Екоклуб закликає не зривати першоцвіти – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Екоклуб закликає не зривати першоцвіти

Екоклуб закликає не зривати першоцвіти

Із настанням весни на базарах Рівного почали продавати першоцвіти, що занесені до Червоної книги України. Масове зривання підсніжників на букети, викопування цибулин зменшує їхню чисельність у флорі України.

Усі три види підсніжників, що ростуть на териториторії України, занесені до Червоної книги України. За інформацією від всесвітнього фонду природи, окрім підсніжників, найчастіше продають також крокуси, сон-траву, білоцвіт, цикламент. Вириваючи цибулинні рослини з корінням, їхня кількість у природі зменшується.

Така ж ситуація й у різних областях країни. Зокрема, кілька років тому всеукраїнські ЗМІ рясніли заголовками про те, що на Черкащині кілька десятків рослин знаходяться під загрозою зникнення.

Хто повинен проводити моніторинг щодо кількості червонокнижних першоцвітів?

За словами рівненського біолога Ростислава Шикули, найскладніше виявити чисельність певних видів червонокнижних першоцвітів та їхній ареал. Відповідні державні органи повинні організувати низку досліджень на територіях різних областей.

Останніми роками такі дослідження на території Рівненщини не проводилися, тож нині складно зрозуміти, чи є в області загроза зникнення першоцвітів.

Чи проводитиме якісь заходи екологічна інспекція?

Аби запобігти незаконному збуту червонокнижних рослин,  працівники Державної екологічної інспекції Поліського окрогу з березня до травня контролюватимуть збереження першоцвітів на території Рівненщини й інших областей та проводитимуть перевірки на місцях збору, під час перевезення на автошляхах та  у громадських місцях.

Додамо, що з початку березня, за словами спеціалістів Управління державного екологічного нагляду у Рівненській області, у Рівному таких порушень не фіксували.

Що загрожує порушникам закону?

Як повідомляють у пресслужбі Держекоінспекції Поліського округу, порушники закону платитимуть штраф за збут кожної трав’янистої рослини, занесеної до Червоної книги України:

  • підсніжники – від 49 до 62 гривень,
  • цибуля ведмежа (черемша) – 62 гривні,
  • шафрани, сон трава – від 37 до 62 гривень залежно від виду.

Окрім того, відповідно до закону, у випадку продажу рослин, занесених до Червоної книги України, порушникам доведеться сплатити штраф – від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією всіх рослин.

За словами спеціалістів Управління державного екологічного нагляду у Рівненській області, будь-де вирощувати червонокнижні першоцвіти український закон не забороняє.

Як можна запобігти зменшенню кількості таких рослин?

Екоклуб закликає не купувати першоцвіти, оскільки це стимулює людей до ще більшого збору рослин у наступні роки. Є попит – є і пропозиція, відповідно, завдяки людям зменшується чисельність рослин, що занесені до Червоної книги України.

Якщо ж Вам вдалося зафіксувати такі випадки, варто телефонувати до поліції, аби правоохоронці зафіксували порушення закону та склали протокол.

Чи є альтернатива зрізаним першоцвітам?

Альтернатива завжди є. Зокрема, можна купувати квіти у горщиках, відвідувати природні національні парки, милуючись красою рослин. Окрім того, важливо спілкуватися з громадянами та проводити просвітницьку роботу щодо збереження червонокнижних рослин.

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.