Постійні обстріли енергосистеми загострили питання важливості безперебійного живлення медичних закладів. Лікарні не можуть залишатися без електрики, адже це загрожує здоровʼю та життю пацієнтів. Резервні джерела енергії – сонячні електростанції з акумуляторами – забезпечують роботу реанімацій, хірургічних відділень та обладнання навіть під час тривалих вимкнень електрики. В умовах війни це не лише стабільність, а й спосіб зменшити залежність від дизельних генераторів, зекономити ресурси та підвищити енергетичну незалежність медичних закладів.
Протягом останніх двох років Екоклуб встановив 28 сонячних електростанцій (СЕС) для лікарень в українських громадах. Яку роль станції відіграють для надійної роботи медичних закладів, запитали у представників двох громад – Ігоря Кухарука, директора житомирської Лікарні №2 ім. В.П.Павлусенка та Ірину Яковлєву, головну лікарку Теофіпольського центру первинної медико-санітарної допомоги.
– Пане Ігорю та пані Ірино, у чому була потреба встановити сонячну електростанцію для медзакладу? Чи мали раніше досвід втілення енергоефективних заходів?
Ігор Кухарук, директор Лікарні №2, Житомир:
– Встановили сонячну електростанцію, бо мали нагальну потребу підвищити енергетичну стійкість нашого медзакладу. Лікарня належить до критичної інфраструктури, тому ми повинні забезпечити безперервну роботу навіть під час вимкнень електрики. Сонячна електростанція допоможе нам не лише зекономити кошти на електроенергії, а й гарантуватиме функціювання важливого обладнання. Раніше мали досвід втілення енергоефективних заходів: у 2023 році встановили СЕС на 20 кВт.
Ірина Яковлєва, головна лікарка КНП «Теофіпольський ЦПМСД»:
– Основна мета встановлення сонячної електростанції — забезпечити безперервну роботу нашої лікарні, особливо під час перебоїв з електропостачанням. Це гарантуватиме безперервне надання медичних послуг жителям нашої громади. Раніше досвіду у втіленні таких проєктів не мали, тому це для нас новий і дуже важливий крок.
– Розкажіть більше про лікарню. Скільки людей обслуговує щорічно, які відділення працюють? Які складні операції проводять? Чим унікальний ваш медзаклад і чому він потребує стабільного електропостачання?
Ігор Кухарук:
– Наша лікарня обслуговує тисячі пацієнтів щороку. У закладі працюють відділення терапії, хірургії, реанімації. Також кілька спеціалізованих відділень, в яких надають різноманітні медичні послуги. Лікарі проводять складні хірургічні втручання, тому потребують стабільного електропостачання. Оскільки будь-які перебої можуть бути фатальними для пацієнтів.
Ірина Яковлєва:
– Ми обслуговуємо понад 25 000 жителів нашої громади, і внутрішньо переміщених. У нашій лікарні працюють відділення гемодіалізу, хірургічне, терапевтичне, педіатричне та інтенсивної терапії. Особливо важливо, щоб відділення гемодіалізу та інтенсивної терапії мали стабільне електропостачання, адже тут використовують складні медичні пристрої, що підтримують життя пацієнтів.
– Як лікарня працювала під час вимкнень? Чи були критичні ситуації?
Ігор Кухарук:
– На щастя, наш медзаклад як частина критичної інфраструктури не часто залишався без електропостачання. Однак після ракетних ударів, коли енергосистема міста зазнала значних ушкоджень, довелося використовувати дизельні генератори. Їхньої потужності вистачає, щоб підтримувати роботу відділень, але витрати пального були значними, що створювало додаткові труднощі.
Ірина Яковлєва:
– У моменти вимкнень електроенергії ми використовували дизельні генератори, але їхньої потужності було недостатньо, щоб забезпечити роботу всіх відділень. Тому працювали лише критично важливі відділення, а решта — із перебоями. Це було складно як для персоналу, так і для пацієнтів.
– Яке важливе обладнання чи відділення зможе живити станція?
Ігор Кухарук:
– Сонячна електростанція допоможе забезпечити роботу реанімації та хірургічного відділення. Найбільше електрики потребують системи вентиляції, монітори життєвих показників, ліфти для перевезення пацієнтів, обладнання для проведення хірургічних операцій.
Ірина Яковлєва:
– СЕС живитиме гематологічні аналізатори, рентгенологічне обладнання, комп’ютерний томограф та апарати УЗД діагностики. Це обладнання важливе, щоб діагностувати та лікувати пацієнтів.
– Скільки часу станція зможе працювати за відсутності електрики з мережі?
Ігор Кухарук:
– Наша станція обладнана акумуляторами ємністю 30 кВт*год, що дозволяє працювати декілька годин за відсутності електрики з мережі. Точний час роботи залежить від обладнання, яке працюватиме від акумуляторів. Але для відділення реанімації та роботи ліфтів цього достатньо, щоб забезпечити найкритичніші потреби.
Ірина Яковлєва:
– Сонячна електростанція зможе працювати кілька годин без під’єднання до загальної мережі. Це дозволить підтримувати роботу найважливішого обладнання та відділень навіть під час довготривалих вимкнень електроенергії. Зокрема, зможемо заживити гематологічні аналізатори, рентгенологічне обладнання, комп’ютерний томограф, апарати УЗД-діагностики.
-Як плануєте витрачати зекономлені на електроенергії кошти? Чи є в планах розширення станції або втілення інших ВДЕ-проєктів чи енергоефективних заходів?
Ігор Кухарук:
– Зекономлені кошти плануємо спрямувати на подальший розвиток лікарні. Маємо проєкт термосанації медичних корпусів, де одним із пунктів є встановлення додаткових сонячних панелей на дахах будівель. Завдяки підтримці GIZ та Екоклубу ми вже почали цей шлях, і сподіваємося знайти нових інвесторів для продовження впровадження енергоефективних рішень.
Ірина Яковлєва:
– Кошти, які ми заощадимо на електроенергії, плануємо використати для підвищення якості медичних послуг. Розглядаємо можливість розширення станції або впровадження інших енергоефективних заходів, які допоможуть знизити витрати й підвищити стійкість нашої лікарні.
– Які поради ви б дали громадам, що хочуть використовувати відновлювані джерела енергії для комунальних установ, але не знають, із чого почати?
Ігор Кухарук:
– Я б радив громадам не боятися робити перші кроки. Розпочніть з оцінки потреб вашого закладу та можливостей для втілення проєктів з відновлюваної енергетики.. Важливо знайти надійних партнерів, а також звертатися до організацій, які спеціалізуються на енергоефективних рішеннях, таких як Екоклуб, що вже мають великий досвід у цій сфері.
Ірина Яковлєва:
– Моя порада — не зволікати. Відновлювані джерела енергії — це не лише економія, але й важливий крок до незалежності від зовнішніх факторів. Звертайтеся до спеціалістів, шукайте підтримку в державних і міжнародних проєктах. І головне — починайте з аналізу енергетичних потреб вашої установи.
Проєкт «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» виконує Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини.