залишки їжі можна скористатися режимом «ополіскування» який є в кожній посудомийці. Витрати води в такому режимі становлять 2-3 літра, а електроенергії 0,1 кВт.
Вас можуть налякати деякі поради, адже вони вимагають зміни деяких наших звичок. Не лякайтесь! Психологи стверджують, що для напрацювання нової звички людині потрібно біля 3-х тижнів. Порахуйте скільки води ви можете потенційно зекономити за цей час – і розпочніть боротьбу з водним марнотратством.
Вас також має зігрівати думка про те, що дбайливе ставлення до води – це ваш внесок у збереження природних ресурсів для ваших дітей та майбутніх поколінь!
Авторка – Ольга Лящук
Інші статті авторки: