Рівненський Трест зеленого господарства «кронував» 40 дерев у Гідропарку, що може призвести до їхньої загибелі. Така обрізка не відповідає європейським стандартам та шкодить зеленим насадженням. Тому Екоклуб звернувся зі скаргою до Державної екологічної інспекції Поліського округу, вказавши на це порушення.
В умовах зміни клімату, підвищення температур та перерозподілу опадів, надзвичайно важливо зберігати всі дорослі дерева в громадах, щоб забезпечити комфортний клімат в містах. Тому Екоклуб закликає змінити правила утримання зелених насаджень, відмовитися від шкідливих методів обрізки, які призводять до загибелі дорослих дерев, та розробити нові правила, що відповідатимуть європейським стандартам.
Ми звернулися до Любові Колосової, експертки фонду Семена Обломея, яка пояснила чому таке обрізання є не тільки не корисним, але і шкідливих для дерев.
– Любове, розкажіть, чому таке рішення про обрізку дерев суперечить європейським стандартам?
– В українському законодавстві є наказ №105 (Наказ від 10.04.2006 №105, зареєстрований 27 липня 2006 р. за №880/12754), яким затверджено Правила утримання зелених насаджень. Він регламентує догляд за міським озелененням та визначає три типи обрізки дерев: санітарну, омолоджувальну та формувальну.
Ці норми суттєво відрізняються від європейських стандартів. Згідно з українським законодавством, повне видалення крони можливе лише у випадку омолоджувальної обрізки, і лише для певних видів дерев, які здатні її витримати. Таку обрізку допускається проводити лише за наявності ознак всихання крони або її вершини. У таких випадках можна видаляти до половини довжини гілок.
Є також сильноомолоджувальна обрізка, яка передбачає зрізання скелетних гілок до основи, залишаючи лише стовбур. В європейському законодавстві подібна практика категорично заборонена, оскільки вона завдає критичних ушкоджень дереву, що врешті-решт призводить до його загибелі або перетворення на аварійне. Цей процес не відбувається миттєво — дерево може поступово слабшати протягом 5–10 років. Але якщо воно могло рости 30–40 років, а після агресивної обрізки загинуло за 10 років або стало небезпечним, це ненормально. Такі дії призводять до значних втрат для міського бюджету та погіршення мікроклімату міста.
– А які стандарти чинні в Європі?
– В європейських стандартах обрізки дорослих дерев зазначено, що за один раз можна видаляти не більше 10% крони. Тому повне видалення крони на 100% повністю суперечить цим нормам. Окрім того, розмір зрізів не повинен перевищувати 10 см для одних видів дерев і 5 см для інших. Повне видалення живих гілок діаметром 30–40 см категорично суперечить цим вимогам і завдає дереву критичних ушкоджень.
– Чи можна спрогнозувати, що буде з обрізаними деревами?
– Коли відбувається така обрізка, як у Рівному, дерево не здатне заростити місце зрізу, оскільки не має для цього механізмів. Воно зазнає сильного стресу через втрату всієї крони та можливості для фотосинтезу, який відбувається завдяки листю. У відповідь на це дерево починає хаотично нарощувати нову крону, але місце зрізу залишається відкритим.
Згодом його заселяють гриби, починається процес розкладу деревини. Оскільки великі гілки важкі та мають слабке прикріплення, вони можуть відламуватися. Часто такі обрізки виконують повторно, наприклад, під дротами: один раз зрізали, потім ще раз, і в результаті грубі гілки вже не відновлюються, виростають лише тонкі слабкі пагони. У підсумку є два варіанти розвитку подій: дерево стає аварійним, і його гілки можуть впасти, або ж воно поступово виснажується й засихає.
– Розкажіть, якою є правильна обрізка?
– Правильна обрізка, яка стосується дорослих дерев, передбачає видалення сухих, хворих або конфліктних гілок. Згідно з європейськими стандартами, для них застосовується структурна обрізка.
Якщо під час обстеження інспектор виявляє ознаки, що свідчать про необхідність полегшення крони, допускається видалення дрібних гілок, але не більше ніж 10% крони. Важливо дотримуватися правил:
- Розмір зрізів не повинен перевищувати 5 або 10 см, залежно від виду дерева.
- Зрізи варто виконувати правильно: гілку потрібно видаляти повністю, не залишати пеньків, але й без пошкодження деревини скелетної гілки.
Екоклуб наголошує, що безграмотне поводження із зеленими насадженнями нищить екосистему міста. Тому закликаємо комунальників відмовитися від шкідливих методів обрізки, які призводять до загибелі дорослих дерев, та розробити нові правила, що відповідатимуть європейським стандартам!