Постійні атаки на енергетичну інфраструктуру України ставлять під загрозу життя громад. Без стабільного електропостачання не працюватиме необхідне для роботи водоканалів обладнання, тому українці ризикують залишитися без водопостачання та водовідведення. Про енергетичну безпеку піклуються у Сумській громаді: там під час війни встановлюють сонячні електростанції.
Одна з таких більше двох місяців працює на водозаборі. Встановлена СЕС складається з панелей, потужністю 100,57, кВт та акумуляторів, потужністю 81,6 кВт*год. У парі працюють акумулятори, що накопичують надлишок виробленої електроенергії. Завдяки цьому працівники водоканалу продовжують постачати воду споживачам навіть під час критичних ситуацій. Протягом нещодавнього блекауту водоканал працював безперервно більше чотирьох годин.
Кошти на встановлення СЕС громада отримала від міжнародної гуманітарної організації. За два місяці роботи станція зекономила близько 140 тисяч гривень, які можна використати на інші енергоефективні проєкти.
Про досвід втілення, результати та важливість сонячних електростанцій для сталого енергопостачання громади розповіли Артем Кузнецов, перший заступник міського голови та Олексій Жуков, головний інженер комунального підприємства “Міськводоканал”.
– Артеме, чому громада вирішила розвивати відновлювані джерела енергії (ВДЕ)? У чому була потреба?
Сумська громада, як і інші прифронтові території, відчуває гостру потребу у розвитку ВДЕ. Війна спричиняє серйозні руйнування інфраструктури та знищення енергетичних об’єктів, що вимагає швидкого та стійкого відновлення енергосистеми. Тому розвиток децентралізованих відновлюваних джерел енергії – це передусім про безпеку наших жителів, швидке реагування на виклики.
Ми продовжуємо рухатися до сталого розвитку, бо довкілля – на часі, навіть в умовах війни. Сумська громада – підписант ініціативи Європейської Комісі “Угода Мерів” із 2015 року. Минулоріч ми оновили зобов’язання, доєднавшись до ініціативи «Угода Мерів щодо Клімату та Енергії»: плануємо скоротити викиди парникових газів щонайменше на 35% до 2030 року.
У переліку заходів – енергоефективність будівель та розвиток ВДЕ. Це зменшить залежність від викопних енергоносіїв і підвищить якість надання соціальних та комунальних послуг.
– Який досвід громади у втіленні ВДЕ-проєктів?
У 2023 році громада реалізувала три проєкти зі встановлення сонячних електростанцій (СЕС) у бюджетних установах за грантові кошти та за підтримки Екоклубу:
– СЕС, потужністю 60 кВт, на даху міської клінічної лікарні. Станція запрацювала у червні 2023 року. Кошти на встановлення зібрали у межах фандрейзингової кампанії Екоклубу, частину дофінансували з бюджету громади.
– СЕС, потужністю 7 кВт, для опалення теплиці у ботанічному саду у межах грантового конкурсу Екоклубу та Екодії (за підтримки Європейського Союзу).
– СЕС, потужністю 60 кВт, для дитячої лікарні. Її встановили за грантові кошти від Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Станція запрацювала у грудні 2023 року, а за кошти з бюджету громади закупили акумуляторами, які забезпечують роботу інфекційного відділення вночі.
Стабільні та якісні комунальні послуги для жителів громади – пріоритет нашої роботи. У 2024 році ворожі обстріли стали частішими, що завадило стабільному енергоживленюю критичної інфраструктури. Щоб вирішити цю проблему, у співпраці з Екоклубом встановили сонячну електростанцію на одному з водозаборів КП «Міськводоканал». Станція вже працює та забезпечує водопостачання під час відключень.
– Як працювала критична інфраструктура громади протягом останніх трьох місяців? Чи страждали ви від перебоїв в електропостачанні? Чи були критичні ситуації?
Протягом останніх трьох місяців критична інфраструктура працювала стабільно, без значних перебоїв в електропостачанні. Однак, у ніч на 6 травня ворог завдав авіаційних ударів по об’єктах енергопостачання області. Це призвело до тривалої відсутності електроенергії, зокрема, на об’єктах водопостачання. Завдяки встановленій сонячній станції на водозаборі підприємству вдалося працювати під час відключення ще 1,5-2 години. Вдячні злагодженій роботі енергетиків, які швидко відновили електропостачання.
– Які проєкти з ВДЕ та енергоефективності планує реалізувати громада найближчим часом?
Сонячні електростанції довели свою ефективність роботи у критичних ситуаціях. Ми усвідомлюємо, що ворог продовжить руйнувати електричні підстанції цього опалювального сезону, щоб залишити громаду без стабільного енергопостачання. Тому шукаємо кошти та партнерів для нових ВДЕ-проєктів. Зокрема, хочемо обладнати сонячними електростанціями інші об’єкти водоканалу та медичні заклади громади.
– Чи плануєте розширювати діючу СЕС? Яка потужність станції потрібна водоканалу, щоб покрити потреби всієї громади у воді?
Попередньо підрахували, щоб забезпечити стабільну роботу трьох водозаборів та очисних споруд, необхідна потужність сонячної електростанції – 1,3 МВт. Ми активно шукаємо джерела фінансування для цього. Також у пошуках партнерів, щоб обладнати сонячними панелями об’єкти соціальної сфери.
– Які основні перешкоди (технічні та організаційні) у впровадженні СЕС, з якими ви зіштовхнулися? Як їх вдалося подолати?
Через бюрократичні процедури, Державне казначейство України затримувало оплату. проблему вирішили швидко завдяки злагодженій роботі фахівців Департаменту фінансів та Департаменту інфраструктури міста.
– Чи відповідають фактичні результати роботи СЕС очікуваним?
Генерація сонячної електроенергії відповідає попереднім розрахункам, які провели наші фахівці. Ураховуючи підвищену сонячну активність і кліматичні зміни регіону, перспектива розвитку сонячної енергетики висока.
– Які рекомендації та поради щодо ефективнішої роботи сонячних електростанцій?
Наші поради такі:
- Оберіть кваліфіковану команду, яка працювате над втіленням проєкту.
- Ретельно оберіть місце для встановлення панелей з урахуванням орієнтації ділянки щодо сторін світу.
- Підготуйте якісне технічне завдання, вимоги до виконання робіт, щоб вибрати підряників.
- Коли готуєте тендерну документацію, звертайте увагу на якість матеріалів та обладнання.
– Олексію, як працював водоканал під час відсутності електрики до встановлення СЕС? Чи вдавалося забезпечувати населення водою?
До встановлення СЕС для роботи водоканалу під час відключень використовували дизель-генератори, які працювали обмежений час. Водночас нам потрібно думати про майбутнє. Генератори споживають чимало дороговартісного палива, яке постійно купують за кошти платників податків. Натомість можна втілювати сталі рішення, як-от встановлення сонячних еелктростанції: вони працюватимуть близько 20 років, їх легко масштабувати, а ще мають мінімальне обслуговування.
– Яка потужність встановленої СЕС?
Встановлена СЕС складається з панелей потужністю 100,57 кВт та акумуляторів потужністю 81,6 кВт*год.
– Скільки електроенергії зекономили завдяки роботі СЕС?
Загалом із 1 травня по 8 липня СЕС згенерувала 25,32 МВт*год електроенергії, що дозволило зекономити понад 210 тисяч гривень. Очікуємо, що робота СЕС продовжуватиме економити кошти на платі за енергоносії, а ми зможемо втілювати інші проєкти, які покращать надання послуг.
– Як змінилася робота водоканалу після підключення СЕС?
Нещодавно під час блекауту СЕС забезпечила роботу водоканалу вночі близько двох годин. А вдень завдяки акмуляторам одна свердловина працювала близько чотирьох годин. Персонал продовжував наповнювати резервуар чистою водою та розподіляти її жителям.
– Як довго водоканал може забезпечувати населення водою під час відключень завдяки СЕС?
Гібридна частина СЕС дозволяє одній свердловині працювати протягом світлового дня та 1,5 години у нічний час. Жителі вже відчули переваги стабільного водопостачання задоволені та відчувають себе більш захищеними.
– Які основні перешкоди (технічні та організаційні) під час втілення проєкту? Як вам вдалося їх подолати?
Одним із викликів стала багаторівнева система погодження під час співфінансування проєкту, що потребувала додаткового часу та зусиль. Окрім того, тривалі терміни постачання іноземного обладнання для встановлення СЕС також ускладнювали процес.
Подолати ці виклики допомогли оперативна технічна та юридична підтримка фахівців Екоклубу, організаційні здібності працівників Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської громади, а також високий рівень технічних знань фахівців сумського водоканалу.
Наявність складських запасів обладнання та практичний досвід будівельної компанії-підрядника також суттєво сприяли вирішенню проблем.