До питання компетентності міського голови Рівного – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

До питання компетентності міського голови Рівного

Матеріал Ради реформ Рівного

Міський голова Рівного Володимир Хомко відповідає хамством на пропозиції громадськості подбати про майбутнє міста, а не лише думати про швидку вигоду.

Мова йде про пропозиції коаліції громадських організацій “Рада реформ Рівного” з приводу переходу на твердопаливні котли. На основі досвіду інших міст, які вже стикнулися з проблеми забезпечення сировини для котлів даного типу ми пропонуємо завчасно подумати про те, як забезпечити чималі обсяги в паливі, інакше про це можуть подумати ділки, які просто вирубають усі ліси навколо Рівного. А можуть постраждати і зелені насадження і в самому Рівному, які уже сьогодні бездумно вирубують підлеглі Володимира Хомка називаючи це озелененням міста.

Міський голова має думати про майбутній сталий розвиток міста, а не про те як швидше пропхати інтереси однієї фірми.

Ще раз наголошуємо, що ми в принципі підтримуємо перехід на відновлювальні джерела енергії, але за дотримання наступних умов:

  • проект буде обговорено з громадськістю
  • усі економічні та технічні параметри будуть відкриті
  • мають бути гарантовані законні довгострокові поставки сировини без шкоди довкіллю
  • має бути впроваджено дієву систему моніторингу стану повітря і механізм реакції на можливі забруднення.

У зверненні до депутатів на сесії 10 жовтня Рада реформ Рівного наголосила на важливості “укладення довготермінових угод з сусідніми ОТГ чи іншими постачальниками щодо вирощування та поставки енергетичної верби чи іншої біомаси як джерела палива”.

Реакція міського голови Володимира Хомка на цю тезу:

“Тут написали давайте вирощувати вербу. Шановні, ви дуже молоді і ви ще можете дочекатися, коли виросте верба. А я хочу побачити дешеве тепло уже за свого життя. Я не можу чекати сорок років, коли виросте верба. Я знаю, що таке енергетична верба і так далі. Але ми насмішим весь Союз, точніше всю Україну, вибачаюся. Бо в місті Рівне нема де вирощувати вербу, ну де я, на майдані Незалежності посаджу вербу? Оцей аргумент я десь буду на Асоціації міст України я найду автора, я насмішу вас, буде вас знать вся Україна з вашою вербою.”

Маніпуляції у словах Володимира Хомка:

  • “не можу чекати сорок років” – сьогодні відомо близько 20-ти видів швидкорослих рослин, які можна вирощувати для отримання рослинної біомаси. Це евкаліпт, тополя, верба, міскантус та інші. Один із поширених видів в Україні верба Salix Viminalis збирати урожай й отримувати тріску можна уже на четвертий рік після закладання плантації. Потім періодичність зрізання енергетичної верби встановлюється самим господарством – раз у 2-3 роки, або навіть і кожен рік.
  • “де вирощувати, на майдані Незалежності?” Саме довготермінові угоди дозволять виявити та залучити у господарське використання землі, що придатні для вирощування енергетичних культур, довкола Рівного (у радіусі 100 км, що найдоцільніше для транспортування тріски). Навколишні ОТГ можуть бути дієвими союзниками у цьому та долучитися до укладання таких угод. Також уже кілька місяців ведуться перемовини про можливості приєднання до Рівного с.Квасилова, Городища та Обарова.
  • про “дешеве тепло” – оскільки жодних техніко-економічних даних проекту досі не оприлюднено, ми не можемо оцінювати обіцянки щодо тарифу якось інакше ніж просто як голослівні заяви.
  • “я десь буду на Асоціації міст України я найду автора, я насмішу вас, буде вас знать вся Україна з вашою вербою” – за даними Агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks**, враховуючи ґрунтово-кліматичні умови Рівненської області та наявність земельних ділянок, непридатних для ефективного ведення сільського господарства, альтернативою викопному паливу є біомаса енергетичних культур. Плантації можуть мати позитивний економічний, енергетичний та природоохоронний ефекти.

Загалом, Рада реформ Рівного ніколи не виступала за обмеження закупівель тріски на ринку. Тобто, немає потреби чекати бодай один рік у разі прийняття якісних та законних рішень про розширення використання біомаси для опалення Рівного. Однак, ресурси біомаси обмежені, тому ціна на неї постійно зростає. Це ставить під сумнів існування зелених насаджень (лісів, лісосмуг і т.д.) довкола Рівного. Крім того, у лісах має залишатися мертва деревина, оскільки біля 30% лісових видів залежать від її наявності. Вирощування енергетичних культур для отримання біомаси потребує довготермінових (щонайменше, 7-10 років) інвестицій. 

В українських умовах є дуже мало господарств, котрі спроможні інвестувати кошти на такі терміни. Тому довготермінові угоди з постачальниками біомаси дозволять їх закласти та підтримувати плантації енергетичних культур, а мешканцям Рівненщини продовжувати насолоджуватися зеленим краєм.

Хоча депутатами сьогодні таки було підтримано переобладнання ще однієї котельні по вул. Кн Володимира 75-Б (32 мВт), закликаємо міського голову та депутатів, від яких залежить якість впровадження проекту зі встановлення у місті 30-ти твердопаливних котлів та можливі наслідки для довкілля, бути розсудливими та приймати рішення зважаючи на довгу перспективу, факти та вимоги громадськості. 

Повний текст звернення до депутатів, підготований активістами до сесії 10 жовтня тут: https://cutt.ly/1eiNSo9 

*Лише для опалювання котельні по вул. Соборна 225к потрібно 940 фур тріски щорічно.

** Дослідження “ВИКОРИСТАННЯ БІОМАСИ ЕНЕРГЕТИЧНИХ КУЛЬТУР У ПІВНІЧНИХ ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ”