Завдяки роботі двох муніципальних програм у Рівному рекордно зросла кількість об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та енергоефективних заходів у багатоповерхівках. Таким же прогресивним та дієвим має бути і головний документ міста у сфері енергетики, що дозволить так само ефективно скорочувати енергоспоживання транспортом, промисловістю, бюджетними закладами і, відповідно, зменшувати викиди парникових газів у атмосферу міста.
5 грудня Екоклуб представив свій аналіз головного документу Рівного у сфері енергетики – Плану дій сталого енергетичного розвитку на 2016-2020 роки. Екоактивісти переконані, що сама наявність такого документу у Рівному – це великий крок вперед, адже тепер ми розуміємо розміри викидів парникових газів, їхні джерела та тенденції.
Втім, цілі, поставлені міською владою у цьому плані, занадто слабкі та неамбітні. Натомість для створення комфортного середовища у місті, економії та збереження клімату, потрібно треба мати амбітніші цілі, котрі цьому сприятимуть та допоможуть залучити інвестиції.
«Основною метою документу є зниження енергоспоживання у місті та, як наслідок, скорочення викидів парникових газів. Найгірше те, що міська влада не робить сьогодні нічого для реальної зміни ситуації, і в цьому разі документ не допоможе досягненню поставлених цілей, – коментує Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу із енергоефективності. – Наприклад, чиновники обіцяють до 2020 року перевести весь громадський транспорт на біодизель. Але жодного кроку зроблено ще не було».
Такими ж слабкими сторонами Плану енергетичного розвитку активісти вважають:
- документ орієнтується на технічні заходи (заміна вікон, утеплення), натомість потрібні цілі, що ведуть, до зміни структури споживання енергії (підвищення енергоефективності усіх будівель на 20% до 2020 року, наприклад);
- якщо взяти до уваги показники зі скорочення викидів на момент написання документу, то бачимо, що обіцяні результати владою не такі вже і значні;
- план є набором заходів, що здійснюються у рамках відомчих планів чи діяльності окремих підприємств;
- значна частина планованих заходів призводять до дуже малих скорочень викидів;
- документ не містить даних про щонайменше 2⁄3 викидів міста та заходів з їх скорочення.
Екоклуб звертається до міської влади з проханням допрацювати документ змінивши підходи до його розробки. Це допоможе досягти реального зниження викидів парникових газів у місті, економії енергоносіїв, поліпшення мікроклімату міста та залученню інвестицій.
Довідково:
2012 року Рівне приєдналося до європейської ініціативи Угода мерів. Одне із зобов’язань, взятих у рамках цієї ініціативи, – розробка Плану сталого розвитку енергетики міста.
Цей документ передбачає такі зміни у сферах, що споживають енергію міста (транспорт, промисловість, житловий сектор та ін.), котрі призведуть до поліпшення їх інфраструктури, економії ресурсів, а також зменшення викидів парникових газів.
Фото: Олександр Мельничук, Рада реформ Рівного
За деталями звертайтеся:
Інна Мулявка, прес-секретарка ГО «Екоклуб»,
Тел.: 0673634097
Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org
Вебсайт: www.ecoclubrivne.org
Проект «Участь громадськості у планах дій сталого енергетичного розвитку» реалізується «ГО Екоклуб» в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Точка зору, відображена у цій публікації чи матеріалі, є винятковою відповідальністю «ГО Екоклуб» і може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, ПАУСІ і/або Європейського Союзу, фонду імені Гайнріха Бьоля.