Українські громади переймали європейський досвід у розвитку теплопостачання – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Українські громади переймали європейський досвід у розвитку теплопостачання

Українські громади переймали європейський досвід у розвитку теплопостачання

Україна має розвинену систему централізованого теплопостачання (ЦТ), із складною та протяжною системою тепломереж та великими обсягами генерувальних потужностей. Систему сформували багато років тому, і в умовах трансформації підходів до вибору джерел енергії, зростанням екологічних вимог та цін на енергоресурси, галузь необхідно було реформувати. Досвід країн ЄС, які зберігають та розвивають власні системи ЦТ – неоціненний, оскільки дозволяє ознайомитися зі шляхами досягнення кращої енергоефективності, екологічної стійкості, економії ресурсів. 

Із 28 вересня по 5 жовтня 2024 року Екоклуб разом із GIZ організували навчальний тур на теплопостачальні підприємства Німеччини (м. Берлін) та Польщі (м. Люблін). Його мета – перейняти досвід європейських країн у трансформації послуг ЦТ. Серед учасників представники: 

–  Міністерства розвитку громад та територій,  

– Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження,  

– Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП),  

– органів місцевого самоврядування  

– комунальних підприємств централізованого теплопостачання Києва, Кривого Рогу, Звягеля, Костополя, Житомира, Черкас та Хмельницького.  

Вони дізналися про роботу теплопостачальних підприємств, як їх модернізували та перевели на використання відновлюваних джерел енергії, а також про інструменти підвищення якості теплопостачання.  

Першого дня учасники відвідали офіс GIZ у Берліні, де відбулася презентація Німецького енергетичного агентства (DENA), департаменту централізованого теплопостачання німецького міністерства BMWK, та компанії Diehl Matering. Під час зустрічі представники DENA розповіли про рамкові передумови розвитку галузі ЦТ в Німеччині – структуру споживання енергії та джерела теплопостачання житлового фонду. Особливу увагу звернули на законодавчі основи функціювання енергетичного ринку, рамкові документи ЄС та Німеччини щодо енергоефективності будівель та вимог до систем опалення.

Жваве обговорення викликала інформація про інструменти фінансового та фіскального стимулювання переходу на ВДЕ: податкові пільги, кредитні програми для впровадження заходів з підвищення енергоефективності,  зокрема встановлення теплових насосів, тарифні обмеження для електроенергії та газу, оподаткування викидів вуглекислого газу та ринок дозволів на викиди, адміністративні заходи. 

Доповідачі наголосили на викликах, з якими стикається сектор теплопостачання Німеччини щодо «зеленого переходу»: до 2045 року всі системи опалення та теплові мережі мають повністю працювати завдяки відновлюваним джерелам енергії. Також ознайомили з процесом планування міського теплопостачання в Берліні (муніципальне теплове планування). 

На прикладах мікрорайонів Берліна, де більша кількість багатоквартирних житлових будинків, учасники ознайомилися із заходами модернізації та енергоефективності житлового фонду. Керівник асоціації «Центр компетенцій багатоквартирних житлових масивів» інж. Ральф Протц розповів про планування, фінансування, ремонт та модернізацію будинків, прибудинкових територій з огляду на потреби жителів та вимоги до енергоефективності.

Під час екскурсії мікрорайоном учасники відвідали офіс асоціації, оглянули квартиру-музей та двір будинку.  За словами більшості, враження справила системність проведення заходів: комплексність заміни комунікацій, модернізації та утеплення фасадів, підвищення рівня комфорту проживання, зокрема планування дворів, дощової каналізації тощо. Також група ознайомилася з умовами встановлення та функціювання індивідуальних теплових пунктів в Берліні. 

Екскурсія одним із модернізованих районів. 

Акціонерне товариство «Берлінська енергія та тепло» (BEW BERLINER ENERGIE UND WÄRME AG (BEW) 

Учасники також дізналися про досвід роботи німецьких теплопостачальних підприємств, зокрема Акціонерного товариства «Берлінська енергія та тепло» (BEW BERLINER ENERGIE UND WÄRME AG (BEW), ТОВ «Експлуатаційна та операційна компанія когенераційних установок, Берлін» (BTB GmbH). 

Головний офіс BEW. Будівля побудована з урахуванням стандартів нульових викидів. Тобто її потреби в електроенергії повністю забезпечують відновлювані джерела енергії.  

BEW забезпечує центральним теплопостачанням орієнтовно 1,4 мільйона житлових будинків у Берліні. Також пропонує локальні рішення з централізованого охолодження та індивідуальні децентралізовані енергетичні проекти. Підприємство є оператором найбільшої системи ЦТ в Західній Європі: має орієнтовно 2000 км тепломереж та 5,5 ГВт встановленої теплової потужності.

Діяльність BEW: виробництво, закупівля та продаж енергії всіх видів, зокрема електроенергії, тепла та пари, будівництво та експлуатація відповідних виробничих установок; будівництво та експлуатація трубопроводів і установок для транспортування та розподілу тепла, холоду та пари; надання послуг. 

Представник компанії Денис Тауберт наголосив, що із 2020 року компанія не використовує буре вугілля, натомість перейшла на когенераційні установки. Також працюють теплові насоси, що дозволяє компанії використовувати коливання ціни на електроенергію для максимізації прибутку. Туберт ознайомив учасників із системою формування двохставкового тарифу на тепло. Керівник відділу інтеграції мереж і технологій Олександр Новак описав практичні кроки компанії з трансформації ЦТ. Зокрема до 2030 року компанія планує повністю відмовитися від використання кам’яного вугілля. А до 2040 року замінити природний газ на інші джерела, першочергово водневі технології, утилізоване тепло з надлишкових скидів промислових та хімічних процесів, тепло з біомаси,  використовувати теплові насоси та теплоакумулятори. 

У програмі туру була також екскурсія на теплоелектроцентраль Berlin-Mitte – одну з найсучасніших та найбільш енергоефективних теплоелектроцентралей, що експлуатує BEW. Завдяки тепловій потужності, що тут виробляється, забезпечують централізованим теплопостачанням 60.000 квартир та 500 великих споживачів – громадських установ, підприємств торгівлі та промисловості.  

ТЕЦ Berlin-Mitte. 

Основою ТЕЦ Berlin-Mitte є газотурбінна установка, що одночасно виробляє електроенергію і тепло за допомогою газових турбін, котлів, утилізаторів і встановленої після них парової турбіни. Коефіцієнт використання палива становить близько 90%. 

Візит на ТОВ «Експлуатаційна та операційна компанія когенераційних установок, Берлін» (BTB GmbH) 

Інша теплопостачальна компанія – BTB GmbH, що входить в концерн E-on, спеціалізується на проєктуванні, фінансуванні, будівництві та експлуатації енергетичних установок, енергетичних мереж та децентралізованих індивідуальних рішень. Компанія надає послуги з комбінованого виробництва тепла та електроенергії, використовує когенерацію. 

BTB постачає тепло, електроенергію, холод та пар для орієнтовно 80 000 квартир, комерційних будівель, громадських установ, важливих промислових та дослідницьких об’єктів у Берліні. 

Компанія має кілька когенераційних установок, які одночасно виробляють тепло та електроенергію, біомасові електростанції, теплові насоси, абсорбційні холодильні машини та сонячні електростанції. Усе це дозволяє надавати як масові так і індивідуальні енергетичні рішення. У 2021-2023 роках компанія встановила на території теплоелектроцентралі Шеневайде двa великі водяні теплові насоси. Їхні загальна потужність – 7 МВт. Насоси використовують воду сусідньої річки Шпрее як джерело тепла, коли температура води достатньо висока (щонайменше 8°C), переважно з весни до осені та улітку. На екскурсія на ТЕЦ Шеневайде учасники побачили в реальних умовах роботу теплових насосів на річковій воді. 

ТЕЦ Schöneweide. Тепловий насос на річці Шпре. 

Під час презентації керівник компанії Давид Вайблайн розповів про плани поступової реконструкції ТЕЦ: встановлення когенераційних установок, готових до використання водневих технологій, глибинних геотермальних установок, розбудову складів та котелень, що використовуватимуть біомасу. Підприємство проводить дослідження і планує  використовувати нові технології – встановити найбільший у Німеччині глибинний тепловий акумулятор, потужністю 30 гВт*год. 

ТЕЦ Адлерсгоф. Тепловий акамулятор. 

Учасники також відвідали резервуари для зберігання води (теплові акумулятори) на ТЕЦ Адлерсгоф. Вони забезпечують стабільність енергопостачання та підвищують ефективність системи теплопостачання, дозволяють накопичувати тепло під час низького попиту і використовувати його під час пікових навантажень. 

Учасники наголосили, що встановлення теплових акумуляторів у наявні системи теплопостачання України дозволить модернізувати інфраструктуру без значних капіталовкладень. В умовах енергетичної кризи акумулятори можуть забезпечити стабільність у системі теплопостачання. 

Люблінське підприємство теплової енергетики (LUBELSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ S.A.) 

Учасники також відвідали Люблінське підприємство теплової енергетики (LPEC) – одне з найбільших постачальників системного тепла в Польщі. Основна діяльність компанії – постачання тепла до житлових будинків, шкіл, лікарень, торгових центрів, державних установ, релігійних споруд, спортивних об’єктів та підтримка технічної справності люблінської тепломережі.  

LPEC також постачає тепло майже 75% домогосподарствам у Любліні, обігріваючи орієнтовно 250 тисяч його мешканців. Тепло постачається мережею загальною довжиною 469,1 км через 2419 теплових вузлів.  

Люблінська теплова система входить до 20% найефективніших тепломереж країни. Майже 83% тепла виробляється в процесі когенерації. До 2025 року 25% енергії вироблятиметься з біомаси (ВДЕ), а 65% — з природного газу. Станом на зараз люблінська теплова система відповідає критеріям ефективних тепломереж згідно з вимогами Директиви про енергоефективність.  

Презентація LPEC 

Залучені подискутували щодо  кроків до втілення європейських вимог з декарбонізації в Польщі. Доповідачами були представники компанії – оператора тепломереж LPEC (LUBELSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ S.A.), а також уряду міста Люблін.  

ТЕЦ  Megatem EC Lublin 

Учасники відвідали люблінську ТЕЦ  Megatem EC Lublin, одного з двох виробників теплової енергії, що її постачають у міську мережу LPEC. Там ознайомилися з досвідом використання когенераційних установок, планами відмови від використання вугілля. Підприємство поділилося досвідом виконання законодавчих рамкових умов з дорожньої карти декарбонізації Європейського Союзу у реальних умовах господарювання. Зокрема, розповіли про календарний графік та температурний режим системи центрального теплопостачання під опалювального сезону в Польщі. 

ТЕЦ Megatem EC перетворює біомасу на теплову та електричну енергію, що робить її екологічно чистим рішенням порівняно з традиційними джерелами енергії. У 2023 році структура палива для виробництва електроенергії MEGATEM EC у Любліні складалася з 56,92% відновлювальних джерел енергії, включно з біомасою, а також 43,08% кам’яного вугілля. 

Відгуки учасників 

“Корисно було відвідати найбільші теплопостачальні підприємства Німеччини та Польщі, щоб зрозуміти, як розвивають та модернізують цю сферу закордоном. Зараз наше пріоритетне завдання – уберегти сферу центрально теплопостачання від можливих ракетних атак ворога. Опісля нашої перемоги ми б хотіли переймати досвід оновлення та розвитку теплопостачальних підприємств, як це роблять країни Євросоюзу”, – Борис Кизима, головний інженер МКП «Хмельницьктеплокомуненерго». 

“Навчальну поїздку, насамперед, розглядав через призму реалій сьогодення щодо генерації електроенергії в Україні та її передачі до споживачів. У нашому випадку споживачі – це підприємства, які надають послуги з теплопостачання. Тому найбільше цікавив досвід колег з Німеччини саме в секторі енергопостачання – комбінованого виробництва тепла та електроенергії за допомогою когенерації. Також сподобався досвід щодо використання ВДЕ. Буквально 3 роки тому берлінське енергопостачальне підприємство BTB встановило два водяні теплові насоси, які використовують воду річки Шпрее як джерело тепла. Корисним для мене також була отримана розлога інформація про те, як в Берліні проводили модернізацію житлового фонду. До слова, в моєму рідному місті Костопіль (Рівненська область) станом на сьогодні завершуються роботи з комплексної термомодернізації 5-ти багатоквартирних будинків. Дякую за можливість безпосередньо побачити реалізацію інноваційних рішень в сфері централізованого теплопостачання та перейняти досвід енергетичного переходу на ВДЕ”, – Юрій Кузнюк, заступник міського голови Костополя.

Навчальна поїздка організована Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та ГО “Екоклуб” за співпраці з Партнерським об’єднанням Берлін Панков-Рівне в рамках  проєктів  «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами», який фінансується Європейською Комісією та  проєкту «Реформування сектору централізованого теплопостачання України» (ReWarm), який фінансується Міністерством Німеччини BMWK через Міжнародну кліматичну ініціативу (IKI) та впроваджується GIZ.