Досвід громад: як Суми попри війну досягають енергонезалежності – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Досвід громад: як Суми попри війну досягають енергонезалежності

Досвід громад: як Суми попри війну досягають енергонезалежності

Розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та підвищення енергоефективності – пріоритетні напрямки розвитку українських громад, навіть в умовах відкритої війни росії. Це доводить Сумська громада, яка розташована у 30-ти кілометрах від кордону з ворогом. Попри постійні обстріли та руйнування інфраструктури, цьогоріч завдяки Екоклубу та іноземним партнерам там встановили сонячну електростанцію на даху місцевої лікарні. Ще дві планують для іншого медичного закладу та оранжереї. Громада продовжує працювати над власною енергонезалежністю, шукає можливості для втілення наступних проєктів та розробляє План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК).

Які вигоди розгортання ВДЕ приноситиме Сумам? Чи не заважає війна росії втілювати заплановане? Екоклуб дізнався у Світлани Липової, директорки Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради.

– Світлано, розкажіть наскільки Сумська громада постраждала від обстрілів ворога? Чи є суттєві руйнування?

– За час відкритої війни близько 300 об’єктів інфраструктури, 273 житлових будинки (зокрема, 85 багатоповерхових будинки та 188 будинків приватного сектору) зазнали різного рівня пошкодження. 24 будинки зруйновані повністю. Ворог також пошкодив навчальні та медичні заклади, транспортні засоби, промислові підприємства, об’єкти енергетичної інфраструктури. 

Тому для нас вкрай важливо забезпечити громаду альтернативними джерелами енергії – сонячними електростанціями. Їхня робота допоможе підвищити безпеку енергопостачання, зменшити навантаження на місцевий бюджет, вивільнити кошти на втілення подібних проєктів.Також СЕС у парі з генераторами забезпечать безперервну роботу критичної інфраструктури у випадках тривалих відключень електроенергії. 

Що спонукало розпочати шлях до енергонезалежності? Які проєкти вже втілили?

Суми із 2015 року є підписантом ініціативи Європейської Комісії «Угода мерів». А з січня 2023 року громада оновила зобов’язання: тепер ми повинні скоротити викиди вуглекислого газу щонайменше на 35% до 2030 року. У цьому нам допоможе втілення заходів з енергоефективності та розгортання ВДЕ.

Протягом 2014-2022 років у громаді втілили низку інвестиційних проєктів у співпраці з міжнародними організаціями та донорським установами. Зокрема, разом із Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO) термомодернізували освітні, дошкільні та медичні заклади. Завдяки співпраці із Європейським інвестиційним банком оновили транспорт комунального підприємства «Електроавтотранс». Зараз продовжуємо працювати над підвищенням енергоефективності дошкільних навчальних закладів та медичних установ.

Цьогоріч завдяки Екоклубу та закордонним партнерам встановлено сонячну електростанцію для потреб місцевої лікарні. За липень 2023 року вона згенерувала 6425 кВт*год електроенергії. Згідно з теперішнім тарифом, на електроенергію вдалося зекономити 44 500 гривень (6 425 кВт*год * 6,92 грн/кВт*год = 44 461 гривень).

СЕС, встановлена за підтримки Екоклубу для місцевої лікарні.

– Хто вам допомагає втілювати проєкти? Як вдається знайти партнерів?

– Втілення проєктів потребує комплексного підходу: поєднання екологічної (зменшення викидів вуглекислого газу), соціальної (комфортне перебування пацієнтів медичних закладів, відвідувачів освітніх установ, отримання якісних послуг) та економічної складових (оптимізація видатків на оплату енергоносіїв). Такий підхід дозволить досягти сталого розвитку, зменшити вплив на забруднення довкілля та забезпечити енергетичну безпеку для майбутніх поколінь.

Успішні проєкти вимагають партнерства та співпраці з усіма зацікавленими сторонами. Для нас важлива взаємодія з урядовими органами, академічними установами, приватним сектором та громадськими організаціями. Лише так можна отримати знання, ресурси, залучитися експертною підтримкою.

Зараз ми розробляємо План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК). До складу робочої групи ввійшли Національні експерти Угоди мерів, експерти з енергоефективності, відновлювальної енергетики, кліматичної адаптації, представники структурних підрозділів міської ради, обласної державної адміністрації, комунальних та енергопостачальних підприємств, представники наукових установ та громадських організацій – Екоклубу та Екодії.

Хто повинен відповідати у міській раді за реалізацію ВДЕ-проєктів? Який має бути склад команди, щоб успішно їх реалізувати?

– Команда – це перше, що необхідно для досягнення успішного результату. У Сумській міській раді за впровадження втілення енергоефективних та кліматичних проєктів відповідає Департамент фінансів, економіки та інвестицій. До його складу входять управління галузей інфраструктурної сфери, охорони довкілля, енергоефективності та кліматичної політики, Управління економіки, інвестицій та фінансів програм соціального захисту, Управління бюджету, обліку та звітності.

Синергія структурних підрозділів Департаменту у співпраці зі структурними підрозділами, комунальними підприємствами, установами та закладами Сумської міської ради дозволяє якісно та швидко готувати проєктні заявки, координувати бюджетний процес щодо грантових, кредитних коштів, реалізацію проєктів. 

А чи проводите просвітню роботу? Чи це пріоритет для вашої громади?

 Для нас важливо, щоб жителі громади усвідомлювали необхідність розгортання відновлюваних джерел енергії, дізналися про їхні переваги. Це запорука успішного втілення проєктів. Тому ми проводимо освітні кампанії, публічні обговорення. Інформуємо громадськість про переваги відновлюваної енергетики. Таким чином формуємо свідоме ставлення молоді до енергоощадливості, привертаємо увагу до забруднення довкілля, вичерпності енергетичних ресурсів. 

Цьогоріч провели інформаційну кампанію, приурочену до Днів Сталої енергії у червні. Департамент фінансів, економіки та інвестицій міськради організував конкурси для дітей та молоді про виклики та можливості відновлюваної енергетики, конференцію про зелене відновлення громад. Також відбувся фестиваль Sumy Energy Fest.

Які проєкти на черзі?

– Міська рада активно працює над розгортанням відновлюваних джерел у громаді. Зокрема, встановлюємо сонячні електростанції для безпечнішої роботи комунальних закладів та критичної інфраструктури.

Для дитячої лікарні змонтуємо СЕС, потужністю 60 кВт. На це отримали грант від GIZ у розмірі 100 000 євро. Також на теплиці із червонокнижними рослинами, що знаходяться на території об’єкту природно – заповідного фонду «Юннатівський». Проєкт втілимо завдяки гранту, розміром 10 000 євро від громадських організацій «Екодія» та «Екоклуб».

 Зараз з’ясовуємо можливості обладнати водозабори міського водоканалу локальними сонячними станціями, загальною потужністю 0,5 МВт. Екоклуб визначив переможців у тендері для розроблення техніко-економічного обґрунтування. А міськрада розпочала співпрацю з підрядною організацією та водоканалом, щоб втілити проєкт.

 Також проводимо перемовини із потенційними інвесторами, щоб встановити сонячну електростанцію для потреб комунального підприємства «Електроавтотранс».

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.